Mensenrechtenbureau VN wil onafhankelijk onderzoek naar Navalny
GENÈVE (ANP) - Het VN-mensenrechtenbureau OHCHR roept Rusland op om "geloofwaardig onderzoek" in te stellen naar de dood van Aleksej Navalny. Het bureau zegt "met schrik" kennis genomen te hebben van zijn dood.
"We merken op dat een staat een duurdere plicht heeft om de levens te beschermen van mensen wier vrijheid is afgenomen", zo staat in een verklaring van het OHCHR. "Als iemand in staatsdetentie sterft, is de staat vermoedelijk verantwoordelijk - een verantwoordelijkheid die alleen ontkracht kan worden door een onafhankelijk, grondig en transparant onderzoek dat wordt uitgevoerd door een onafhankelijk orgaan." Zo'n onderzoek moet nu wat het bureau betreft ingesteld worden.
Het OHCHR benadrukt al langer bezorgd te zijn over de aanklachten tegen Navalny en het feit dat hij herhaaldelijk is vastgezet op een manier "die willekeurig lijkt te zijn". Het hoofd van het bureau Volker Türk heeft in het verleden zijn zorgen geuit dat het Russische rechtssysteem misbruikt wordt voor politieke doeleinden, en opgeroepen tot de vrijlating van Navalny.
"We roepen de Russische autoriteiten op om de vervolging van politici, mensenrechtenverdedigers, journalisten en anderen te staken", schrijft het bureau in de nieuwste verklaring van vrijdag.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
2 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.
5 uur geleden