Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merendeel jongeren kan moeilijk stoppen met sociale media

Merendeel jongeren kan moeilijk stoppen met sociale media

DEN HAAG (ANP) - Zeven op de tien jongeren kunnen moeilijk hun telefoon wegleggen als ze bezig zijn met sociale media. In de regio Amsterdam zegt zelfs bijna acht op de tien jongeren lastig te kunnen stoppen met apps als TikTok en Instagram. Dat hebben de GGD'en en het RIVM uitgezocht.

De organisaties hielden een grootschalige enquête naar onder meer de mentale en fysieke gezondheid van jongeren en jongvolwassenen. Zo'n 135.000 16 tot en met 25-jarigen vulden die in.

Jonge vrouwen hebben vaker moeite om te stoppen met scrollen dan jonge mannen. Ook verschilt dit per regio: in Amsterdam zegt dus bijna 80 procent dit, in Drenthe nog geen 65. Over het algemeen is deze groep in het westen en midden van het land, zoals in het Gooi en de provincie Utrecht, iets groter dan aan de randen, zoals in Noord-Limburg.

Mentale problemen

Dat jongeren hier moeite mee hebben is volgens gedragswetenschapper Loes Pouwels van de Radboud Universiteit deels te verklaren door de ontwikkeling van socialemedia-apps in de laatste jaren. "In apps als TikTok kun je eindeloos doorscrollen. Dankzij algoritmes krijg je berichten te zien die aansluiten bij jouw interesses. Dat is heel belonend."

Als jongeren het gebruik van sociale media niet onder controle hebben kan dit volgens het onderzoek leiden tot onder meer mentale problemen, eenzaamheid en slaapproblemen. Omdat er veel tijd in gaat zitten, ziet Pouwels dat het ten koste van school of werk kan gaan, maar ook dat er "wrijving ontstaat als je telefoon gebruikt als je met anderen in gesprek bent." Bij mentale problemen is oorzaak en gevolg moeilijk te onderscheiden volgens Pouwels. "Jongeren die al mentale problemen hebben zoeken vaak hun toevlucht op sociale media."

De gedragswetenschapper benadrukt dat sociale media ook positieve effecten heeft op jongeren. "Veel jongeren zeggen dat ze juist een sociaal netwerk hebben dankzij sociale media. En het kan vriendschappen versterken."

Meer uit Binnenland

Demonstranten doen aangifte tegen Marco Kroon

AMSTERDAM (ANP) - De vijf demonstranten die op 5 mei in Wageningen werden aangehouden hebben aangifte gedaan tegen Marco Kroon. Volgens Willem Jebbink, advocaat van de demonstranten, heeft de bekende officier een van de demonstranten mishandeld. Ook heeft hij zich schuldig gemaakt aan "het met geweld verstoren van een betoging".

5 minuten geleden
OM telde vorig jaar 24 moordzaken met vrouw als slachtoffer

DEN HAAG (ANP) - In het afgelopen jaar kwamen 24 moord- en doodslagzaken met een vrouwelijk slachtoffer binnen bij het Openbaar Ministerie. Daarnaast telde het OM 49 zaken van pogingen daartoe. Dit staat in het jaarbericht 2024 van het OM. Het is voor het eerst dat het OM het aantal zaken van geweldsmisdrijven met een vrouwelijk slachtoffer registreert in het jaarverslag.

1 uur geleden
Portiekdeur beschoten in Berkelstraat in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Een deur van een portiekflat aan de Berkelstraat in de Rotterdamse wijk Kralingen is in de nacht van zondag op maandag beschoten, meldt de politie op X.

4 uur geleden
Brand in een loods aan de Koperwerf in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - In een loods aan de Koperwerf in Den Haag is in de nacht van zondag op maandag rond 02.30 uur door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Meerdere brandweereenheden waren ter plaatse om te blussen, aldus de Veiligheidsregio Haaglanden.

4 uur geleden
Onderwijswethouder Amsterdam: kind verdient vertrouwd gezicht

AMSTERDAM (ANP) - Het besluit van de basisscholen in Amsterdam om meer leraren en ondersteunend personeel in vaste dienst te nemen, zorgt voor "rust, kwaliteit en gelijke kansen". Dat zegt de Amsterdamse wethouder Marjolein Moorman, die over onderwijs gaat.

8 uur geleden
Basisscholen Amsterdam stoppen met inhuren leerkrachten

AMSTERDAM (ANP) - Basisscholen in Amsterdam willen stoppen met het inhuren van leerkrachten van buiten, zoals uitzendkrachten en zzp'ers. De scholen hebben afgesproken dat ze alleen nog gebruik willen maken van meesters en juffen in vaste dienst. Dat is beter voor de kwaliteit van de lessen, zeggen de scholen, die zich hebben verenigd in het Breed Bestuurlijk Overleg.

8 uur geleden
Organisatie bevestigt sterfgeval bij hardloopevenement Leeuwarden

LEEUWARDEN (ANP) - De organisatie van de hardloopwedstrijd LOOP Leeuwarden bevestigt dat een deelnemer is overleden. De organisatie meldt op sociale media dat tijdens de halve marathon "meerdere incidenten" zijn geweest en dat ze door de hulpdiensten is geïnformeerd dat één persoon is overleden.

16 uur geleden