Mensen met langdurige coronaklachten willen begrip en oplossingen
DEN HAAG (ANP) - Mensen met langdurige coronaklachten (long Covid) willen dat er meer oog komt voor hun situatie. Patiëntengroep Long Covid Nederland ziet dat het op meerdere terreinen misgaat: diagnoses worden laat gesteld, vooral vrouwelijke patiënten krijgen regelmatig eerst te horen dat hun klachten een psychische oorzaak hebben en bij werkgevers en overheidsdiensten als het UWV ontbreekt het vaak aan kennis over chronische klachten na Covid-19, stelt de organisatie.
Voor de eerste Nederlanders die te maken kregen met het coronavirus is dat nu bijna twee jaar geleden. Dat is een kritieke grens voor mensen die door hun ziekte in de ziektewet belandden, want werkgevers mogen in de regel na twee jaar een ontslagprocedure beginnen.
Vakbond FNV schatte vorige week in dat alleen al minimaal 500 zorgverleners binnenkort hun baan kwijtraken. Volgens de bond moeten er oplossingen komen "voor deze groep mensen die in de frontlinie stonden". Een financiële tegemoetkoming is op zijn plaats, vindt FNV. Vicevoorzitter Kitty Jong gaat hier maandag over in gesprek met minister Conny Helder (Langdurige Zorg). In de Tweede Kamer wordt een zogeheten rondetafelgesprek gehouden over langdurige Covid. Daar doen patiënten en deskundigen aan mee.
Uiteenlopende klachten
Mensen die worden getroffen door langdurige Covid hebben maanden of zelfs jaren na hun infectie nog last van uiteenlopende klachten, zoals kortademigheid, extreme vermoeidheid, oorsuizen, concentratiestoornissen en een ontregeld autonoom zenuwstelsel. Mede doordat de gezondheidsproblemen zo divers zijn, ontbreekt het volgens de patiëntengroep vaak aan een goede diagnose.
Patiënten met long Covid zijn vaak "niet of nauwelijks meer in staat om te werken, kunnen niet meer voor hun kinderen zorgen, hun sociale leven komt tot stilstand, en zelfs de basistaken in huis zijn soms te zwaar", aldus de belangenorganisatie.
Hoeveel Nederlanders precies aan langdurige klachten lijden na een coronabesmetting is niet bekend. De patiëntengroep schat het op basis van Brits onderzoek op ongeveer 1,4 procent van de bevolking. Dat zou neerkomen op 245.000 mensen.
Meer uit Gezond
GRONINGEN (ANP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen hebben aantoonbaar vaker last van angsten en depressieve klachten, stellen het UMCG en de Rijksuniversiteit Groningen. Onderzoekers hebben het verband tussen de aardbevingen door de gaswinning en de toename van mentale klachten naar eigen zeggen bewezen.
3 uur geledenHAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie legt boetes op van in totaal zo'n 700.000 euro aan een hogeschool in Noord-Brabant en twee zorginstellingen uit Flevoland en Drenthe. De organisaties zouden volgens de inspectie tientallen Indonesische verpleegkundigen onder valse voorwendselen naar Nederland hebben gehaald om hier te werken.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.
5 dagen geledenSON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.
5 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
1 week geleden