Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mensenrechtenraad VN weigert debat over Chinese schendingen

Mensenrechtenraad VN weigert debat over Chinese schendingen

GENÈVE (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties heeft het verzoek afgewezen om een debat te houden over de situatie in de Chinese regio Xinjiang. Vorige maand schreef de toenmalige VN-mensenrechtenchef Michelle Bachelet in een rapport dat China zich daar schuldig heeft gemaakt aan ernstige mensenrechtenschendingen. Toch stemden slechts 17 landen voor een debat en 19 tegen.

In Xinjiang wonen met name islamitische Oeigoeren en die zijn volgens het rapport het slachtoffer van onderdrukking door het "uiterst problematische" Chinese beleid. China zou doen aan grootschalige en willekeurige opsluiting van moslims en er zijn berichten over stelselmatige martelingen. Sommige Europese regeringen en de VS bestempelen de ruim gerapporteerde onderdrukking in de Chinese regio inmiddels als genocide, net als de Nederlandse Tweede Kamer. China weerspreekt dat en verwijt Bachelet dat ze zich voor een westers karretje heeft laten spannen.

De Verenigde Staten hadden na het rapport samen met een aantal partnerlanden een verzoek gedaan om de situatie alleen te bespreken, maar dat is dus afgewezen. China zou volgens diplomaten sterk gelobbyd hebben bij landen om tegen te stemmen of zich te onthouden. Vooral veel Afrikaanse en Aziatische landen stemden tegen een debat, Nederland was voor. De Verenigde Staten hebben teleurgesteld gereageerd en roepen China op "zijn verplichtingen na te komen" op het gebied van mensenrechten.

Meer uit Buitenland

Syrië meldt meer slachtoffers na explosies tijdens bezoek Macron

DAMASCUS (ANP/AFP) - De explosies in Damascus tijdens het bezoek van de Franse president Emmanuel Macron hebben ook een leven gekost. Dat melden de Syrische autoriteiten, die woensdag verder spreken over 36 gewonden.

25 minuten geleden
Erdogan begint NAVO-overleg met pleidooi tegen wapenrestricties

ANKARA (ANP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de vergadering van de 32 NAVO-regeringsleiders geopend. De gastheer pleitte voor goede samenwerking tussen de bondgenoten en herhaalde dat wat hem betreft daarom alle beperkingen op wapenhandel tussen lidstaten, die vooral Turkije treffen, moeten worden opgeheven.

26 minuten geleden
NAVO 'zet zich schrap' na tirade Trump, zeggen diplomaten

ANKARA (ANP) - NAVO-diplomaten hadden gehoopt dat de Amerikaanse president Donald Trump in een betere stemming zou beginnen aan de vergadering met de andere leiders op de top in Ankara. Tegelijkertijd zeggen bronnen niet verrast te zijn door het beklag en de boosheid van Trump voor aanvang.

35 minuten geleden
Spanje noemt dreigementen Trump over handel 'business as usual'

MADRID (ANP/RTR/AFP/DPA) - Spanje beschouwt de dreigementen van Donald Trump over het stopzetten van de handel met Spanje als "business as usual", laat het kantoor van premier Pedro Sánchez weten. De Amerikaanse president zei woensdag op de NAVO-top alle handel te willen stoppen, omdat Spanje zo'n "vreselijke partner" zou zijn. Madrid benadrukt geen intentie te hebben om iets te veranderen in de handelsrelatie.

56 minuten geleden
Rusland probeert Starlink te verstoren om drones tegen te gaan

KYIV (ANP/RTR) - Rusland probeert Oekraïense droneaanvallen tegen te gaan door het satellietinternet van Starlink te verstoren. Oekraïense piloten gebruiken dat systeem vaak om hun onbemande toestellen te besturen. Dronecommandanten en piloten in het zuidelijke Zaporizja vertellen persbureau Reuters dat bij Russische plaatsen en militaire installaties jammers zijn geplaatst.

1 uur geleden
Rutte praat in op woedende Trump op NAVO-top

ANKARA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is slechtgehumeurd aangetreden voor de vergadering met de NAVO-leiders op de top in Ankara. Hij haalde woedend uit naar NAVO-bondgenoten als Spanje, verwees de afspraken met Iran naar de prullenbak en herhaalde dat Groenland Amerikaans moet worden. NAVO-topman Mark Rutte probeerde hem met loftuitingen en tegenspraak bij te sturen.

1 uur geleden
Trump wil niets meer te maken hebben met Spanje en handel stoppen

ANKARA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt niets meer te maken te willen hebben met Spanje, omdat het land zo'n "vreselijke" bondgenoot zou zijn. Hij zegt daarom minister van Financiën Scott Bessent de opdracht te hebben gegeven om alle handelsbetrekkingen met Spanje te verbreken.

1 uur geleden