Mensen worden minder moe van omikronvariant coronavirus
BILTHOVEN (ANP) - Mensen die de omikronvariant van het coronavirus hebben gehad, waren na afloop minder moe dan mensen die een eerdere versie van het virus hadden opgelopen. Dat constateert het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
Het instituut vergeleek ongeveer 23.000 mensen die tussen juli 2021 en maart 2024 besmet waren geraakt met het coronavirus. Direct na de infectie waren zij veel vermoeider dan ervoor. Dat zakte in de drie maanden erna ook langzaam weer weg.
Mensen die de eerdere deltavariant van het coronavirus hadden, waren negen maanden na de besmetting nog altijd vermoeider dan voor de infectie. Bij de omikronvariant was de vermoeidheid gemiddeld vier maanden na de infectie terug op het oude niveau.
Afrika
Vermoeidheid is een van de symptomen van chronische covid, maar daar is in dit onderzoek niet naar gekeken. De onderzoekers concentreerden zich op vermoeidheidsklachten, die ook bij mensen zonder langdurige coronaklachten kunnen voorkomen.
Het coronavirus werd in 2019 ontdekt in China en werd in februari 2020 voor het eerst in Nederland vastgesteld. Eind 2020 dook in Groot-Brittannië een nieuwe versie op, die aanvankelijk de Britse variant werd genoemd en later de naam alfavariant kreeg. Rond diezelfde periode werd in Zuid-Afrika de betavariant gevonden, in Brazilië de gammavariant en in India de deltavariant. Elke versie zat net iets anders in elkaar dan de andere, waardoor zij allemaal op hun eigen manier de opgebouwde afweer konden omzeilen.
Eind 2021 verspreidde de omikronvariant zich vanuit zuidelijk Afrika. Die is sindsdien dominant, maar met steeds nieuwe subvarianten die allemaal op een net iets andere manier werken. De omikronvariant is iets milder dan de vorige varianten. Daardoor, en dankzij vaccinaties, is het coronavirus geen pandemie meer.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Geplande hartingrepen kunnen worden uitgesteld doordat er tekort is aan een medisch hulpmiddel dat bij behandelingen wordt gebruikt. Daarvoor waarschuwen de Hartstichting en de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie (NVVC) na berichtgeving van Nieuwsuur. De spoedzorg, zoals bij een hartinfarct, die in dertig ziekenhuizen wordt geleverd, kan wel doorgaan.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Patiënten weten nog altijd niet of hun gegevens zijn gestolen bij een inbraak in de digitale systemen van softwareleverancier ChipSoft. Meer dan een week na de eerste meldingen "tasten veel patiënten nog altijd volledig in het duister", stelt Patiëntenfederatie Nederland. Die zegt dat de onduidelijkheid te lang duurt.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Twee ziekenhuizen zijn op zoek naar MS-patiënten die in het buitenland stamceltherapie kregen. Volgens het St. Antonius Ziekenhuis in Utrecht en het Amsterdam UMC reisden afgelopen jaren honderden mensen met MS naar het buitenland voor zo'n therapie.
5 dagen geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Mensen die in de zorg werken, doen minder extra diensten nu de brandstofprijzen zo hoog zijn. Volgens beroepsorganisatie NU'91 krijgen ze de kosten niet genoeg vergoed en leggen ze er geld op toe. "Het kan niet zo zijn dat zorgprofessionals moeten betalen om hun werk te kunnen doen", zegt voorzitter Femke Merel van Kooten.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Van jongeren die recent hebben gevapet, gebruikt nog steeds een meerderheid de verboden vapes met een smaakje. Dat concludeert het Trimbos-instituut uit cijfers verzameld in 2025. Bijna alle ondervraagde jongeren die vapen, weten dat de verkoop van vapes met een smaakje verboden is in Nederland.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Elk jaar komen minstens 38 kinderen op de spoedeisende hulp terecht doordat ze een batterij hebben ingeslikt, meldt het Emma Kinderbuikcentrum van het Amsterdam UMC op basis van eigen onderzoek. Vooral bij jonge kinderen kan dit ernstige gevolgen hebben en zelfs leiden tot overlijden, melden de onderzoekers.
2 weken geledenUTRECHT (ANP) - Er leven bijna 70.000 mensen in Nederland die de afgelopen twintig jaar op jongvolwassen leeftijd te horen kregen dat ze kanker hadden. Zij kampen nog lange tijd met de gevolgen van kanker en de behandeling, zoals vruchtbaarheidsproblemen, verminderd inkomen en impact op relaties. Dat meldt het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL).
2 weken geleden