Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mensenrechtencommissaris VN waarschuwt tegen aanval op Rafah

Mensenrechtencommissaris VN waarschuwt tegen aanval op Rafah

GENÈVE (ANP/AFP/DPA) - De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties, Volker Türk, heeft Israël opnieuw gewaarschuwd dat het land zich aan het volkenrecht moet houden. Hij vreest dat "het onvoorstelbare leed van de Palestijnen" nog veel erger wordt met een grote aanval op de grensstad Rafah. Daar zitten volgens Türk 1,5 miljoen mensen opeengepakt. De plaats had circa 275.000 inwoners voor de Palestijnen uit noordelijker gelegen gebieden naar Rafah vluchtten als gevolg van de bombardementen en verwoestingen elders in de Gazastrook die 2,3 miljoen inwoners heeft.

Türk is ook bang dat een aanval op Rafah de schaarse hulp die Palestijnen in de Gazastrook krijgen, blokkeert. De enige toegang voor hulpkonvooien is aan de zuidkant van Rafah waar een grensovergang vanuit Egypte mogelijk is. Türk meent dat een nieuwe aanval op een Palestijnse stad weer talrijke burgers het leven zal kosten, onder wie vooral vrouwen en kinderen.

De mensenrechtencommissaris heeft de Israëli's herhaaldelijk beschuldigd van het schenden van het internationaal recht bij de bombardementen en aanvallen op Palestijnse plaatsen. Ook herinnerde hij eraan dat het Internationaal Gerechtshof in Den Haag recent oordeelde dat er "aannemelijke aanwijzingen" zijn dat er "genocidale daden" zouden kunnen worden gepleegd en dat Israël er alles aan moet doen dat te voorkomen.

Gijzelaars

De Israëlische premier Benjamin Netanyahu wil de stad onder de voet lopen, omdat er centra van de beweging Hamas zouden zijn waar Israëlische gijzelaars worden vastgehouden. Maandag meldde het leger dat er twee gijzelaars tijdens een militaire actie uit een huis in Rafah waren bevrijd. De actie was in de wijk Shabura en kostte volgens meldingen van de Palestijnse autoriteiten aan 67 mensen het leven.

Netanyahu wordt vaak opgeroepen er geen groot offensief te ontwikkelen. Washington heeft maandag opnieuw gezegd dat Israël er niet aan moet beginnen zonder eerst burgers te beschermen. De Nederlandse premier Mark Rutte heeft maandag op bezoek bij Netanyahu ook gezegd dat hij daar geen grondoffensief moet starten.

Meer uit Buitenland

Trump klaagt BBC aan om montage en eist 5 miljard dollar

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de BBC aangeklaagd voor smaad wegens een montage van zijn toespraak uit 2021 voorafgaand aan de bestorming van het Capitool. Die zou de misleidende indruk wekken dat Trump zijn aanhangers direct had opgedragen het Capitool te bestormen.

1 uur geleden
Bedrijf Jared Kushner laat omstreden hotelplan Belgrado vallen

MIAMI (ANP) - Het investeringsbedrijf van Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, heeft de plannen voor een hotelcomplex in de Servische hoofdstad Belgrado laten vallen. Op de plek van een voormalig overheidsgebouw dat in 1999 door de NAVO werd gebombardeerd zou een luxehotel met het merk Trump komen.

1 uur geleden
Bronnen: schutters Bondi reisden vorige maand naar de Filipijnen

SYDNEY (ANP) - De vermeende schutters die in de Australische stad Sydney afgelopen weekend een aanslag pleegden, reisden vorige maand nog naar de Filipijnen. Dat melden politiebronnen aan de Australische krant The Sydney Morning Herald. Politieonderzoek moet uitwijzen wat de twee aanslagplegers, een vader (50) en zoon (24), daar deden, aldus de krant.

2 uur geleden
Zelensky na overleg in Berlijn: nog geen ideaal vredesplan

BERLIJN (ANP) - Er ligt nog geen "ideaal vredesplan" op tafel, zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na overleg met de belangrijkste Europese leiders en Amerikaanse onderhandelaars in Berlijn. Zelensky noemt de huidige ontwerptekst van het vredesplan een "werkversie", meldt persbureau Reuters.

2 uur geleden
Trump bestempelt fentanyl tot massavernietigingswapen

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de zware pijnstiller fentanyl, die verslavend is en ook als drug wordt gebruikt, bestempeld als massavernietigingswapen. "Want dat is het ook", zei Trump tijdens een evenement in het Witte Huis.

5 uur geleden
Bondgenoten willen troepenmacht in Oekraïne

BERLIJN (ANP) - Europese leiders willen Oekraïne na het einde van de oorlog tegen Rusland beschermen met een troepenmacht die ook in het land zelf kan opereren. De "multinationale troepenmacht" is een van de "robuuste" veiligheidsgaranties die Oekraïne zou krijgen, stellen premier Dick Schoof en zijn belangrijkste Europese collega's na overleg in Berlijn.

5 uur geleden
Trump: dichter dan ooit bij vredesdeal tussen Oekraïne en Rusland

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat een vredesdeal tussen Oekraïne en Rusland "dichterbij is dan ooit". Zijn opmerking volgt na contact met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en andere Europese leiders.

5 uur geleden