Mensen willen vaak minder pillen, maar kaarten dat onvoldoende aan
UTRECHT (ANP) - Veel langdurige medicijngebruikers willen volgens Instituut Verantwoord Medicijngebruik (IVM) een ander regime, bijvoorbeeld wegens bijwerkingen en twijfel aan doelmatigheid, maar komen er niet toe een andere inname te bespreken met de dokter. Ze vrezen bijvoorbeeld dat die toch geen tijd heeft. Mensen zouden vooral het gebruik willen herzien van bloeddrukverlagers, cholesterolverlagers, antidepressiva en maagzuurremmers. Deze medicamenten worden ook het vaakst voorgeschreven.
"Bijna 40 procent van de patiënten is ontevreden met de medicijnen die ze gebruiken", zegt IVM op basis van een eigen steekproef onder 2500 gebruikers. "Hoewel de helft van hen iets zou willen veranderen aan de medicijnen, bespreekt slechts 30 procent dat met een (huis)arts of apotheker", becijferde de club. Ze denken soms ook dat aanpassing misschien toch niet mogelijk is, maar gaan het gesprek niet eens aan. En dus wordt gewoon het volgende herhaalreceptje maar weer naar de apotheek gebracht.
Intussen kunnen toestand en lichaam van de gebruiker in de loop der tijd ook veranderen, waardoor een ander medicijnprogramma aan de orde komt. "Een periodieke check voor alle gebruikers van medicijnen", is aan te raden, vindt IVM. Het zegt dat artsen en apothekers er zelf met hun patiënten over moeten spreken en dat het initiatief niet alleen bij de patiënt moet liggen.
Het is dinsdag de jaarlijkse Dag van Verantwoord Medicijngebruik. Ongeveer 11 miljoen mensen in Nederland gebruiken regelmatig medicijnen. In 2023 gebruikte 14 procent van slikkers en prikkers vijf of meer medicijnen. En 2 procent nam meer dan tien medicijnen chronisch in. Te veel medicijnen is sowieso niet goed, maar de samenleving kampt ook nog eens met het probleem van de medicijntekorten.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Artsen ervaren steeds meer druk van patiënten en hun naasten doordat euthanasie steeds vaker als een normale manier van sterven wordt gezien. Dat komt naar voren uit een rapport over de oorzaken van de stijging in euthanasiemeldingen. Volgens de onderzoekers hebben patiënten er steeds meer moeite mee als een arts een verzoek om euthanasie afwijst. Juist dat kan ertoe leiden dat artsen terughoudender worden met het uitvoeren van euthanasie.
20 minuten geledenBUNIA (ANP/AFP) - In de Democratische Republiek Congo is begonnen met een proef van twee mogelijke behandelingen tegen de Bundibugyo-variant van het Ebolavirus, heeft de Wereldgezondheidsorganisatie bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Mirjam Sterk van Langdurige Zorg zei dat ze gefrustreerd is dat er nog geen oplossing is voor de meervoudig gehandicapte kinderen die zorg krijgen bij zorgvilla's van ExpertCare. De Tweede Kamer vroeg de CDA-minister of ze wel voldoende heeft gedaan en of ze wel echt kan ingrijpen bij zorgbedrijven.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) beschouwt de uitbraak van het hantavirus officieel als voorbij. Sinds eind mei zijn er geen nieuwe besmettingen geconstateerd en alle mensen die in quarantaine zaten hebben die isolatieperiode inmiddels afgerond. De laatste persoon heeft donderdag negatief getest en is naar huis gegaan, aldus WHO-chef Tedros Adhanom Ghebreyesus.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat meer mensen ervoor kiezen om te overlijden door euthanasie komt voornamelijk doordat de samenleving is veranderd en doordat mensen anders over de dood zijn gaan denken. Dat komt naar voren uit onderzoek van het Radboudumc, in samenwerking met het UMC Utrecht en Amsterdam UMC. Ook vergrijzing, de druk op de zorg en de aandacht voor dit onderwerp de afgelopen jaren spelen een rol in de groei.
3 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Tijdens de extreme hitte in Nederland vorige week zijn ruim 3500 mensen overleden. Dat is meer dan verwacht, komt naar voren uit de wekelijkse sterftecijfers van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uitstoot van vliegtuigmotoren moet als kankerverwekkend worden beschouwd, adviseert de Gezondheidsraad. Zo kan grondpersoneel op luchthavens beter worden beschermd.
6 uur geleden