Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merendeel VN-Veiligheidsraad bezorgd over kernwapens in Belarus

NEW YORK (ANP/AFP) - Het overgrote deel van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties maakt zich zorgen over het plaatsen van kernwapens in Belarus. Alleen Rusland, eigenaar van de kernkoppen, vindt dat er niets mis is met de plaatsing in het buurland. Rusland heeft een veto in de Veiligheidsraad, dus van een resolutie zal het niet komen.

De westerse landen die aanwezig waren bij de vergadering van de raad zien de kernwapens in Belarus als een bedreiging. "Dit is een klap voor de stabiliteit in Europa en de internationale vrede en veiligheid", zei de Franse ambassadeur. De vertegenwoordiger van het Verenigd Koninkrijk benadrukte dat Rusland niet geprovoceerd wordt, zoals Moskou beweert. "Niemand bedreigt Ruslands soevereiniteit".

Rusland vindt dat er geen verschil is tussen de aanwezigheid van Russische kernwapens in Belarus en Amerikaanse kernwapens in Europese NAVO-landen.

Schending

China en Brazilië spraken zich in algemene zin uit tegen de verspreiding van kernwapens. Zelfs al zou het Kremlin zijn uitgelokt door het Westen, dan rechtvaardigt dat in de ogen van Brasilia deze actie nog niet. "Reageren op elke vermeende nucleaire dreiging met het plaatsen van wapens in een niet-kernmacht, is een schending van de non-proliferatie", verwees de Braziliaanse ambassadeur naar het verdrag dat de verspreiding van kernkoppen tegen moet gaan. "Hier wordt niemand veiliger van, ongeacht wie de eerste stap heeft gezet." China eiste de terugtrekking van alle kernwapens die in het buitenland zijn geplaatst.

De bijeenkomst van de raad was aangevraagd door Oekraïne, dat al ruim een jaar in eigen land vecht tegen de Russen. Belarus, de trouwste bondgenoot van Rusland, stelde zelf de kernwapens te verwelkomen zodat het zich naar eigen zeggen kan beschermen tegen het Westen.

Meer uit Buitenland

Oekraïne: met contactgroep praten over meer militaire steun

KYIV (ANP) - Oekraïne en de Contactgroep voor de Defensie van Oekraïne (UDCG) zijn van plan volgende week bij elkaar te komen om te praten over meer militaire steun. Dat maakte de Oekraïense minister van Defensie Jevheni Chmara bekend na een telefoongesprek met zijn Duitse collega Boris Pistorius.

4 uur geleden
Duitse Isar doet tweede testvlucht met raket vanuit Noorwegen

ANDØYA (ANP) - De Duitse raketstartup Isar Aerospace heeft zaterdag zijn tweede testvlucht met een raket uitgevoerd vanuit het Noorse Andøya.

4 uur geleden
Kremlin: gesprekken met gezanten VS 'buitengewoon openhartig'

MOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zaterdag "buitengewoon openhartige" gesprekken gevoerd over hoe de oorlog in Oekraïne moet worden beëindigd met de Amerikaanse gezanten Jared Kushner en Steve Witkoff. Dat maakte het Kremlin bekend.

5 uur geleden
Prins William vertegenwoordigt Charles bij uitvaart koning Harald

LONDEN (ANP) - Prins William woont volgende week namens zijn vader koning Charles de uitvaart van de Noorse koning Harald bij. De Britse troonopvolger reist voor de plechtigheid op 9 september naar Noorwegen, heeft Buckingham Palace zaterdag bekendgemaakt.

7 uur geleden
Libanon: doden door Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in het zuiden en oosten van Libanon hebben vier mensen het leven gekost, aldus de Libanese autoriteiten. Israël zegt te hebben geanticipeerd op een aankomende Hezbollah-aanval.

14 uur geleden
Honderden personen bij herdenkingsdienst Mladić

BELGRADO (ANP/AFP) - Op een herdenkingsdienst voor de deze week overleden Servische oorlogsmisdadiger Ratko Mladić in Belgrado zijn zo'n driehonderd mensen afgekomen, onder wie oud-militairen, een minister, familieleden en diverse functionarissen.

14 uur geleden
Poetin kondigt alsnog tijdelijk bestand rond Kyiv aan

MOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft alsnog verordonneerd de aanvallen op Kyiv te staken rond het bezoek van een Amerikaanse delegatie aan de Oekraïense hoofdstad. Zondag ontmoeten de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner daar president Volodymyr Zelensky, in een poging de oorlog in Oekraïne ten einde te brengen. Het bestand duurt drie dagen en treedt per middernacht in.

16 uur geleden