Meeste partijen willen een vorm van mondzorg terug in basispakket
DEN HAAG (ANP) - De meeste partijen willen een vorm van mondzorg terug in het basispakket. Dat blijkt uit een vergelijking van de verkiezingsprogramma's van partijen die op dit moment in de Tweede Kamer zitten. De plannen variëren van een gratis jaarlijkse tandartscontrole tot het vergoeden van alle mondzorg.
GroenLinks-PvdA wil behalve een bezoek aan de tandarts of fysiotherapeut ook brillen voor kinderen, spraakcomputers en anticonceptie vanuit het basispakket vergoeden. Ook Volt wil "preventieve en acute mondzorg" in het basispakket. De Partij voor de Dieren noemt behalve mondzorg onder meer anticonceptie, hiv-preventiemiddel PrEP en begeleiding bij borstvoeding. De SP stelt voor om "alle bewezen preventieve zorg" volledig te vergoeden, waaronder tandartscontroles, stophulp voor rokers en leefstijlbegeleiding.
"De tandarts komt weer in het basispakket, omdat een gezond gebit geen luxe is", schrijft de PVV in haar programma. FVD wil anticonceptie, fysiotherapie en tandzorg in het basispakket en bepaalde vaccins eruit. JA21 schrijft als enige partij niets over mondzorg of het basispakket.
'Strenger en transparanter'
D66 en NSC willen dat een jaarlijkse tandartscontrole in het basispakket valt, de SGP heeft het over "tandheelkundige controle" zonder een aantal te noemen.
Volgens VVD en BBB moet juist minder zorg standaard worden vergoed. "Minder goede behandelingen" moeten eruit, vindt de VVD. Keuzes zoals een kleiner basispakket zijn volgens de partij ook nodig om defensie-uitgaven te betalen. Het CDA wil "strenger en transparanter" toetsen welke zorg in het pakket mag.
Concept
Bij een deel van de partijen gaat het nog om de concept-verkiezingsprogramma's. Het is dus nog mogelijk dat de definitieve standpunten waarmee de partijen de verkiezingen ingaan anders zijn. Doorgaans verandert er weinig aan het concept-programma. DENK heeft als enige partij nog geen verkiezingsprogramma gepubliceerd.
Zorg die in het basispakket valt, is voor iedereen standaard verzekerd. Daaronder valt onder meer ziekenhuiszorg, een bezoek aan de huisarts, of tandzorg voor kinderen. Voor andere zorg moeten mensen een aanvullende verzekering afsluiten of zelf de rekening betalen. Bij de meeste behandelingen in het basispakket geldt het eigen risico.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) weet nog niet hoe het om zal gaan met de tien Nederlanders aan boord van het cruiseschip Hondius waar het hantavirus is uitgebroken. "We werken nog aan een plan. Daarvoor moeten we kijken wat passend bij de situatie is", zegt de woordvoerder Infectieziektebestrijding van het RIVM.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) overlegt nog onder meer met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en Spanje voordat duidelijk wordt wanneer en hoe de opvarenden van cruiseschip Hondius terug naar huis gaan. Op het schip zijn nog tien Nederlanders, zowel passagiers als bemanningsleden. Berendsen zegt dat Nederland "zich verantwoordelijk voelt voor het schip en alle mensen die aan boord zijn".
4 dagen geledenJOHANNESBURG (ANP) - De Nederlandse vrouw die op 26 april aan het hantavirus overleed is een dag eerder "korte tijd" aan boord geweest van een KLM-vliegtuig in Johannesburg. Dat meldt de vliegtuigmaatschappij, na geïnformeerd te zijn door het RIVM. "Vanwege de gezondheidstoestand van de passagier op dat moment heeft de crew besloten om de passagier niet mee te nemen op de vlucht", aldus KLM in een verklaring.
4 dagen geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Tata Steel heeft zijn gietwalsinstallatie nog niet herstart, omdat er nog steeds een te hoge uitstoot is van chroom-6. Deze voor de gezondheid zeer schadelijke stof is nog niet voldoende teruggebracht, zo heeft de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied geconstateerd. In april werd de zogeheten Direct Sheet Plant (DSP) stilgelegd omdat de uitstoot in maart veel te hoog was. Na drie dagen proefdraaien bleek dat de vergunde norm nog steeds werd overschreden, aldus de dienst.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een patiënt van het cruiseschip MV Hondius die mogelijk is besmet met het hantavirus zal worden opgevangen in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Wanneer de patiënt in Nederland aankomt en wordt overgebracht naar het LUMC is nog niet exact bekend, meldt het ziekenhuis op de website.
4 dagen geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, denkt niet dat de dodelijke uitbraak van het hantavirus op cruiseschip Hondius lijkt op het begin van de covidpandemie. Dat zegt hij tegen persbureau AFP.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) worden voorbereidingen getroffen voor de mogelijke komst van zeker één patiënt van het cruiseschip MV Hondius, zegt een woordvoerder. "Het LUMC is beschikbaar om een patiënt op te vangen en we hebben er de expertise voor in huis."
4 dagen geleden