Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mensen uit 1961 krijgen prik, terwijl sommige ouderen nog wachten

Mensen uit 1961 krijgen prik, terwijl sommige ouderen nog wachten

BILTHOVEN (ANP) - Vanaf deze week worden mensen uit het geboortejaar 1961 uitgenodigd voor een coronavaccinatie, terwijl sommige mensen uit de geboortejaren 1956 tot en met 1960 nog wachten op hun prik. Die groep wordt gevaccineerd met het vaccin van AstraZeneca, dat afgelopen weken kampte met tegenvallende leveringen.

De vaccins van AstraZeneca worden per provincie uitgeleverd aan de huisartsen. Om logistieke redenen krijgen niet alle provincies bij elke levering door de fabrikant evenveel vaccins uitgedeeld, legt een woordvoerster van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) uit. Zo hebben de noordelijke provincies in één keer alle vaccins voor de hele leeftijdsgroep gekregen. "Dat is handiger dan langs alle provincies rijden."

Het kan dus zijn dat in sommige provincies alle mensen uit de leeftijdsgroep al zijn geprikt, terwijl in andere regio's mensen nog steeds wachten. In totaal zijn er zo'n één miljoen mensen die tussen 1956 en 1960 zijn geboren. Hoeveel van hen nog wachten op een prik, kan het RIVM niet zeggen.

Pfizer

Intussen levert fabrikant Pfizer/BioNTech op stabiel tempo vaccins. De GGD'en, die de prikken met dat vaccin geven, zijn daarom nu al toe aan de mensen uit het geboortejaar 1961. "Het klopt inderdaad dat leeftijdsgroepen elkaar kruisen", aldus de RIVM-woordvoerster. En dat terwijl de gedachte achter de vaccinatiestrategie is dat oudere mensen kwetsbaarder zijn en daardoor eerder hun prik moeten krijgen.

Oudere mensen voorrang geven door hun tóch alvast Pfizer aan te bieden, gaat volgens het RIVM echter niet. "De Gezondheidsraad heeft geadviseerd om mensen uit 1956 tot en met 1960 in te enten met AstraZeneca en de minister heeft dat advies overgenomen. Wij kunnen dan niet zomaar iets anders gaan doen."

Onduidelijkheid

Het is overigens niet voor het eerst dat er mensen aan de beurt komen die jonger zijn dan mensen die nog wachten op hun prik. De huisartsen zijn de mensen uit 1956 tot en met 1960 al sinds half februari aan het prikken met AstraZeneca, terwijl sommige leeftijdsgroepen daarboven pas later werden opgeroepen voor hun vaccin met Pfizer.

Ouderenbond ANBO noemt het systeem "ondoorzichtig" en vindt dat de overheid het beter zou kunnen uitleggen. "Wij krijgen ook telefoontjes van mensen die vragen hoe het kan dat een jongere bekende al is uitgenodigd voor een vaccinatie en zij niet", zegt een woordvoerster van de organisatie. "We geloven best dat het ingewikkeld is en dat je ook afhankelijk bent van de leveringen, maar wees vooral duidelijk."

Meer uit Binnenland

Expositie met topstuk Willink vormt opmaat viering WorldPride

AMSTERDAM (ANP) - Een onbekend schilderij van Carel Willink, Portret van Rik, is het topstuk van de nieuwe tentoonstelling 'Queer Amsterdam, de roze stad'. Het werk is dinsdag uitgepakt en opgehangen in de tentoonstellingsruimte in De Nieuwe Kerk in Amsterdam.

1 minuut geleden
Nederlands-Duits hoofdkwartier neemt leiding Estland en Letland

VALGA/VALKA (ANP) - Het Nederlands-Duitse hoofdkwartier dat de verdediging van Estland en Letland gaat leiden, heeft het bevel officieel overgenomen. In een Ests-Lets grensplaatsje op hooguit 100 kilometer van Rusland is het commando aan het zogeheten 1GNC overgedragen. Nederland zal het Estse en Letse grondgebied beschermen alsof het om eigen grondgebied gaat, verzekerde minister Dilan Yeşilgöz bij de overdracht.

7 minuten geleden
Rode Kruis blij met opvang Pekela, maar wil structurele oplossing

TER APEL (ANP) - Het Rode Kruis vindt het "heel fijn" dat de gemeente Pekela de komende drie maanden nachtopvang verzorgt voor mensen voor wie geen plek is in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Het scheelt "constante op- en afbouw" voor de hulporganisatie. Tot nu toe werden nachtopvanglocaties telkens voor slechts enkele dagen ingericht.

11 minuten geleden
Veertien gewonden door gevaarlijke stof bij bedrijf in Genemuiden

GENEMUIDEN (ANP) - Bij het vrijkomen van een gevaarlijke stof bij een bedrijf in het Overijsselse Genemuiden zijn veertien gewonden gevallen. Dat meldt de veiligheidsregio. Het gaat om dertien medewerkers en een brandweerman die ter plaatse gezondheidsklachten kreeg. De woordvoerster van de veiligheidsregio dacht in eerste instantie dat er elf gewonden waren, maar dat aantal ligt toch hoger.

43 minuten geleden
Dertien mensen aangehouden in Den Haag na viering winst Marokko

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft dinsdagochtend dertien mensen aangehouden bij ongeregeldheden in Den Haag. In de Schilderswijk werd de overwinning van Marokko op Nederland gevierd en gingen honderden mensen de straat op. Na enige tijd sloeg de sfeer om.

1 uur geleden
Man vast voor verkrachting meisje (16) in Lisserbroek in 2002

LISSERBROEK (ANP) - De politie heeft na bijna 24 jaar een man aangehouden in een verkrachtingszaak. Hij wordt ervan verdacht in 2002 een toen 16-jarig meisje te hebben verkracht in Lisserbroek. De verdachte is een 64-jarige man uit de gemeente Haarlemmermeer, meldt de politie.

1 uur geleden
Excuses OM voor lang onderzoek naar doodrijden Tamar (14) Marken

SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag excuses aangeboden voor de lange duur van het onderzoek naar de dodelijke aanrijding van Tamar (14) uit Marken op 25 juli 2020. "Het tijdverloop is niet goed te praten en heeft te lang geduurd", zei de officier van justitie bij aanvang van de drukbezochte strafzaak in de rechtbank op Schiphol. De excuses waren gericht aan verdachte Jamal T. (33) en de nabestaanden.

2 uur geleden