Mensenrechtenhof verwerpt arrestatiegolf Turkse rechters na coup
STRAATSBURG (ANP) - Turkije is over de schreef gegaan met de arrestatie van honderden rechters en aanklagers na de mislukte staatsgreep van 2016, vindt het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. De regering in Ankara is 427 arrestanten een schadevergoeding schuldig.
Na de coup tegen president Recep Tayyip Erdogan trok er een arrestatiegolf door Turkije. Duizenden militairen, overheidsfunctionarissen en magistraten werden aangehouden omdat ze zouden sympathiseren met de Gülenbeweging, die volgens Erdogan achter de omwentelingspoging zat. Ze zaten soms eindeloos in voorarrest, zonder duidelijke verdenking. De rechten van gearresteerde rechters en aanklagers zijn daarbij geschonden, klaagden ze. Ze stapten naar het mensenrechtenhof.
Dat geeft hen gelijk. Turkije heeft inderdaad inbreuk gemaakt op de mensenrechten. De getroffenen hebben recht op 5000 euro schadevergoeding, oordeelt het Straatsburgse hof.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Even na middernacht werd een luide explosie in de Iraanse hoofdstad Teheran gehoord. Zeven journalisten van persbureau AFP maakten verspreid over de stad melding van dezelfde explosie, die kilometers verderop gevoeld werd. Op hetzelfde moment was een overvliegend vliegtuig te horen.
42 minuten geledenDORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon heeft het dodental door aanhoudende Israëlische aanvallen naar boven bijgesteld. Er zijn 486 mensen om het leven gekomen en 1313 personen gewond geraakt sinds de strijd weer oplaaide, melden de autoriteiten. Het dodental stond op 394.
6 uur geleden