Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mensenrechtenactivisten willen VN-onderzoek vergiftigingen Iran

Mensenrechtenactivisten willen VN-onderzoek vergiftigingen Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - Twintig prominente mensenrechtenadvocaten uit Iran hebben maandag de VN opgeroepen onderzoek te verrichten naar het grootschalig vergiftigen van schoolmeisjes in Iran in de afgelopen maanden. Ze publiceerden een open brief waarin dringend wordt opgeroepen tot een onafhankelijk, gezamenlijk comité, bestaande uit experts van de beste VN-agentschappen op het gebied van volksgezondheid, kinderrechten en onderwijs.

"Vanwege de incompetentie - of onwil - van de Iraanse regering om gifgasaanvallen tegen schoolmeisjes in Iran te stoppen, is internationale steun dringend nodig om Iraanse kinderen en hun recht op onderwijs te beschermen", zei Hadi Ghaemi van het in New York gevestigde Centrum voor Mensenrechten in Iran (CHRI).

De Amerikaanse regering stelde maandag dat een onderzoek naar vergiftigingsgevallen op meisjesscholen in Iran onder het mandaat van de Verenigde Naties kan vallen. "Als deze vergiftigingen verband houden met deelname aan protesten, dan valt het volledig binnen het mandaat van de onafhankelijke onderzoeksmissie van de VN die afgelopen november is opgericht om mensenrechtenschendingen in Iran te onderzoeken", zei Witte Huis-woordvoerster Karine Jean-Pierre.

Religieuze groeperingen

Sinds november zijn meer dan duizend meisjes ziek geworden nadat ze vergiftigd waren. Sommige politici geven religieuze groeperingen die tegen onderwijs voor meisjes zijn, hier de schuld van. De vergiftigingen komen op een kritiek moment voor de Iraanse geestelijken na maanden van protesten sinds de dood van Mahsa Amini, een jonge vrouw die door de politie werd vastgehouden wegens het overtreden van de religieuze kledingvoorschriften. Schoolmeisjes namen vervolgens deel aan de protesten die uitbraken na Amini's dood. Sommige activisten hebben het establishment ervan beschuldigd de vergiftigingen uit wraak te orkestreren.

De vergiftigingen begonnen in november in de heilige sjiitische moslimstad Qom en verspreidden zich naar 25 van de 31 provincies van Iran, wat sommige ouders ertoe aanzette hun kinderen van school te halen en te protesteren. Er is een gerechtelijk onderzoek gaande, hoewel er nog geen details over de bevindingen zijn vrijgegeven. "De autoriteiten moeten de kwestie van de vergiftiging van studenten serieus aanpakken", zei ayatollah Ali Khamenei eerder maandag tegen de staatstelevisie. "Als wordt bewezen dat het opzettelijk is, moeten de daders van deze onvergeeflijke misdaad worden veroordeeld tot de doodstraf."

Meer uit Buitenland

VS leggen inreisverbod op aan nog eens 7 landen en Palestijnen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.

1 uur geleden
Trump blijft stafchef steunen na spraakmakend artikel Vanity Fair

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".

1 uur geleden
Trump gaat het Amerikaanse volk toespreken

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat hij het Amerikaanse volk gaat toespreken. Dat gebeurt woensdag om 21.00 uur (lokale tijd) vanuit het Witte Huis. Het is dan in Nederland 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag.

2 uur geleden
EU-toetreding Oekraïne stuit op veto Hongarije

BRUSSEL (ANP) - Hongarije blijft bij zijn weigering akkoord te gaan met de start van officiële EU-toetredingsonderhandelingen met Oekraïne. Ook wil Hongarije niet dat de EU-regeringsleiders tijdens hun top van donderdag akkoord gaan met volgende stappen richting de EU voor Moldavië, Albanië en Montenegro. Dit zei de Deense minister Marie Bjerre van Europese Zaken na afloop van een vergadering met EU-ministers.

2 uur geleden
Geen stemming Huis VS over verlenging zorgsubsidies

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Er komt geen stemming in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden over het verlengen van de subsidies om zorgpremies betaalbaar te houden, meldt de Republikeinse voorzitter Mike Johnson. De stemming was een laatste poging van gematigde Republikeinen om een stijging van de zorgpremies te voorkomen, voordat wetgevers vrijdag met kerstreces gaan.

3 uur geleden
VS bestempelen Colombiaans kartel als terroristische organisatie

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Colombia's grootste drugskartel Clan del Golfo bestempeld als terroristische organisatie. In een verklaring noemt buitenlandminister Marco Rubio de groepering een "gewelddadige en machtige criminele organisatie" die voornamelijk leeft van cocaïnehandel en verantwoordelijk is voor terroristische aanslagen in Colombia.

5 uur geleden
EU-landen aan Russische grens willen meer Europese hulp

HELSINKI (ANP) - De EU-landen aan de Russische grens mogen niet alleen opdraaien voor hun veiligheid, vinden ze. Acht 'oostflankstaten' vragen de Europese Unie om hun verdediging tegen Rusland "onmiddellijk" en met voorrang te versterken.

6 uur geleden