Mensenrechtenchef VN: recente gebeurtenissen in Gaza ongelooflijk
GAZA-STAD (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties Volker Türk zegt zondag in een verklaring dat "de verschrikkelijke gebeurtenissen van de afgelopen 48 uur in Gaza bijna niet te geloven zijn". Hij spreekt zijn afschuw uit over dodelijke bombardementen op scholen die dienst deden als opvangplek en over de situatie in het Al Shifaziekenhuis. De situatie is volgens Türk "in strijd met de bescherming van burgers volgens het internationaal recht."
Bij een vermeend Israëlisch bombardement op de Al-Fakhuraschool in het noordelijke vluchtelingenkamp Jabalia kwamen zaterdag volgens het Gazaanse gezondheidsministerie tientallen mensen om. Türk noemde beelden van de school na de inslag "verschrikkelijk". Volgens Türk werden er in de afgelopen 48 uur nog zeker drie andere scholen geraakt, terwijl daar ontheemde Palestijnen verbleven.
Türk laat zich ook uit over de evacuatie van het Al Shifaziekenhuis. "Honderden mensen gingen te voet naar het zuiden, met groot gevaar voor hun leven, gezondheid en veiligheid. En waarheen? Nergens is het veilig in Gaza," is te lezen in de verklaring.
De mensenrechtenchef roept nogmaals op dat de regels van het internationaal humanitair recht strikt moeten worden nageleefd. "Het niet naleven van deze regels kan een oorlogsmisdaad zijn", aldus Türk. Hij roept ook op tot een staakt-het-vuren.
Meer uit Buitenland
STARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Ondanks dat Iran en de Verenigde Staten nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz, zijn er "goede tekenen" in de besprekingen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio donderdag gezegd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
5 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
6 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
12 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
13 uur geleden