
'Meeste winkelstraten kunnen 1,5 metereconomie aan'
AMSTERDAM (ANP) - De meeste winkelstraten in Nederland zijn breed genoeg om bij drukte aan de vereisten van de 1,5 metereconomie te voldoen. Dat concludeert onderzoeksbureau Locatus. Volgens de onderzoekers zullen eventuele maatregelen om drukte te voorkomen weinig problemen opleveren.
Eerder onderzoek toont volgens Locatus aan dat per meter straatbreedte er maximaal 3000 passanten per uur kunnen passeren. Als voorbeeld noemen de onderzoekers de Kalverstraat in Amsterdam die ongeveer 8 meter breed is en waar dus maximaal zo’n 24.000 passanten per uur doorheen kunnen. Maar die aantallen worden doorgaans nooit gehaald, hooguit tijdens Koningsdag.
Als iedereen anderhalve meter afstand houdt, loopt de maximale capaciteit in winkelstraten met 80 tot 85 procent terug. Daarmee zouden nog 500 tot 550 passanten per meter per uur door de straten kunnen gaan.
Knelpunten
Volgens Locatus ontstaan in zestien van de 130 onderzochte winkelgebieden mogelijk problemen, gelet op de normale drukte in die gebieden. Dit geldt dan ook nog eens voor de piekmomenten, doorgaans de zaterdagmiddag.
In de top tien van grootste knelpunten staat de Nieuwendijk in Amsterdam bovenaan. Ook in het centrum van Enschede, Zwolle en Den Haag kan de maximale coronacapaciteit voor problemen zorgen. De Kalverstraat staat op plek vijf.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag licht lager geopend in navolging van de verliezen op Wall Street een dag eerder. Beleggers in Europa reageren op een toespraak van de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell. Hij zei dat er nog altijd een risico bestaat dat een te sterke verlaging van de rente de inflatie in de Verenigde Staten te veel aanjaagt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De wereldwijde cacaocrisis lijkt richting een einde te gaan, nu betere oogsten in Zuid-Amerika en een afnemende vraag voor het tweede jaar op rij voor een cacao-overschot lijken te zorgen. Dat concludeert persbureau Bloomberg na gesprekken met analisten en handelaren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft in de eerste helft van dit jaar meer goederen verhandeld. De waarde van alle export lag 1,9 procent hoger vergeleken met de eerste zes maanden van 2024. De importwaarde groeide met 2 procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. Beleggers verwerkten onder andere een toespraak van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell. Hij waarschuwde dat er nog altijd een risico bestaat dat een te sterke verlaging van de rente de inflatie te veel aanjaagt.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Wereldbank verleent Argentinië sneller financiële hulp, maakt het instituut uit Washington bekend. De bank voor ontwikkelingssamenwerking wil de komende maanden 4 miljard dollar inzetten voor het Zuid-Amerikaanse land, dat kampt met een snelle waardedaling van de nationale munt en staatsobligaties.
12 uur geledenWARWICK (ANP) - Het blijft risicovol om de rente te verlagen in de Verenigde Staten, omdat dit de inflatie te sterk kan aanjagen. Daarvoor waarschuwde Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve, in een toespraak in de staat Rhode Island. Tegelijkertijd benadrukte hij dat de Amerikaanse arbeidsmarkt zwakker is geworden, wat juist weer een reden kan zijn om de economie te stimuleren met lagere leenkosten.
14 uur geledenLONDEN (ANP) - Revolut investeert de komende vijf jaar 11,5 miljard euro, maakt de onlinebank bekend. Het Brits-Litouwse bedrijf steekt onder andere geld in de uitbreiding naar dertig nieuwe landen.
16 uur geleden