Mensen vluchten uit Goma na vulkaanuitbarsting in Oost-Congo
GOMA (ANP) - Veel mensen zijn de stad Goma in het oosten van de Democratische Republiek Congo ontvlucht vanwege een vulkaanuitbarsting tien kilometer verderop. De vulkaan Nyiragongo stoot lava en rook uit. Een stroom lava gaat richting de stad en heeft de luchthaven aan de rand van de stad bereikt, meldt een vulkanoloog in Goma.
Eerder werd gemeld dat de meeste lava richting het oosten zou gaan, Goma ligt ten zuiden van de vulkaan. Maar er is een tweede uitbarsting geweest waardoor lava nu ook richting de stad gaat, zegt vulkanoloog Dario Tedesco tegen persbureau Reuters. Volgens een verslaggever ter plaatse van het Duitse persbureau DPA ontvluchten bewoners zaterdagavond in paniek hun huizen.
In Goma wonen twee miljoen mensen. De stroom is in een groot deel van de stad uitgevallen. Vulkanologen in het gebied zeiden eerder dat er geen gevaar zou zijn voor de stad, toch waren veel mensen al richting de grens met Rwanda gevlucht. Ook is er een evacuatiebevel van kracht, heeft een regeringswoordvoerder bevestigd op Twitter. Wat dat precies inhoudt is nog niet bekend.
In het oosten van Congo is het al langere tijd onrustig door gewapende bendes die er rondtrekken en strijden om de controle over grondstoffen.
De laatste keer dat de Nyiragongo uitbarstte, in 2002, kwamen meer dan honderd mensen om het leven en werd een deel van Goma verwoest. De dodelijkste uitbarsting was in 1977. Toen stierven meer dan zeshonderd mensen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De NAVO houdt voor het eerst een militaire oefening met Servië. De verstandhouding tussen het bondgenootschap en een van de weinige Europese landen die nog niet bij de NAVO of de EU horen is vaak moeizaam. Tijdens de Kosovo-oorlog in 1999 bombardeerde de NAVO Servië.
1 uur geledenWENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
9 uur geledenWENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
10 uur geledenCANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.
11 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil met mijnbestrijdingsdrones, gevechtsvliegtuigen en droneafweersystemen helpen de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. Een Britse torpedobootjager is al op weg naar de door Iran geblokkeerde zeestraat, zegt defensieminister John Healey na overleg met gelijkgezinde landen, waaronder Nederland.
13 uur geleden