Mensenrechtencommissaris VN waarschuwt tegen aanval op Rafah
GENÈVE (ANP/AFP/DPA) - De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties, Volker Türk, heeft Israël opnieuw gewaarschuwd dat het land zich aan het volkenrecht moet houden. Hij vreest dat "het onvoorstelbare leed van de Palestijnen" nog veel erger wordt met een grote aanval op de grensstad Rafah. Daar zitten volgens Türk 1,5 miljoen mensen opeengepakt. De plaats had circa 275.000 inwoners voor de Palestijnen uit noordelijker gelegen gebieden naar Rafah vluchtten als gevolg van de bombardementen en verwoestingen elders in de Gazastrook die 2,3 miljoen inwoners heeft.
Türk is ook bang dat een aanval op Rafah de schaarse hulp die Palestijnen in de Gazastrook krijgen, blokkeert. De enige toegang voor hulpkonvooien is aan de zuidkant van Rafah waar een grensovergang vanuit Egypte mogelijk is. Türk meent dat een nieuwe aanval op een Palestijnse stad weer talrijke burgers het leven zal kosten, onder wie vooral vrouwen en kinderen.
De mensenrechtencommissaris heeft de Israëli's herhaaldelijk beschuldigd van het schenden van het internationaal recht bij de bombardementen en aanvallen op Palestijnse plaatsen. Ook herinnerde hij eraan dat het Internationaal Gerechtshof in Den Haag recent oordeelde dat er "aannemelijke aanwijzingen" zijn dat er "genocidale daden" zouden kunnen worden gepleegd en dat Israël er alles aan moet doen dat te voorkomen.
Gijzelaars
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu wil de stad onder de voet lopen, omdat er centra van de beweging Hamas zouden zijn waar Israëlische gijzelaars worden vastgehouden. Maandag meldde het leger dat er twee gijzelaars tijdens een militaire actie uit een huis in Rafah waren bevrijd. De actie was in de wijk Shabura en kostte volgens meldingen van de Palestijnse autoriteiten aan 67 mensen het leven.
Netanyahu wordt vaak opgeroepen er geen groot offensief te ontwikkelen. Washington heeft maandag opnieuw gezegd dat Israël er niet aan moet beginnen zonder eerst burgers te beschermen. De Nederlandse premier Mark Rutte heeft maandag op bezoek bij Netanyahu ook gezegd dat hij daar geen grondoffensief moet starten.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP/RTR/AFP) - María Corina Machado komt toch naar de Noorse hoofdstad Oslo, maar niet op tijd om zelf haar Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te nemen. Volgens het Nobelinstituut is de Venezolaanse oppositiepolitica veilig.
23 minuten geledenNEW DELHI (ANP) - De Italiaanse keuken is door UNESCO aangemerkt als immaterieel cultureel erfgoed dat beschermd moet worden. Italië had zijn culinaire traditie voorgelegd aan UNESCO omdat die belangrijk is voor de Italiaanse cultuur, manier van leven en ook de omgang met ingrediënten. Daar bleek men het bij een UNESCO-bijeenkomst in India over eens te zijn.
57 minuten geledenFEZ (ANP/RTR) - In het Marokkaanse Fez zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ten minste negentien mensen omgekomen bij de instorting van twee gebouwen, meldt het Marokkaanse staatspersbureau. Ook vielen er minstens zestien gewonden. Het is niet duidelijk hoe zij eraan toe zijn.
2 uur geledenKIEL (ANP) - De extra militaire steun van Europese landen voor Oekraïne is vooralsnog lang niet genoeg om het wegvallen van Amerikaanse steun goed te maken, zegt het Duitse Kiel Institute dat daarover cijfers bijhoudt. De eerste helft van dit jaar werd een recordhoeveelheid beloofd, maar na de zomer is de steun enorm afgenomen. De verschillen tussen Europese landen worden groter.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Een Deense spermadonor met een ernstige genetische mutatie heeft bijna drie keer zoveel kinderen verwekt als bekend, volgt uit onderzoek van veertien Europese omroepen, waaronder de NOS en Nieuwsuur. Het gaat niet om 67 maar om 197 kinderen. Mogelijk ligt het werkelijke aantal hoger.
4 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepolitica María Corina Machado is niet aanwezig bij de uitreiking van haar Nobelprijs voor de Vrede, later woensdag in Oslo. Het Nobelinstituut zegt tegen de Noorse publieke omroep NRK niet te weten waar zij is, maar dat ze in ieder geval niet in Noorwegen is.
4 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Meer dan honderdduizend Cambodjanen zijn geëvacueerd uit het grensgebied tussen Cambodja en Thailand. Ruim twintigduizend families zijn ondergebracht in schuilplekken of bij familieleden thuis, meldt het ministerie van Defensie. Aan de Thaise kant zijn 400.000 mensen geëvacueerd, aldus het Thaise ministerie van Defensie.
7 uur geleden