Mercatorplein Amsterdam rond duel Marokko veiligheidsrisicogebied
AMSTERDAM (ANP) - Tijdens het WK-duel tussen Marokko en Canada zijn donderdag in Amsterdam-West drie veiligheidsrisicogebieden van kracht. Het gaat om het Mercatorplein, Plein '40-'45 en de Burgemeester de Vlugtlaan. Daartoe is besloten omdat deze wedstrijd wordt gezien als risicowedstrijd, op basis van informatie die is verkregen na de rellen van zondag die volgden op het duel Marokko-België.
Burgemeester Femke Halsema heeft dat woensdag gezegd tijdens een gemeenteraadsvergadering, in antwoord op vragen vanuit de oppositie.
Na de wedstrijd van zondag, die Marokko won, gingen in Amsterdam-West zo'n vijfhonderd voetbalsupporters de straat op, onder meer op het Mercatorplein. Het feest sloeg echter al snel om in rellen. Zo werd zwaar vuurwerk afgestoken, moesten verkeersborden en ruiten van een bloemenstal en supermarkt het ontgelden en ontstonden meerdere brandjes. Een deelauto werd in brand gestoken.
Feesten op straat
Daar zal nu streng tegen worden opgetreden, waarschuwt Halsema. Het instellen van een veiligheidsrisicogebied "betekent dat de politie, op het moment dat er sprake is van zwaar vuurwerk of een sterke aanwijzing daarvan, of van wapens, of er dingen vernield worden, mag optreden in een vroeg stadium". Maar de burgemeester benadrukte ook: "Feesten op straat mág en hoort bij een voetbaltoernooi als het WK."
Op vragen waarom het duel niet als risicowedstrijd was aangemerkt, antwoordde Halsema dat er "in Amsterdam, noch in Rotterdam noch in Den Haag er enige informatie was van tevoren dat hier risico's zouden zijn". Inschatten of een voetbalwedstrijd risico's met zich meebrengt kan nou eenmaal niet alleen maar gebeuren "op basis van nationaliteit van teams of van landen", aldus de burgemeester.
Naïf
Halsema kreeg ook de vraag waarom de mobiele eenheid zondag pas na 19.00 uur op het Mercatorplein arriveerde om een eind aan de onlusten te maken. Dat kwam volgens haar doordat de sfeer pas aan het eind van de middag omsloeg. De drie secties van de ME die daarop vanaf 17.30 uur gefaseerd werden opgeroepen, hadden een aanrijtijd van anderhalf uur, wat volgens haar gebruikelijk is. Ze wees erop dat Amsterdam geen permanent parate eenheden ME meer heeft, in tegenstelling tot Rotterdam en Den Haag.
De burgemeester liet nog weten zich te hebben geërgerd aan uitlatingen hierover van Annabel Nanninga van JA21. "Ik heb gelezen dat u het gedrag van de politie gekwalificeerd hebt als naïef. En over ME'ers hebt u gezegd dat ze met hun sloffen aan zaten te netflixen. Daar heb ik aanstoot aan genomen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) heeft in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen ongeveer veertig gevallen ontdekt van politieke partijen die vermoedelijk de regels voor gerichte onlineadvertenties hebben overtreden.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State vernietigt het besluit van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat om op Schiphol maximaal 478.000 vluchten toe te staan. Daardoor valt de luchthaven terug op de regels uit 2008, waarin geen maximumaantal vluchten is opgenomen. Het ministerie werkt al aan een nieuw besluit. Het maximumaantal nachtvluchten van 27.000 per jaar blijft voorlopig wel in stand.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft het kabinetsplan vernietigd om de A27, A12 en A28 bij Utrecht te verbreden. Vorig jaar kreeg het kabinet de opdracht om de stikstofuitstoot van het project beter uit te leggen, maar dat is niet gelukt. De verbouwing van de snelwegen is daarmee van de baan, schrijft de hoogste bestuursrechter.
48 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Jeroen Kijk in de Vegte en Henry Schut verzorgen dit jaar voor de NPO het Nederlandse commentaar tijdens het Eurovisie Songfestival in Wenen. Het duo vervangt de vaste commentator Cornald Maas, die zich na de boycot door AVROTROS terugtrok.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Zorgwekkende cijfers", aldus directeur Marjolein Demmers van Natuur & Milieu in reactie op het nieuws dat de uitstoot van broeikasgassen vorig jaar toenam. Ook andere natuurorganisaties zijn bezorgd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het klimaatdoel van 2030 raakt verder uit zicht. Vorig jaar werd er 0,8 procent meer broeikasgassen uitgestoten dan in 2024. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het RIVM/Emissieregistratie. In totaal werd 145,6 megaton CO2 en andere broeikasgassen uitgestoten in 2025.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In 2025 namen minstens 122 daklozen een sociaal advocaat in de arm om via de rechter een plek in een opvanglocatie af te dwingen. Dat meldt onderzoeksplatform Investico na een rondvraag onder sociaal advocaten. Aan het onderzoek deden ook de Groene Amsterdammer en Trouw mee.
4 uur geleden