Mensenrechtenhof eist onmiddellijke vrijlating Navalni
STRAATSBURG (ANP/AFP) - Rusland moet oppositieleider Aleksej Navalni onmiddellijk vrijlaten, eist het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Het hof in Straatsburg is een orgaan van de Raad van Europa waar Rusland lid van is. Moskou liet gelijk weten de eis niet in te willigen.
Een Russische rechtbank bepaalde twee weken geleden dat Navalni 2,5 jaar naar een strafkolonie moet omdat hij voorwaarden van een eerdere straf, wegens vermeende fraude, zou hebben geschonden.
Rusland weigert Navalni vrij te laten omdat dat in strijd zou zijn met de grondwet. Het parlement nam vorig jaar een wet aan die nationale wetgeving voorrang geeft boven internationale uitspraken als die in strijd zijn met de grondwet. Vicevoorzitter Pjotr Tolstoj van het lagerhuis van het parlement bracht dat in herinnering en noemde de EHRM-uitspraak "gepolitiseerd". Het Russische ministerie van Justitie noemde de uitspraak "een grove inmenging in het werk van het gerechtelijk apparaat van een soevereine staat", aldus persbureau TASS.
Vergiftiging
De Kremlincriticus werd vorig jaar opeens erg ziek tijdens een Russische binnenlandse vlucht. Hij belandde eerst in een ziekenhuis in Siberië en werd later overgebracht naar Duitsland, waar werd vastgesteld dat hij was vergiftigd met novitsjok.
Onderzoekscollectief Bellingcat bracht later de Russische veiligheidsdienst FSB in verband met de moordpoging. Evengoed ging Navalni een maand geleden terug naar Rusland, waar hij meteen werd gearresteerd. Het hof kreeg de vraag voorgelegd of zijn leven wel zeker is in Rusland en vroeg Moskou om een reactie.
Het antwoord daarop stelde Navalni niet gerust. Het mensenrechtenhof heeft daarop in verband met de risico's besloten om zijn vrijlating te eisen, mede gezien de "algehele omstandigheden van zijn huidige detentie". Het EHRM bepaalde eerder dat het proces waarin die oorspronkelijke straf werd opgelegd "willekeurig en onredelijk" was.
Het hof droeg Moskou in november nog op Navalni 8500 euro te betalen als compensatie voor de onrechtmatige behandeling die hij kreeg bij zijn arrestatie tijdens een politiek protest in Moskou in 2012. Hij werd toen met "buitensporig geweld" opgepakt.
Meer uit Buitenland
AOMORI (ANP/AFP/RTR) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van ruim 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK. Zeker enkele duizenden mensen moesten een veilig heenkomen zoeken.
1 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben maandag ingestemd met nieuwe, strengere terugkeerregels voor asielzoekers die niet in de EU mogen blijven. Een van de onderdelen van het akkoord is dat EU-lidstaten 'terugkeerhubs' in derde landen mogen realiseren voor afgewezen asielzoekers. Nederland wil zo'n centrum in Oeganda opzetten en is daarover al een paar maanden met het Afrikaanse land in gesprek.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Grondgebied is nog steeds het "meest problematische onderwerp" in de onderhandelingen over vrede in Oekraïne. Dat meldt een ingewijde aan persbureau AFP. Volgens de bron is Rusland nog altijd niet van plan een akkoord te tekenen waarin Oekraïne geen grondgebied inlevert.
5 uur geleden