Mensenrechtenraad VN wil onderzoek naar racisme
GENÈVE (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties heeft discriminerend en gewelddadig optreden door de politie veroordeeld. De 47 leden tellende raad gaf ook opdracht een onderzoek in te stellen naar "systematisch racisme". Mensenrechtenorganisaties zeggen dat achter de schermen druk is uitgeoefend om verwijzingen naar de Verenigde Staten uit de resolutie te halen.
De VS zijn eerder nog wel genoemd in een conceptresolutie. Daarin werd opgeroepen tot internationaal onderzoek naar politiegeweld tegen zwarte Amerikanen. Die eis is de afgelopen dagen afgezwakt. De roep om een internationaal onderzoek is geschrapt en later verdween ook de verwijzing naar de VS. Bondgenoten van Washington, dat zelf geen lid meer is van de raad, betoogden dat racisme een probleem is dat wereldwijd speelt.
In de aangepaste resolutie wordt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Michelle Bachelet gevraagd een rapport op te stellen. Dat moet gaan over systematisch racisme en het schenden van de mensenrechten van Afrikanen en mensen van Afrikaanse afkomst door politiediensten. De ambassadeur van Burkina Faso erkende dat veel concessies zijn gedaan om steun te krijgen voor de tekst.
Mensenrechtenorganisaties reageerden teleurgesteld. Zo zei het Amerikaanse ACLU dat andere landen onder druk zijn gezet om een historische resolutie af te zwakken. "De VS keren slachtoffers van politiegeweld en zwarte mensen zo weer de rug toe", zei Jamil Dakwar van die burgerrechtenorganisatie.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
8 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
10 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
12 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
12 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
14 uur geleden