Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meeste regen in Noorwegen voorbij, water in rivieren stijgt nog

Meeste regen in Noorwegen voorbij, water in rivieren stijgt nog

OSLO (ANP/BLOOMBERG) - In Noorwegen is de extreme regenval van storm Hans op de meeste plekken voorbij. Wel stijgt het water in sommige rivieren nog, omdat het vele regenwater weg moet stromen. Het noodweer leidt nog tot veel overlast in het Scandinavische land.

Noorse media melden dat in totaal 4000 mensen zijn geëvacueerd vanwege de wateroverlast. Er zijn tot nu toe volgens de krant VG bijna 2700 schademeldingen binnengekomen bij verzekeringsmaatschappijen. Veel wegen zijn nog afgesloten en het is onzeker hoe lang het gaat duren om schade aan de infrastructuur te herstellen.

Het water stijgt nog steeds door verschillende rivieren en treedt op meerdere plekken buiten z'n oevers. Op beelden van de omroep NRK is te zien dat in Hønefoss, waar een waterval in het midden van de stad normaal gesproken de belangrijkste trekpleister is, het water hard door de stad stroomt en tegen de gebouwen aan klotst. De verwachting is dat water van die rivier met nog een meter kan stijgen. Volgens de gemeente heeft dit grote gevolgen voor de infrastructuur van Hønefoss.

Snelstromende rivieren

De Nederlandse Anna Groenia, die woensdag in de buurt van de Noorse plaats Vinstra was gestrand met haar camper, zegt dat het nog wel een paar dagen duurt voordat de hoofdweg daar weer opengaat. "Het valt nu mee qua regen, maar veel wegen zijn nog niet begaanbaar en sommige bruggen zijn ingestort." Groenia reist nu samen met een ander gezin en een stel uit Nederland via bergweggetjes richting Zweden. "Het is geen fijne weg want alles om ons heen is weggespoeld, maar het is begaanbaar."

Ook de Nederlandse Corine van Geffen heeft in Noorwegen te maken met de gevolgen van storm Hans. In het huis waar ze verblijft, niet ver van Vinstra, had ze woensdag geen stroom, water en internet meer. Inmiddels werkt alles weer, zegt ze, maar Van Geffen ziet wel dat voorheen kabbelende beekjes zijn veranderd in snelstromende rivieren. "Wat er van de bergen afkomt, is echt gigantisch. Je merkt dat veel Noren bang zijn dat er nu aardverschuivingen gaan komen."

Ook Zweden had de afgelopen dagen veel last van storm Hans. De autoriteiten hebben daar code rood inmiddels ingetrokken, maar waarschuwen nog altijd voor het risico op overstromingen. In delen van Noorwegen geldt code rood wel nog steeds vanwege de wateroverlast.

Meer uit Buitenland

VN roepen op tot onmiddellijke vrijlating flotilla-arrestanten

NEW YORK (ANP) - Israël moet de gearresteerde opvarenden van de hulpvloot voor Gaza, de Global Sumud Flotilla, "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" vrijlaten, vindt het VN-mensenrechtenkantoor. Een woordvoerder noemt het geen misdaad om je solidair te verklaren met het lot van de Palestijnen. Ook moeten signalen dat de twee in gevangenschap zouden zijn mishandeld, worden onderzocht.

38 minuten geleden
Politie Londen zet speciaal team op voor bescherming Joden

LONDEN (ANP) - De Londense politie heeft een speciaal team opgericht voor de bescherming van de Joodse gemeenschap. Het bestaat uit honderd agenten, inclusief antiterrorismespecialisten. In de Britse hoofdstad heeft een reeks antisemitische aanvallen plaatsgevonden.

39 minuten geleden
Kyiv: Rusland heeft staakt-het-vuren geschonden

KYIV (ANP) - Rusland heeft het door Oekraïne afgekondigde staakt-het-vuren geschonden, zegt de Oekraïnse buitenlandminister Andri Sybiha op X. Oekraïne kondigde eerder een bestand met open einde af, dat per woensdag zou ingaan.

2 uur geleden
Pyongyang spreekt in nieuwe grondwet niet langer van één Korea

SEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft in een grondwetswijziging referenties naar een verenigd Korea verwijderd. Dat meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. In een nieuwe grondwetsdefinitie van het Noord-Koreaanse grondgebied wordt niet langer gesproken van bijvoorbeeld "de noordelijke helft" van het eiland. Ook wordt erkend dat het land in het zuiden aan Zuid-Korea grenst.

2 uur geleden
Rubio en Russische collega Lavrov voeren 'constructief gesprek'

WASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.

4 uur geleden
Lula ontmoet Trump donderdag in Washington

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.

7 uur geleden
Trump kondigt tijdelijke stillegging van Project Freedom aan

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.

9 uur geleden