Mensenrechtenchef VN roept Georgië op omstreden wet in te trekken
BRUSSEL (ANP) - De Europese buitenlandchef Josep Borrell heeft het parlement van Georgië opgeroepen om de omstreden buitenlandse-agentenwet in te trekken. "Dat deze wet is aangenomen, heeft negatieve gevolgen voor Georgië op weg naar de EU. Het is aan Georgië om een keuze te maken over het vervolg", schrijft hij in een verklaring.
In Georgië wordt al dagen geprotesteerd tegen de wet die organisaties die voor meer dan een vijfde gefinancierd worden vanuit het buitenland verplicht om zich te registreren. Een vergelijkbare wet wordt in Rusland gebruikt om kritiek op de overheid te smoren, zeggen tegenstanders.
Borrell vindt dat de wet niet strookt met de "normen en waarden die aan de basis staan van de EU". "Hij ondermijnt het werk van het maatschappelijk middenveld en onafhankelijke media, terwijl de vrijheid van vereniging en de vrijheid van meningsuiting fundamentele rechten zijn", aldus zijn verklaring. Borrell hekelt ook de "intimidatie, bedreigingen en fysieke aanvallen" op Georgiërs die zich tegen de nieuwe wet verzetten.
Hongarije en Slowakije
De buitenlandchef spreekt in dit geval namens de hele Europese Commissie. De commissie heeft een belangrijke rol bij het klaarstomen en toetsen van aspirant-lidstaten.
Het was eigenlijk de bedoeling dat de Europese Unie in naam van alle 27 EU-landen de Georgische regering tot de orde zou roepen. Maar Hongarije en Slowakije bleven zich verzetten tegen de voorgestelde oproep. De regering in Boedapest en die in Bratislava gelden als de meest Russisch-gezinde van de EU. Zelf hebben ze of werken ze aan soortgelijke wetgeving als die in Georgië.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Zanger Patrick Bruel is maandagochtend in Frankrijk in hechtenis genomen voor verhoor in een onderzoek naar beschuldigingen van verkrachting en seksuele mishandeling. Dat melden BFMTV en Franceinfo op basis van justitiële bronnen.
56 minuten geledenNICOSIA (ANP) - EU-lidstaten moeten proactiever zijn bij de detectie van drones, vindt Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie). De Europese Commissie is bereid lidstaten te helpen bij het effectiever maken van dronedetectie, maar de lidstaten moeten zelf meer doen, zei Kubilius voor de bijeenkomst van EU-defensieministers in Cyprus.
57 minuten geledenRIGA (ANP) - NAVO-vliegtuigen hebben een drone neergehaald die het luchtruim van Letland was binnengedrongen, zegt de Letse krijgsmacht. De actie is waarschijnlijk het werk van de Franse Rafale-gevechtsvliegtuigen die het Baltische land beschermen. De Baltische landen hebben de laatste tijd geregeld te maken met Oekraïense aanvalsdrones die door Rusland worden verstoord.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger meldt opnieuw een reeks raketten uit Iran te hebben waargenomen en stelt dat de luchtverdediging bezig is om die te onderscheppen. De strijd tussen die landen is geëscaleerd na een Israëlische aanval op Beiroet zondag.
1 uur geledenNICOSIA (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas betreurt de recente escalatie in de Iranoorlog. "De regio heeft geen escalatie nodig, maar juist dat de partijen aan de onderhandelingstafel gaan zitten en tot een akkoord komen", zei ze maandag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Defensie in Cyprus.
2 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben een verbod aangekondigd voor Israëlische schepen op de Rode Zee. Ook heeft de beweging bevestigd Israël te hebben aangevallen, als reactie op de Israëlische aanvallen op Iran.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping is aangekomen in Noord-Korea voor een tweedaags bezoek. Het is zijn eerste buitenlandse reis van het jaar en de eerste naar het geïsoleerde buurland sinds 2019.
2 uur geleden