Mensenrechtenhof: Rusland schond mensenrechten op Krim
STRAATSBURG (ANP) - Rusland heeft op het bezette Oekraïense schiereiland de Krim de mensenrechten geschonden, oordeelt het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. Het geeft Oekraïne, dat daarover had geklaagd, gelijk.
Rusland maakte op de Krim onder meer inbreuk op het recht op leven, de vrijheid van meningsuiting en vergadering en het verbod op onmenselijke behandeling en op discriminatie, concludeert het hof in Straatsburg. Rusland bezette het schiereiland in 2014 na een nepreferendum en lijfde het vervolgens in.
Rusland is "zonder enige twijfel" schuldig aan het stelselmatig begaan van zulke overtredingen, oordeelt het mensenrechtenhof. Daarvoor zou genoeg bewijs zijn, onder meer uit getuigenverklaringen en rapporten van hulp- en mensenrechtenorganisaties. Rusland zou hebben verzuimd de misstanden te onderzoeken, waaruit volgens de rechters wel blijkt dat het Kremlin die officieel toelaat.
MH17
Het is zeer de vraag of Rusland zich iets aantrekt van het vonnis. Het hof staat los van de EU, maar hoort bij de Raad van Europa, de verdragsorganisatie die sinds de Tweede Wereldoorlog toeziet op de mensenrechten in Europa. Rusland stapte er twee jaar geleden, na de inval in Oekraïne, uit. Aan uitspraken over alles wat daarvoor is voorgevallen, dient het land zich desondanks te houden. Maar Moskou liet zich al jaren amper iets aan het hof gelegen liggen.
Bij het mensenrechtenhof lopen vier zaken van Oekraïne tegen Rusland, waaronder de gezamenlijke klacht met Nederland over het neerhalen van vlucht MH17.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat Iran niet alleen belooft dat het geen kernwapens ontwikkelt, maar ook dat het land in de toekomst geen kernwapens zal kopen van andere landen. Volgens Trump moet die garantie ook in een deal met Iran staan.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft de zuidelijke buitenwijken van Beiroet aangevallen, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Doelwitten zijn "terroristische commandocentra". Volgens Libanese media zijn zeker twee gebouwen geraakt. Defensieminister Israel Katz noemt de aanvallen een reactie op het schieten op Israëlisch grondgebied door Hezbollah.
2 uur geledenJEREVAN (ANP) - In Armenië zijn bij meerdere stembureaus valse bommeldingen gedaan, meldt het Armeense staatspersbureau Armenpress op basis van de autoriteiten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken meldt niet wie er achter de meldingen zitten, maar stelt wel dat de verantwoordelijken proberen om de verkiezingen te beïnvloeden.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Bij vermoedelijke schietpartijen in Israël zijn zeker één dode en vijf gewonden gevallen, meldden Israëlische reddingswerkers. De schietpartijen vonden plaats op meerdere plekken in het midden van het land, in de buurt van de Westelijke Jordaanoever.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Een Russische drone heeft een opslag voor verbruikte kernbrandstof beschadigd bij de kerncentrale van Tsjernobyl, meldden Oekraïense autoriteiten. Er zou op het moment van de aanval geen brandstof zijn opgeslagen. De regering meldt dat de stralingsniveaus in de regio stabiel zijn.
6 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Meer dan een miljoen mensen hebben de mis bijgewoond van paus Leo XIV in Madrid, meldt het Spaanse persbureau EFE. De mis vond plaats op het Plaza de Cibeles en wordt het hoogtepunt genoemd van zijn bezoek aan Spanje. Zaterdag werd de paus welkom geheten door de Spaanse koning Felipe en koningin Letizia, die de mis ook bijwoonden.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie, ook wel Pentagon genoemd, ziet een toenemende spionagedreiging vanuit Israël. Het heeft daarom het dreigingsniveau hiervoor opgeschroefd naar het hoogste niveau, schrijven meerdere Amerikaanse media. Israël zou onderhandelingen van de VS met Iran hebben geprobeerd af te luisteren.
8 uur geleden