Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Mensen met Nederlandse herkomst hebben vaak weinig divers netwerk

Mensen met Nederlandse herkomst hebben vaak weinig divers netwerk

DEN HAAG (ANP) - Mensen met een Nederlandse achtergrond mengen nauwelijks met mensen met buitenlandse wortels. Zij hebben in hun netwerk relatief weinig buren, collega's, familie, huisgenoten of klasgenoten met een andere herkomst. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de scheiding nog sterker onder rijkere mensen die in Nederland zijn geboren en Nederlandse ouders hebben.

Het statistiekbureau heeft dit uitgezocht over de jaren 2009 tot en met 2020, een periode waarin veel meer mensen met buitenlandse wortels in Nederland zijn komen wonen. In het dagelijks leven komen mensen van Nederlandse herkomst dus steeds meer mensen met een andere achtergrond tegen. Toch is de scheiding tussen deze groepen niet gedaald, maar juist licht gestegen. Een diverse maatschappij zorgt er dus niet per se voor dat mensen met andere achtergronden meer met elkaar mengen, concludeert het CBS.

Hoe meer geld mensen van Nederlandse herkomst hebben, hoe meer gescheiden ze leven. Het CBS denkt dat dit komt doordat in rijkere buurten en bij bedrijven met veel goedbetaalde banen, relatief minder mensen van buitenlandse herkomst wonen en werken. Daardoor is hun netwerk minder divers. Onder mensen met bijvoorbeeld Turkse en Marokkaanse wortels is dat andersom: mensen met een hoger inkomen hebben juist een minder gescheiden netwerk dan mensen met een lager inkomen.

Alle bevolkingsgroepen leven volgens de onderzoekers in een bepaalde mate gescheiden van elkaar. Mensen die op elkaar lijken zoeken elkaar immers op. Te veel scheiding kan echter, zoals blijkt uit wetenschappelijk onderzoek, zorgen voor sterke "sociale bubbels" die kunnen leiden tot meer polarisatie. Om te ontdekken hoe groot deze zogenoemde herkomstsegregatie is, koppelde het statistiekbureau allerlei datasets aan elkaar. Daaruit vloeit een soort netwerk van alle Nederlanders, waarmee het CBS heeft berekend hoeveel mensen van hun eigen, of juist een andere herkomstgroep daarin zitten.

Meer uit Binnenland

Kaarten jubileumeditie Dam tot Damloop snel uitverkocht

AMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.

1 uur geleden
Vrouw omgebracht in woning Amsterdam, man opgepakt

AMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.

1 uur geleden
Slachtoffer steken Noardburgum minderjarig, acht verdachten vast

NOARDBURGUM (ANP) - Het slachtoffer van het steekincident in het Friese dorp Noardburgum van afgelopen nacht is een minderjarige jongen. Dat meldt de politie. In totaal zijn acht mensen aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij de zaak.

3 uur geleden
Aanvraag voor vergunning concert Ye in Arnhem loopt nog

ARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.

15 uur geleden
Opnieuw man (27) veroordeeld tot celstraf voor rellen Malieveld

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.

22 uur geleden
Familie IJsselmonde: straf te laag, maar geen hoger beroep

ROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.

22 uur geleden
Jongeren vanaf 16 jaar krijgen hoger minimumloon in 2027

DEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.

23 uur geleden