Mensenrechtenhof eist onmiddellijke vrijlating Navalni
STRAATSBURG (ANP/AFP) - Rusland moet oppositieleider Aleksej Navalni onmiddellijk vrijlaten, eist het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Het hof in Straatsburg is een orgaan van de Raad van Europa waar Rusland lid van is. Moskou liet gelijk weten de eis niet in te willigen.
Een Russische rechtbank bepaalde twee weken geleden dat Navalni 2,5 jaar naar een strafkolonie moet omdat hij voorwaarden van een eerdere straf, wegens vermeende fraude, zou hebben geschonden.
Rusland weigert Navalni vrij te laten omdat dat in strijd zou zijn met de grondwet. Het parlement nam vorig jaar een wet aan die nationale wetgeving voorrang geeft boven internationale uitspraken als die in strijd zijn met de grondwet. Vicevoorzitter Pjotr Tolstoj van het lagerhuis van het parlement bracht dat in herinnering en noemde de EHRM-uitspraak "gepolitiseerd". Het Russische ministerie van Justitie noemde de uitspraak "een grove inmenging in het werk van het gerechtelijk apparaat van een soevereine staat", aldus persbureau TASS.
Vergiftiging
De Kremlincriticus werd vorig jaar opeens erg ziek tijdens een Russische binnenlandse vlucht. Hij belandde eerst in een ziekenhuis in Siberië en werd later overgebracht naar Duitsland, waar werd vastgesteld dat hij was vergiftigd met novitsjok.
Onderzoekscollectief Bellingcat bracht later de Russische veiligheidsdienst FSB in verband met de moordpoging. Evengoed ging Navalni een maand geleden terug naar Rusland, waar hij meteen werd gearresteerd. Het hof kreeg de vraag voorgelegd of zijn leven wel zeker is in Rusland en vroeg Moskou om een reactie.
Het antwoord daarop stelde Navalni niet gerust. Het mensenrechtenhof heeft daarop in verband met de risico's besloten om zijn vrijlating te eisen, mede gezien de "algehele omstandigheden van zijn huidige detentie". Het EHRM bepaalde eerder dat het proces waarin die oorspronkelijke straf werd opgelegd "willekeurig en onredelijk" was.
Het hof droeg Moskou in november nog op Navalni 8500 euro te betalen als compensatie voor de onrechtmatige behandeling die hij kreeg bij zijn arrestatie tijdens een politiek protest in Moskou in 2012. Hij werd toen met "buitensporig geweld" opgepakt.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense autoriteiten melden Russische raketaanvallen op de hoofdstad Kyiv in de nacht van zondag op maandag. "De vijand valt aan met ballistische raketten", schreef Tymur Tkachenko, hoofd van het militaire bestuur van de Oekraïense hoofdstad, op Telegram.
59 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van de recente aardbevingen in Venezuela is opgelopen tot 3342, melden de autoriteiten. Op 24 juni werd het Zuid-Amerikaanse land opgeschrikt door twee bevingen met een kracht van 7.2 en 7.5. Met name de noordelijke kustregio La Guaira werd zwaar getroffen.
4 uur geledenPERPIGNAN (ANP/AFP) - In het departement Pyrénées-Orientales, in het zuidoosten van Frankrijk, worden zo'n 10.000 inwoners geëvacueerd als gevolg van de natuurbranden in het gebied. Dat meldt de prefectuur op een persconferentie. Het vuur heeft al 1650 hectare verzwolgen.
4 uur geledenCAÏRO (ANP/DPA) - Egypte heeft zondag zijn nieuwe militaire hoofdkwartier ceremonieel geopend. Het complex heet Octagon en bestaat uit acht gebouwen die een oppervlakte van bijna 90 vierkante kilometer bestrijken. Daardoor is het Pentagon in Washington niet langer het grootste militaire complex ter wereld.
4 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - De Pride-parade in Keulen heeft zondag circa 1,5 miljoen bezoekers getrokken. Dat meldt de organisatie, die toevoegt dat het gaat om het hoogste bezoekersaantal voor de Keulse lhbtqi-viering ooit. De parade zelf bestond uit zo'n 60.000 mensen, verspreid over 250 deelnemende groepen.
8 uur geledenMOSKOU (ANP) - Volgens Moskou heeft Oekraïne een voorstel voor een kortstondig staakt-het-vuren rond Kostjantynivka afgewezen. Dat meldt het Russische ministerie van Defensie. Het voorgestelde zes uur durende bestand zou maandag een gevangenenoverdracht mogelijk moeten maken. Onduidelijk is of dit nu alsnog zal gebeuren. Oekraïne heeft nog niet op de Russische bewering gereageerd.
9 uur geledenTRÉVILLACH (ANP) - Door de zaterdag uitgebroken natuurbrand in het zuiden van Frankrijk is inmiddels meer dan 1500 hectare afgebrand. Dat meldt BFMTV op gezag van het departement Pyrénées-Orientales. Eerder op zaterdag werd nog gemeld dat het ging om circa 930 hectare. Verschillende gemeenten in de regio zouden bedreigd worden door het naderende vuur.
12 uur geleden