Mensenrechtenchef VN roept Georgië op omstreden wet in te trekken
BRUSSEL (ANP) - De Europese buitenlandchef Josep Borrell heeft het parlement van Georgië opgeroepen om de omstreden buitenlandse-agentenwet in te trekken. "Dat deze wet is aangenomen, heeft negatieve gevolgen voor Georgië op weg naar de EU. Het is aan Georgië om een keuze te maken over het vervolg", schrijft hij in een verklaring.
In Georgië wordt al dagen geprotesteerd tegen de wet die organisaties die voor meer dan een vijfde gefinancierd worden vanuit het buitenland verplicht om zich te registreren. Een vergelijkbare wet wordt in Rusland gebruikt om kritiek op de overheid te smoren, zeggen tegenstanders.
Borrell vindt dat de wet niet strookt met de "normen en waarden die aan de basis staan van de EU". "Hij ondermijnt het werk van het maatschappelijk middenveld en onafhankelijke media, terwijl de vrijheid van vereniging en de vrijheid van meningsuiting fundamentele rechten zijn", aldus zijn verklaring. Borrell hekelt ook de "intimidatie, bedreigingen en fysieke aanvallen" op Georgiërs die zich tegen de nieuwe wet verzetten.
Hongarije en Slowakije
De buitenlandchef spreekt in dit geval namens de hele Europese Commissie. De commissie heeft een belangrijke rol bij het klaarstomen en toetsen van aspirant-lidstaten.
Het was eigenlijk de bedoeling dat de Europese Unie in naam van alle 27 EU-landen de Georgische regering tot de orde zou roepen. Maar Hongarije en Slowakije bleven zich verzetten tegen de voorgestelde oproep. De regering in Boedapest en die in Bratislava gelden als de meest Russisch-gezinde van de EU. Zelf hebben ze of werken ze aan soortgelijke wetgeving als die in Georgië.
Meer uit Buitenland
BREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
54 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Twee Chinese containerschepen zijn door de Straat van Hormuz gevaren, is te zien bij scheepvaartmonitor MarineTraffic. Iran heeft sinds het begin van de oorlog vorige maand slechts enkele schepen doorgelaten en heeft schepen aangevallen die ondanks de blokkade toch probeerden om door te varen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt om het Iraanse eiland Kharg op te blazen als het regime niet snel een deal met hem sluit. Hij eist op Truth Social dat de Straat van Hormuz onmiddellijk wordt heropend voor de scheepvaart.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op de Gazastrook zijn zeker drie doden gevallen, meldden de lokale autoriteiten. Ook op de bezette Westelijke Jordaanoever is een persoon gedood door Israëlische militairen.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne staat open voor een staakt-het-vuren tijdens Pasen. Dat zegt president Volodymyr Zelensky tegen journalisten. De Oekraïense leider voegt eraan toe dat bondgenoten Kyiv hebben gevraagd de aanvallen op de Russische oliesector te staken, vanwege de vermeende effecten daarvan op de wereldwijde oliemarkt. Die schommelt al weken flink, vanwege de door Iran opgeworpen blokkade aan de Straat van Hormuz.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft excuses aangeboden aan Finland nadat daar zondagochtend twee drones waren neergekomen. De drones waren bedoeld voor Rusland en in elk geval niet voor Finland.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Bij aanvallen op het noorden van Israël is schade aangericht bij de Bazan-raffinaderij nabij Haifa. Op beelden bij Israëlische media is te zien hoe rook en vlammen opstijgen uit de raffinaderij. Volgens het Israëlische Channel 13 zijn er vooralsnog geen gewonden gemeld, wel zou volgens onbevestigde bronnen een chemische substantie lekken.
4 uur geleden