Mensenrechtenraad VN wil onderzoek naar racisme
GENÈVE (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties heeft discriminerend en gewelddadig optreden door de politie veroordeeld. De 47 leden tellende raad gaf ook opdracht een onderzoek in te stellen naar "systematisch racisme". Mensenrechtenorganisaties zeggen dat achter de schermen druk is uitgeoefend om verwijzingen naar de Verenigde Staten uit de resolutie te halen.
De VS zijn eerder nog wel genoemd in een conceptresolutie. Daarin werd opgeroepen tot internationaal onderzoek naar politiegeweld tegen zwarte Amerikanen. Die eis is de afgelopen dagen afgezwakt. De roep om een internationaal onderzoek is geschrapt en later verdween ook de verwijzing naar de VS. Bondgenoten van Washington, dat zelf geen lid meer is van de raad, betoogden dat racisme een probleem is dat wereldwijd speelt.
In de aangepaste resolutie wordt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Michelle Bachelet gevraagd een rapport op te stellen. Dat moet gaan over systematisch racisme en het schenden van de mensenrechten van Afrikanen en mensen van Afrikaanse afkomst door politiediensten. De ambassadeur van Burkina Faso erkende dat veel concessies zijn gedaan om steun te krijgen voor de tekst.
Mensenrechtenorganisaties reageerden teleurgesteld. Zo zei het Amerikaanse ACLU dat andere landen onder druk zijn gezet om een historische resolutie af te zwakken. "De VS keren slachtoffers van politiegeweld en zwarte mensen zo weer de rug toe", zei Jamil Dakwar van die burgerrechtenorganisatie.
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - De afsluitende zitting van de VN-klimaattop gaat zaterdagmiddag weer verder. De voorzitter had de vergadering stilgelegd na meerdere klachten, maar de slotverklaring had hij al afgehamerd.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in Libanon. Volgens Libanese media zijn er twee doden gevallen. Israël heeft onder meer een dorp op bijna twee kilometer van de grens met een drone bestookt. Elders in de grensstreek werd een auto gebombardeerd en is de inzittende gedood. Bij luchtaanvallen in de streek van Jezzine, ruim 30 kilometer ten zuidoosten van Beiroet, zijn meerdere slachtoffers gevallen volgens lokale media die spreken van vijftien aanvallen met raketten of drones in een half uur tijd.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zaterdag zeker 21 doden gevallen en tientallen mensen gewond geraakt, meldt de Burgerbescherming. Er zouden vijf aanvallen hebben plaatsgevonden in het gebied, waaronder op een auto in Gaza-Stad waarbij vijf mensen zouden zijn omgekomen.
4 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém heeft na moeizame onderhandelingen toch een akkoord opgeleverd. Alle aanwezige landen accepteerden zaterdag de slotverklaring die gastland Brazilië had opgesteld. Hoewel het op de COP30 veel ging over afbouw van fossiele brandstoffen, is daarover niets concreets afgesproken. De EU is daar erg ontevreden over, maar stemde toch in, omdat er niet meer inzat.
4 uur geledenBELÉM (ANP) - De Europese Unie ziet in de afspraken die landen op de klimaattop in Belém hebben gemaakt "een stap in de juiste richting", zegt Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). "We gaan niet verbergen dat we graag meer ambitie hadden gezien, want dat is mogelijk en noodzakelijk", verzuchtte hij nadat de Europese delegatie schoorvoetend akkoord was gegaan met de voorstellen van de Braziliaanse voorzitter.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Italië en de EU zijn ook aanwezig bij overleg tussen Oekraïne en de VS zondag in Genève om een einde te maken aan de oorlog met Rusland, melden functionarissen. Ze gaan het 28-puntenplan van de VS bespreken.
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op een auto in Gaza-Stad zijn minstens vijf mensen omgekomen, melden lokale gezondheidsautoriteiten in de Gazastrook. Meerdere anderen raakten gewond. In totaal zouden bij Israëlische aanvallen in het gebied zeker negen doden zijn gevallen.
7 uur geleden