Melbourne heropent langzaam na maandenlange lockdown
MELBOURNE (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Australische staat Victoria, de economische motor van het continent, begint maandag om middernacht met het langzaam verlichten van de lockdownmaatregelen die maandenlang van kracht zijn geweest.
Mensen mogen weer golfen en tennissen, kunnen naar de kapper en worden verlost van het strenge regiem dat in twee perioden in het voor- en najaar meer dan 100 dagen duurde. De 5 miljoen inwoners van de hoofdstad Melbourne moesten van maart tot mei en van augustus tot oktober zo veel mogelijk thuis te blijven. Ze mogen weer in een straal van maximaal 25 kilometer van hun huis verblijven en zijn niet meer gebonden aan de limiet van 2 uur om buiten te sporten. Ook mogen maximaal tien mensen uit twee huishoudens in de buitenlucht samenkomen.
Na 1 november zullen ook de cafés en restaurants opengaan, net als de niet-essentiële winkels. Buiten Melbourne, waar minder besmettingen waren, zijn de maatregelen al gedeeltelijk opgeheven.
Recessie
"Deze lockdowns zijn gepaard gegaan met pijn en schade, maar de strategie werkt", zei premier Daniel Andrews van de staat Victoria zondag. De deelstaat is verantwoordelijk voor ongeveer een kwart van het bruto nationaal product van Australië. Door de beperkingen is het land voor het eerst in dertig jaar in een recessie terechtgekomen.
Hij verdedigde de maatregelen door te wijzen op de coronacijfers elders in de wereld. Volgens Andrews hadden Australië en het Verenigd Koninkrijk in augustus een vergelijkbaar aantal besmettingsgevallen. "Vandaag zijn in Victoria twee nieuwe besmettingen geconstateerd, in het Verenigd Koninkrijk 16.171", zei de premier. "Terwijl wij onze beperkingen verlichten, moeten zij hun maatregelen aanscherpen."
Zomer
Bovendien is op het zuidelijk halfrond de winter voorbij en de zomer in zicht.
In Victoria zijn 816 mensen gestorven als gevolg van Covid-19, meer dan 90 procent van alle coronaslachtoffers in Australië. Er zijn 27.300 besmettingsgevallen geconstateerd, een fractie van het aantal in veel andere landen.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
13 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
16 minuten geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental blijft oplopen na het noodweer in delen van Zuid- en Zuidoost-Azië. Er zijn sinds eind vorige maand meer dan 1500 doden gevallen en het dodental loopt waarschijnlijk nog op.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Volgens het Kremlin heeft de Russische president Vladimir Poetin ingestemd met sommige van de Amerikaanse voorstellen voor vrede in Oekraïne. Maar een aantal andere voorstellen zou hij hebben verworpen. Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov is dit normaal in een onderhandelingsproces en zijn de Russen bereid om zo vaak af te spreken met de Amerikanen als nodig is voor een akkoord.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De bondgenoten van Oekraïne zullen volgend jaar nog meer Amerikaanse wapens voor het land moeten kopen dan in 2025, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De ongeveer 1 miljard dollar per maand die ze daarvoor nu met pijn en moeite bijeenbrengen, schiet volgens hem in 2026 tekort.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is in China aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. Hij heeft in Beijing een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Zij gaan naar verwachting praten over onder meer handel en de oorlog in Oekraïne.
2 uur geledenBRUSSEL/BRUGGE (ANP) - Oud-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini, die dinsdag is opgepakt in een onderzoek naar fraude bij een opleiding voor jonge EU-diplomaten, is weer vrij. Dat meldt het Europees openbaar ministerie (EPPO) woensdag. De oud-vicevoorzitter van de Europese Commissie werd aangehouden in haar rol van rector van het Europacollege in Brugge.
2 uur geleden