Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mensenrechtenprijs EU uitgereikt aan advocaat van Iraanse winnares

Mensenrechtenprijs EU uitgereikt aan advocaat van Iraanse winnares

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft zijn jaarlijkse mensenrechtenprijs uitgereikt aan een advocaat van de familie van de Iraanse 22-jarige prijswinnares Jina Mahsa Amini. De prijs wordt gedeeld met de Iraanse vrouwenbeweging Vrouwen, Leven, Vrijheid.

De prijsuitreiking maakte nogmaals duidelijk hoe het met de vrouwenrechten in Iran is gesteld. De Sacharovprijs, zo was in oktober al bekendgemaakt, is postuum voor Jina Mahsa Amini. De vrouw kwam vorig jaar om het leven drie dagen nadat de Iraanse zedenpolitie haar had meegenomen vanwege een verkeerd gedragen hoofddoek. In haar plaats wilden Jina Amini's ouders en broer dinsdag de prijs van 50.000 euro in het Europees Parlement in Straatsburg in ontvangst nemen. Maar Amini's familie werd afgelopen weekeinde op weg naar Straatsburg tegengehouden op de luchthaven van Teheran.

De advocaat van Amini's familie bracht het wel tot Straatsburg. Hij las tijdens de prijsuitreiking in een volle parlementszaal een verklaring voor van Amini's moeder. Die vergeleek haar dochter Jina met een andere "inspirerende dochter", de Franse Jeanne d'Arc. Deze Franse heldin streed rond 1425 ook voor haar idealen en moest dat, net als Jina, met de dood bekopen. De tegenstanders van Jeanne d'Arc "geloofden door haar te verbranden ook haar dromen in rook te laten opgaan". Maar, aldus de moeder, haar dood heeft eerder krachten losgemaakt die onverslaanbaar zijn. De moeder zei te hopen dat de naam van haar dochter, net als die van Jeanne d'Arc, een "symbool van vrijheid" wordt.

Massale protesten

Amini's dood leidde in Iran tot massale protesten die maanden aanhielden. De protestbeweging Vrouwen, Leven, Vrijheid, die door Jina Amini's dood op gang is gebracht, deelt in de prijs. Van deze beweging waren twee leidsvrouwen aanwezig in het Europarlement.

De Sacharovprijs "voor de vrijheid van denken" wordt ieder jaar in Straatsburg uitgereikt. De onderscheiding is vernoemd naar Sovjetdissident en Nobelprijswinnaar Andrej Sacharov en wordt sinds 1988 toegekend. Vorig jaar ging de prijs naar het Oekraïense volk.

Meer uit Buitenland

Vader en zoon na vier dagen onder puin Venezuela gehaald

CARABALLEDA (ANP) - Reddingswerkers hebben zondag een vader en zijn zoon levend onder het puin van een ingestort gebouw in de Venezolaanse kuststad Caraballeda weten te halen.

3 uur geleden
Venezuela: dodental loopt op, meer Amerikaanse hulp op komst

CARACAS (ANP) - Het dodental als gevolg van de dubbele aardbeving woensdag in Venezuela is opgelopen naar 1450 personen. Dat meldde de Venezolaanse parlementsvoorzitter Jorge Rodriguez zondag.

3 uur geleden
NAVO-chef Rutte prijst trans-Atlantische band bij viering VS

BRUSSEL (ANP) - Bij de viering van de 250e verjaardag van de Verenigde Staten in Brussel heeft NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte de trans-Atlantische band geprezen. Volgens hem zijn de VS "een baken" en de fundering waarop de NAVO rust.

5 uur geleden
Zeker vijftien zwemmers omgekomen in Duitsland

BERLIJN (ANP) - Sinds vrijdag zijn zeker vijftien mensen in Duitsland omgekomen tijdens het zwemmen. Het jongste slachtoffer was een kind van 8 jaar dat in het Rijn-Hernekanaal in het Ruhrgebied verdronk.

5 uur geleden
Axios: VS en Iran staken aanvallen, dinsdag gesprek in Doha

WASHINGTON (ANP/RTR) - De VS en Iran hebben afgesproken om de aanvallen op elkaar te staken. Dat meldt Axios zondag op basis van een hoge Amerikaanse functionaris.

6 uur geleden
Israël meldt vernietiging tunnel van Hezbollah in Zuid-Libanon

TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische leger zegt ondergrondse infrastructuur te hebben vernietigd die zou worden gebruikt door de Libanese beweging Hezbollah in een dorp in Zuid-Libanon. Dat staat in een gezamenlijke verklaring van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en minister van Defensie Israel Katz.

7 uur geleden
Poetin: Rusland zet offensief voort ongeacht voorstel Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft gezegd dat het Russische leger zijn offensief op Oekraïens grondgebied voortzet. Een recent voorstel van Kyiv om wederzijds af te zien van aanvallen met langeafstandsraketten verandert daar niets aan, aldus Poetin.

7 uur geleden