Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mensenrechtenchef VN roept Georgië op omstreden wet in te trekken

Mensenrechtenchef VN roept Georgië op omstreden wet in te trekken

BRUSSEL (ANP) - De Europese buitenlandchef Josep Borrell heeft het parlement van Georgië opgeroepen om de omstreden buitenlandse-agentenwet in te trekken. "Dat deze wet is aangenomen, heeft negatieve gevolgen voor Georgië op weg naar de EU. Het is aan Georgië om een keuze te maken over het vervolg", schrijft hij in een verklaring.

In Georgië wordt al dagen geprotesteerd tegen de wet die organisaties die voor meer dan een vijfde gefinancierd worden vanuit het buitenland verplicht om zich te registreren. Een vergelijkbare wet wordt in Rusland gebruikt om kritiek op de overheid te smoren, zeggen tegenstanders.

Borrell vindt dat de wet niet strookt met de "normen en waarden die aan de basis staan van de EU". "Hij ondermijnt het werk van het maatschappelijk middenveld en onafhankelijke media, terwijl de vrijheid van vereniging en de vrijheid van meningsuiting fundamentele rechten zijn", aldus zijn verklaring. Borrell hekelt ook de "intimidatie, bedreigingen en fysieke aanvallen" op Georgiërs die zich tegen de nieuwe wet verzetten.

Hongarije en Slowakije

De buitenlandchef spreekt in dit geval namens de hele Europese Commissie. De commissie heeft een belangrijke rol bij het klaarstomen en toetsen van aspirant-lidstaten.

Het was eigenlijk de bedoeling dat de Europese Unie in naam van alle 27 EU-landen de Georgische regering tot de orde zou roepen. Maar Hongarije en Slowakije bleven zich verzetten tegen de voorgestelde oproep. De regering in Boedapest en die in Bratislava gelden als de meest Russisch-gezinde van de EU. Zelf hebben ze of werken ze aan soortgelijke wetgeving als die in Georgië.

Meer uit Buitenland

VS leggen sancties op aan Iraanse autoriteit Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De VS hebben sancties opgelegd aan de Persian ⁠Gulf ‌Strait Authority, de instantie die Iran heeft opgericht om de Straat van Hormuz te beheren. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van Financiën woensdag bekend.

53 minuten geleden
CNN: VS starten onderzoek naar Trump-aanklager E. Jean Carroll

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar E. Jean Carroll, de oud-columniste die de Amerikaanse president Donald Trump beschuldigde van seksuele aanranding. Dat meldt CNN op basis van meerdere bronnen die bekend zijn met de zaak.

2 uur geleden
Jill Biden: ik dacht dat Joe beroerte kreeg in debat met Trump

WASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse first lady Jill Biden zegt dat ze tijdens het zwakke debatoptreden van haar man Joe Biden tegen Donald Trump in 2024 dacht dat hij een beroerte kreeg. Dat zegt ze in een interview met CBS News Sunday Morning, dat dit weekend wordt uitgezonden.

2 uur geleden
Verenigde Staten voeren nieuwe aanvallen uit op Iran

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft nieuwe aanvallen uitgevoerd op Iran. Dat heeft een Amerikaanse functionaris woensdag aan Reuters gemeld.

2 uur geleden
Iraanse media melden explosies nabij havenstad Bandar Abbas

TEHERAN (ANP) - In de nacht van woensdag op donderdag zijn drie explosies gehoord ten oosten van de Iraanse havenstad Bandar Abbas. Dat meldden Iraanse media donderdagochtend vroeg.

2 uur geleden
Trump: geen zorgen om politieke gevolgen van oorlog met Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag gezegd dat hij zich geen zorgen maakt over de politieke gevolgen van een langdurig conflict met Iran. Hij deed die uitspraak tijdens een kabinetsvergadering in het Witte Huis.

2 uur geleden
VN-rapporteur Palestijnse gebieden opnieuw op sanctielijst VS

WASHINGTON (ANP) - De VS hebben de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, opnieuw op een sanctielijst van individuen gezet. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën.

5 uur geleden