Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meeste olie weggepompt uit tanker voor kust Jemen

Meeste olie weggepompt uit tanker voor kust Jemen

HODEIDA (ANP/AFP/DPA) - Bergers hebben meer dan de helft van de olie weggepompt die aan boord is van de wegroestende supertanker FSO Safer bij Jemen. De Verenigde Naties zeggen dat al zo'n 90 miljoen liter olie van boord is gehaald. Zo moet een milieuramp worden voorkomen voor de kust van het door burgeroorlog verscheurde land.

Het schip bevindt zich op de Rode Zee, op zo'n 50 kilometer van de haven van Hodeida. Het vaartuig uit 1976 deed dienst als olieopslag. De Safer wordt inmiddels al jaren niet meer onderhouden en dat leidt tot grote internationale bezorgdheid. Een lek zou grote gevolgen hebben voor de scheepvaart en het milieu.

Het wegpompen van de olie begon eind juli en zou minder dan drie weken moeten duren. Aan de klus gingen jaren aan voorbereidingen vooraf. Er moest onder meer een schip worden aangeschaft om de olie uit de Safer over te nemen. Ook bleek het lastig om de benodigde 143 miljoen dollar (130 miljoen euro) op te halen. Die financiering is nog steeds niet helemaal rond. Nederland levert een financiële bijdrage van 15 miljoen euro.

De politieke situatie in Jemen bemoeilijkte het voorbereiden van de operatie, waar het Nederlandse bedrijf SMIT Salvage voor is ingeschakeld. In het land woedt al jaren een gewapend conflict tussen allerlei partijen. De Houthi-rebellen controleren hoofdstad Sanaa en de wateren waarin de Safer zich bevindt.

Meer uit Buitenland

Oekraïense aanval beschadigt olieraffinaderij Russische Jaroslavl

JAROSLAVL (ANP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval is een olieraffinaderij beschadigd in de Russische stad Jaroslavl. De brand die door de aanval uitbrak, is geblust, aldus de regionale gouverneur Michail Jevrajev op Telegram.

24 minuten geleden
WMO waarschuwt voor grillig watersysteem met opdrogende reserves

GENÈVE (ANP) - Het wereldwijde watersysteem wordt steeds grilliger en onvoorspelbaarder. Daarvoor waarschuwt de World Meteorological Organization (WMO) in een nieuw rapport. Volgens de VN-organisatie schommelt het systeem tussen uitersten van te veel en te weinig water en heeft dat grote gevolgen voor de wereldbevolking en de economie.

2 uur geleden
Amerikaans Congres keurt wet goed voor hardere sancties Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een omvangrijk sanctie- en tarievenpakket aangenomen om de economische druk op Rusland op te voeren en zo de geldstromen voor de oorlog in Oekraïne af te knijpen. Het wetsvoorstel wordt nu naar president Donald Trump gestuurd om te worden ondertekend.

2 uur geleden
Kunstenaar Peter Max op 88-jarige leeftijd overleden

NEW YORK (ANP/RTR) - Popartkunstenaar Peter Max is maandag op 88-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Manhattan. Dat heeft een woordvoerder van zijn familie woensdag bekendgemaakt. Max werd bekend door zijn dromerige, felgekleurde werken die het decor vormden voor de Amerikaanse hippiebeweging in de jaren 60.

3 uur geleden
OpenAI meldt nieuwe AI-veiligheidsincidenten

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft een aantal niet eerder bekendgemaakte incidenten gedeeld waarin zijn kunstmatige-intelligentiesystemen zich misdroegen. Ook onthulde het bedrijf een nieuw kader voor hoe het dergelijke voorvallen in de toekomst wil bijhouden en openbaar maken.

4 uur geleden
VS weigeren Palestijns leider Abbas opnieuw visum VN-vergadering

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de Palestijnse president Mahmoud Abbas een inreisvisum geweigerd om volgende week de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York bij te wonen, zo meldde een ingewijde aan persbureau AFP.

5 uur geleden
Gewonden en schade in Odesa en Kyiv na Russische aanval

KYIV (ANP/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben in de nacht van woensdag op donderdag gebouwen beschadigd in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Door brokstukken ontstond schade aan onder meer magazijnen en een plek nabij een benzinestation in Kyiv, dat tegenwoordig een frequent doelwit is van Russische aanvallen, meldde burgemeester Vitali Klytsjko op Telegram.

5 uur geleden