Mensen met Nederlandse herkomst hebben vaak weinig divers netwerk
DEN HAAG (ANP) - Mensen met een Nederlandse achtergrond mengen nauwelijks met mensen met buitenlandse wortels. Zij hebben in hun netwerk relatief weinig buren, collega's, familie, huisgenoten of klasgenoten met een andere herkomst. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de scheiding nog sterker onder rijkere mensen die in Nederland zijn geboren en Nederlandse ouders hebben.
Het statistiekbureau heeft dit uitgezocht over de jaren 2009 tot en met 2020, een periode waarin veel meer mensen met buitenlandse wortels in Nederland zijn komen wonen. In het dagelijks leven komen mensen van Nederlandse herkomst dus steeds meer mensen met een andere achtergrond tegen. Toch is de scheiding tussen deze groepen niet gedaald, maar juist licht gestegen. Een diverse maatschappij zorgt er dus niet per se voor dat mensen met andere achtergronden meer met elkaar mengen, concludeert het CBS.
Hoe meer geld mensen van Nederlandse herkomst hebben, hoe meer gescheiden ze leven. Het CBS denkt dat dit komt doordat in rijkere buurten en bij bedrijven met veel goedbetaalde banen, relatief minder mensen van buitenlandse herkomst wonen en werken. Daardoor is hun netwerk minder divers. Onder mensen met bijvoorbeeld Turkse en Marokkaanse wortels is dat andersom: mensen met een hoger inkomen hebben juist een minder gescheiden netwerk dan mensen met een lager inkomen.
Alle bevolkingsgroepen leven volgens de onderzoekers in een bepaalde mate gescheiden van elkaar. Mensen die op elkaar lijken zoeken elkaar immers op. Te veel scheiding kan echter, zoals blijkt uit wetenschappelijk onderzoek, zorgen voor sterke "sociale bubbels" die kunnen leiden tot meer polarisatie. Om te ontdekken hoe groot deze zogenoemde herkomstsegregatie is, koppelde het statistiekbureau allerlei datasets aan elkaar. Daaruit vloeit een soort netwerk van alle Nederlanders, waarmee het CBS heeft berekend hoeveel mensen van hun eigen, of juist een andere herkomstgroep daarin zitten.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Bij de Gelredome in Arnhem wordt opnieuw geprotesteerd tegen de komst van Ye naar Nederland. De Amerikaanse rapper geeft maandagavond een concert in het stadion, zijn tweede in Nederland sinds 2013. Het protest is met een handvol demonstranten een stuk kleinschaliger dan dat van zaterdag. Toen waren er enkele tientallen betogers.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Overheid en politiek houden zich te afzijdig als het gaat om discriminatie en racisme. Dat zei Joyce Sylvester, voorzitter van de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme, maandag bij de presentatie van haar eindrapport. "Wie de macht heeft om grenzen te stellen, en zwijgt wanneer mensen worden gediscrimineerd om wie zij zijn, houdt de status quo in stand."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aanbevelingen om discriminatie en racisme tegen te gaan zijn onvoldoende opgevolgd door de overheid. Dat stelt de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme in haar eindrapport. Daarom is er volgens de commissie nog steeds sprake van wijdverbreide discriminatie bij de overheid. De commissie komt met tien aanbevelingen die "vragen om politieke moed, leiderschap, bestuurlijke en ambtelijke inzet en maatschappelijke betrokkenheid".
8 uur geledenRODEN (ANP) - Er is nog steeds geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum bij Ter Apel kunnen slapen. Tot en met donderdagochtend hoeven zij niet buiten op het gras bij het azc te slapen, maar kunnen ze terecht in een sporthal van Sportcentrum De Hullen in het Drentse Roden.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe groep wil dat vrouwen een schadevergoeding krijgen van het laboratorium Clinical Diagnostics. Hackers hadden daar vorig jaar ingebroken, waarna ze de medische gegevens buitmaakten van honderdduizenden vrouwen die hadden meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Daarom start het Women's Rights Collective een massaclaim, waarvoor vrouwen zich nu kunnen aanmelden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toen er begin 2021 werd gesproken over de invoer van een avondklok, ontbrak een overtuigend verhaal dat die coronamaatregel daadwerkelijk ging werken. Dat zei Hubert Bruls, sinds 2012 burgemeester van Nijmegen en destijds voorzitter van het Veiligheidsberaad, tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wilde in 2020 wel heel snel versoepelingen doorvoeren in het coronabeleid, stelde de Nijmeegse burgemeester Hubert Bruls tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
12 uur geleden