Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Merendeel jongeren kan moeilijk stoppen met sociale media

Merendeel jongeren kan moeilijk stoppen met sociale media

DEN HAAG (ANP) - Zeven op de tien jongeren kunnen moeilijk hun telefoon wegleggen als ze bezig zijn met sociale media. In de regio Amsterdam zegt zelfs bijna acht op de tien jongeren lastig te kunnen stoppen met apps als TikTok en Instagram. Dat hebben de GGD'en en het RIVM uitgezocht.

De organisaties hielden een grootschalige enquête naar onder meer de mentale en fysieke gezondheid van jongeren en jongvolwassenen. Zo'n 135.000 16 tot en met 25-jarigen vulden die in.

Jonge vrouwen hebben vaker moeite om te stoppen met scrollen dan jonge mannen. Ook verschilt dit per regio: in Amsterdam zegt dus bijna 80 procent dit, in Drenthe nog geen 65. Over het algemeen is deze groep in het westen en midden van het land, zoals in het Gooi en de provincie Utrecht, iets groter dan aan de randen, zoals in Noord-Limburg.

Mentale problemen

Dat jongeren hier moeite mee hebben is volgens gedragswetenschapper Loes Pouwels van de Radboud Universiteit deels te verklaren door de ontwikkeling van socialemedia-apps in de laatste jaren. "In apps als TikTok kun je eindeloos doorscrollen. Dankzij algoritmes krijg je berichten te zien die aansluiten bij jouw interesses. Dat is heel belonend."

Als jongeren het gebruik van sociale media niet onder controle hebben kan dit volgens het onderzoek leiden tot onder meer mentale problemen, eenzaamheid en slaapproblemen. Omdat er veel tijd in gaat zitten, ziet Pouwels dat het ten koste van school of werk kan gaan, maar ook dat er "wrijving ontstaat als je telefoon gebruikt als je met anderen in gesprek bent." Bij mentale problemen is oorzaak en gevolg moeilijk te onderscheiden volgens Pouwels. "Jongeren die al mentale problemen hebben zoeken vaak hun toevlucht op sociale media."

De gedragswetenschapper benadrukt dat sociale media ook positieve effecten heeft op jongeren. "Veel jongeren zeggen dat ze juist een sociaal netwerk hebben dankzij sociale media. En het kan vriendschappen versterken."

Meer uit Binnenland

WHO-baas stelt bevolking Tenerife gerust over hantavirus

GENÈVE (ANP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft zich direct gericht tot de bevolking van Tenerife, waar zondag het door hantavirus getroffen schip m/v Hondius wordt verwacht. Tedros Adhanom Ghebreyesus drukt de inwoners van het Spaanse eiland op het hart dat zij een gering risico lopen en dat de samenwerkende landen en gezondheidsautoriteiten er alles aan doen om dat zo te houden.

1 uur geleden
Festival in Amsterdam spant kort geding aan na annulering

AMSTERDAM (ANP) - Het housefestival Music On spant een kort geding aan tegen de gemeente Amsterdam, bevestigt een woordvoerder van de gemeente. Het festival zou op zaterdag en zondag plaatsvinden in het Meerpark, maar werd op het laatste moment afgelast omdat de gemeente de vergunning introk.

2 uur geleden
Veel politie in Ter Apel bij demonstraties asielzoekerscentrum

TER APEL (ANP) - In en rondom Ter Apel is zaterdag veel politie aanwezig voor aangekondigde demonstraties rondom het asielzoekerscentrum in de Groningse plaats. Dat ziet een ANP-verslaggever. Er zijn onder meer politieagenten op paarden en op motoren. Ook rijden verschillende busjes van de mobiele eenheid rond.

3 uur geleden
Hondius na aankomst op Tenerife door naar Nederland

MADRID (ANP/RTR) - Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius zal na aankomst op Tenerife zondag uiteindelijk doorvaren naar een Nederlandse haven, waar het schip zal worden gedesinfecteerd. De aan boord overleden en met het hantavirus besmette Duitse vrouw blijft tot die tijd op het schip, net als een deel van de bemanning. Dat is bekendgemaakt op een persconferentie van het Spaanse ministerie van Volksgezondheid.

3 uur geleden
Festival in Amsterdam op laatste moment geannuleerd

AMSTERDAM (ANP) - Het festival Music On dat zaterdag en zondag zou plaatsvinden in het Meerpark in Amsterdam is op het laatste moment afgelast. De organisatie heeft zaterdag op Instagram gemeld dat de gemeente de vergunning heeft ingetrokken.

4 uur geleden
Nederlandse toerist (21) met mazelen opgenomen in Panama

PANAMA-STAD (ANP) - Een 21-jarige Nederlandse backpacker is met mazelen opgenomen in een ziekenhuis in Panama-Stad, meldt het Panamese ministerie van Volksgezondheid.

5 uur geleden
Tenerife treft voorbereidingen voor ontvangst Hondius

GRANADILLA DE ABONA (ANP) - In de industriehaven van Granadilla op Tenerife worden voorbereidingen getroffen voor de komst van het Nederlandse cruiseschip waarop eerder het hantavirus uitbrak. Op het anderszins vrijwel lege industrieterrein worden legertenten, hekwerk en mobiele toiletten geplaatst om de opvarenden van de m/v Hondius zondag op te vangen, zien ANP-verslaggevers ter plaatse.

5 uur geleden