Mensenrechtenhof: Rusland schond mensenrechten op Krim
STRAATSBURG (ANP) - Rusland heeft op het bezette Oekraïense schiereiland de Krim de mensenrechten geschonden, oordeelt het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. Het geeft Oekraïne, dat daarover had geklaagd, gelijk.
Rusland maakte op de Krim onder meer inbreuk op het recht op leven, de vrijheid van meningsuiting en vergadering en het verbod op onmenselijke behandeling en op discriminatie, concludeert het hof in Straatsburg. Rusland bezette het schiereiland in 2014 na een nepreferendum en lijfde het vervolgens in.
Rusland is "zonder enige twijfel" schuldig aan het stelselmatig begaan van zulke overtredingen, oordeelt het mensenrechtenhof. Daarvoor zou genoeg bewijs zijn, onder meer uit getuigenverklaringen en rapporten van hulp- en mensenrechtenorganisaties. Rusland zou hebben verzuimd de misstanden te onderzoeken, waaruit volgens de rechters wel blijkt dat het Kremlin die officieel toelaat.
MH17
Het is zeer de vraag of Rusland zich iets aantrekt van het vonnis. Het hof staat los van de EU, maar hoort bij de Raad van Europa, de verdragsorganisatie die sinds de Tweede Wereldoorlog toeziet op de mensenrechten in Europa. Rusland stapte er twee jaar geleden, na de inval in Oekraïne, uit. Aan uitspraken over alles wat daarvoor is voorgevallen, dient het land zich desondanks te houden. Maar Moskou liet zich al jaren amper iets aan het hof gelegen liggen.
Bij het mensenrechtenhof lopen vier zaken van Oekraïne tegen Rusland, waaronder de gezamenlijke klacht met Nederland over het neerhalen van vlucht MH17.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran was dit weekend "slechts enkele centimeters" verwijderd van een akkoord met de Verenigde Staten, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. In Pakistan vonden dit weekend onderhandelingen plaats tussen Iraanse en Amerikaanse delegaties.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De leider van de oppositiepartij die aan kop gaat in de Hongaarse parlementsverkiezingen, Péter Magyar, heeft zondagavond de "marionetten" van Viktor Orbán opgeroepen om af te treden. Inmiddels is 96,37 procent van de stemmen geteld en staat Magyars partij Tisza op 138 van de 199 zetels in het parlement. Dat is een tweederde meerderheid.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Europese leiders hebben verheugd gereageerd op de voorlopige uitslagen van de Hongaarse parlementsverkiezingen van zondag. Daarin is de Tisza-partij van de centrumrechtse uitdager Peter Magyar op weg naar een ruime overwinning op regeringspartij Fidesz van premier Viktor Orbán.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft de winst geclaimd in de parlementsverkiezingen van zondag. Op Facebook laat hij weten dat premier Viktor Orbán hem gefeliciteerd heeft. Eerste tellingen door het Kiesbureau maakten duidelijk dat Magyars partij Tisza op een grote overwinning afstevent.
6 uur geleden