Mensenrechtenraad VN wil onderzoek naar racisme
GENÈVE (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties heeft discriminerend en gewelddadig optreden door de politie veroordeeld. De 47 leden tellende raad gaf ook opdracht een onderzoek in te stellen naar "systematisch racisme". Mensenrechtenorganisaties zeggen dat achter de schermen druk is uitgeoefend om verwijzingen naar de Verenigde Staten uit de resolutie te halen.
De VS zijn eerder nog wel genoemd in een conceptresolutie. Daarin werd opgeroepen tot internationaal onderzoek naar politiegeweld tegen zwarte Amerikanen. Die eis is de afgelopen dagen afgezwakt. De roep om een internationaal onderzoek is geschrapt en later verdween ook de verwijzing naar de VS. Bondgenoten van Washington, dat zelf geen lid meer is van de raad, betoogden dat racisme een probleem is dat wereldwijd speelt.
In de aangepaste resolutie wordt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Michelle Bachelet gevraagd een rapport op te stellen. Dat moet gaan over systematisch racisme en het schenden van de mensenrechten van Afrikanen en mensen van Afrikaanse afkomst door politiediensten. De ambassadeur van Burkina Faso erkende dat veel concessies zijn gedaan om steun te krijgen voor de tekst.
Mensenrechtenorganisaties reageerden teleurgesteld. Zo zei het Amerikaanse ACLU dat andere landen onder druk zijn gezet om een historische resolutie af te zwakken. "De VS keren slachtoffers van politiegeweld en zwarte mensen zo weer de rug toe", zei Jamil Dakwar van die burgerrechtenorganisatie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is geen fan van paus Leo XIV, schrijft hij in een bericht op zijn Truth Social. "Paus Leo is zwak op het gebied van misdaad en verschrikkelijk op het gebied van buitenlandbeleid", aldus Trump.
28 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran was dit weekend "slechts enkele centimeters" verwijderd van een akkoord met de Verenigde Staten, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. In Pakistan vonden dit weekend onderhandelingen plaats tussen Iraanse en Amerikaanse delegaties.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De leider van de oppositiepartij die aan kop gaat in de Hongaarse parlementsverkiezingen, Péter Magyar, heeft zondagavond de "marionetten" van Viktor Orbán opgeroepen om af te treden. Inmiddels is 96,37 procent van de stemmen geteld en staat Magyars partij Tisza op 138 van de 199 zetels in het parlement. Dat is een tweederde meerderheid.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Europese leiders hebben verheugd gereageerd op de voorlopige uitslagen van de Hongaarse parlementsverkiezingen van zondag. Daarin is de Tisza-partij van de centrumrechtse uitdager Peter Magyar op weg naar een ruime overwinning op regeringspartij Fidesz van premier Viktor Orbán.
7 uur geleden