Mensenrechtenhof verwerpt arrestatiegolf Turkse rechters na coup
STRAATSBURG (ANP) - Turkije is over de schreef gegaan met de arrestatie van honderden rechters en aanklagers na de mislukte staatsgreep van 2016, vindt het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. De regering in Ankara is 427 arrestanten een schadevergoeding schuldig.
Na de coup tegen president Recep Tayyip Erdogan trok er een arrestatiegolf door Turkije. Duizenden militairen, overheidsfunctionarissen en magistraten werden aangehouden omdat ze zouden sympathiseren met de Gülenbeweging, die volgens Erdogan achter de omwentelingspoging zat. Ze zaten soms eindeloos in voorarrest, zonder duidelijke verdenking. De rechten van gearresteerde rechters en aanklagers zijn daarbij geschonden, klaagden ze. Ze stapten naar het mensenrechtenhof.
Dat geeft hen gelijk. Turkije heeft inderdaad inbreuk gemaakt op de mensenrechten. De getroffenen hebben recht op 5000 euro schadevergoeding, oordeelt het Straatsburgse hof.
Meer uit Buitenland
HERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
57 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
2 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
5 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
5 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
9 uur geledenBANDA ATJEH (ANP/AFP) - Het dodental door het noodweer op het Indonesische eiland Sumatra is opgelopen tot boven de 900. Er worden nog steeds honderden mensen vermist.
10 uur geleden