Mensenrechtenhof verwerpt arrestatiegolf Turkse rechters na coup
STRAATSBURG (ANP) - Turkije is over de schreef gegaan met de arrestatie van honderden rechters en aanklagers na de mislukte staatsgreep van 2016, vindt het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. De regering in Ankara is 427 arrestanten een schadevergoeding schuldig.
Na de coup tegen president Recep Tayyip Erdogan trok er een arrestatiegolf door Turkije. Duizenden militairen, overheidsfunctionarissen en magistraten werden aangehouden omdat ze zouden sympathiseren met de Gülenbeweging, die volgens Erdogan achter de omwentelingspoging zat. Ze zaten soms eindeloos in voorarrest, zonder duidelijke verdenking. De rechten van gearresteerde rechters en aanklagers zijn daarbij geschonden, klaagden ze. Ze stapten naar het mensenrechtenhof.
Dat geeft hen gelijk. Turkije heeft inderdaad inbreuk gemaakt op de mensenrechten. De getroffenen hebben recht op 5000 euro schadevergoeding, oordeelt het Straatsburgse hof.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
4 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
6 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
6 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental blijft oplopen na het noodweer in delen van Zuid- en Zuidoost-Azië. Er zijn sinds eind vorige maand meer dan 1500 doden gevallen en het dodental loopt waarschijnlijk nog op.
8 uur geleden