Mercedes-moeder Daimler in Amsterdam gedagvaard om sjoemeldiesels
AMSTERDAM (ANP) - De stichting die optreedt namens gedupeerden in de sjoemeldiesel-affaire heeft het moederbedrijf van automerk Mercedes-Benz, Daimler, gedagvaard om op 30 september voor de rechter in Amsterdam te verschijnen. Ook Nederlandse importeurs en een aantal individuele Nederlandse dealers krijgen een dagvaarding.
Diesel Emissions Justice zet in op een schadevergoeding voor Nederlandse en Europese autobezitters. In maart 2020 startte de stichting al eenzelfde procedure tegen Volkswagen.
Daimler installeerde tussen 2009 en eind 2019 sjoemelsoftware in miljoenen dieselvoertuigen, aldus de consumentenclub. Hierdoor leken de auto's bij testen te voldoen aan de geldende uitstootnormen, terwijl er in de praktijk meer stikstof vrijkwam dan toegestaan.
Manipulatie-instrumenten
Aanvullend onderzoek door de stichting zou hebben uitgewezen dat Daimler minstens acht illegale manipulatie-instrumenten gebruikte om het autocontrolesysteem voor de uitstoot van stikstof te beperken. "Hiermee omzeilde Daimler de steeds strengere emissienormen, ten koste van haar klanten, de volksgezondheid en het milieu", zegt Femke Hendriks, directeur van de stichting.
De consumentenclub vindt dat getroffen auto-eigenaren recht hebben op een "eerlijke" schadevergoeding. In Duitsland zijn al "significante" bedragen uitgekeerd als compensatie, aldus Diesel Emissions Justice.
Nieuwe modellen
De kopers van een 'gebrekkige' auto van Daimler lopen volgens de stichting het risico niet meer op de openbare weg te mogen rijden, kunnen te maken krijgen met inrijverboden in grote steden, met waardedaling van de auto en hogere brandstof- en onderhoudskosten. Het gaat in veel gevallen om relatief nieuwe Mercedes-modellen.
Daimler noemt de aantijgingen ongegrond. "Daarom zien we geen reden om met de stichting in gesprek te gaan over een eventuele schikking. Wij zullen ons fel verdedigen tegen ongefundeerde claims", zegt een concern in een reactie.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Huurders zien te weinig terug van de compenserende maatregelen die het kabinet heeft aangekondigd voor de hoge energielasten, vindt de Woonbond. Veel van de hulp gaat naar huiseigenaren, stipt de belangenbehartiger van huurders aan.
16 minuten geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan 8000 werknemers te ontslaan. Dat meldt het hoofd van de HR-afdeling in een memo aan werknemers, ingezien door Bloomberg.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen koopt een Duitse specialist in technologie achter promotie- en klantbeloningsprogramma's voor 750 miljoen euro. Het bedrijf, Talon.One, vormt volgens het Amsterdamse fintechbedrijf een goede aanvulling op de eigen betaalsystemen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is in de Verenigde Staten een rechtszaak begonnen tegen de regering-Trump vanwege te veel betaalde importheffingen. Dat bevestigt een woordvoerder van de bierbrouwer na eerdere berichtgeving in het NRC.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Zorgen over een lange patstelling in de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran kregen de overhand. Beleggers verwerkten ook kwartaalberichten van onder andere Besi en Heineken.
3 uur geledenEKE (ANP/BELGA) - Medewerkers van Aldi hebben in België het werk neergelegd omdat de supermarktketen overweegt op zondagen open te gaan. Vakbond BBTK zegt dat het personeel daar niet blij mee is. In minstens tien supermarkten in Vlaanderen heeft het personeel het werk donderdag neergelegd en zijn de winkels gesloten, stelt een vertegenwoordiger van de vakbond.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Nederlanders aten een recordaantal aardbeien in 2025. Dat meldt belangenvereniging GroentenFruit Huis. In totaal aten Nederlanders bijna zes reguliere bakjes per persoon.
4 uur geleden