Mensenrechtenbureau VN wil onafhankelijk onderzoek naar Navalny
GENÈVE (ANP) - Het VN-mensenrechtenbureau OHCHR roept Rusland op om "geloofwaardig onderzoek" in te stellen naar de dood van Aleksej Navalny. Het bureau zegt "met schrik" kennis genomen te hebben van zijn dood.
"We merken op dat een staat een duurdere plicht heeft om de levens te beschermen van mensen wier vrijheid is afgenomen", zo staat in een verklaring van het OHCHR. "Als iemand in staatsdetentie sterft, is de staat vermoedelijk verantwoordelijk - een verantwoordelijkheid die alleen ontkracht kan worden door een onafhankelijk, grondig en transparant onderzoek dat wordt uitgevoerd door een onafhankelijk orgaan." Zo'n onderzoek moet nu wat het bureau betreft ingesteld worden.
Het OHCHR benadrukt al langer bezorgd te zijn over de aanklachten tegen Navalny en het feit dat hij herhaaldelijk is vastgezet op een manier "die willekeurig lijkt te zijn". Het hoofd van het bureau Volker Türk heeft in het verleden zijn zorgen geuit dat het Russische rechtssysteem misbruikt wordt voor politieke doeleinden, en opgeroepen tot de vrijlating van Navalny.
"We roepen de Russische autoriteiten op om de vervolging van politici, mensenrechtenverdedigers, journalisten en anderen te staken", schrijft het bureau in de nieuwste verklaring van vrijdag.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
5 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
6 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
8 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
9 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
10 uur geleden