Meeste Nederlandse universiteiten zakken verder weg op ranglijst
LONDEN (ANP) - Voor het tweede jaar op rij zijn de meeste Nederlandse universiteiten gezakt op de wereldranglijst. Drie Nederlandse universiteiten, waaronder de Radboud Universiteit in Nijmegen, staan op de slechtste plek ooit. Vakblad Times Higher Education vermoedt dat de neerwaartse trend doorzet, nu "bezuinigingen op hoger onderwijs meer impact beginnen te krijgen".
Van de twaalf Nederlandse universiteiten op de wereldranglijst zijn er acht gedaald, drie gestegen en is er een op dezelfde plek blijven staan. De Radboud Universiteit daalde elf plaatsen naar een gedeelde 154e plek. De Vrije Universiteit in Amsterdam daalde van de 136e naar de 176e plek.
De makers van de ranglijst zien de Nederlandse universiteiten wegglijden door een "afname van de kwaliteit van onderzoek" en lagere inkomsten.
Nederland heeft net als vorig jaar nog vijf universiteiten bij de beste honderd van de wereld. De TU Delft, op plek 57, is voor het derde jaar op rij het hoogst geclassificeerd. Vorig jaar stond de technische universiteit op de 56e plek, waardoor Nederland ook toen al niet meer in de top 50 vertegenwoordigd was. De Universiteit van Amsterdam zakt van plek 58 naar 62. De universiteiten in Wageningen (van 67 naar 66) en Leiden (van 73 naar 70) gaan iets omhoog. De Rijksuniversiteit Groningen zakt van plek 80 naar 82.
De overkoepelende organisatie Universiteiten van Nederland liet zich eerder al kritisch uit over de ranglijsten. Volgens de koepel zijn prestaties van onderwijsinstellingen heel moeilijk in cijfers uit te drukken. De koepel liet weten dat een ranglijst daarom kan leiden tot "arbitraire en betwistbare keuzes". De Universiteit Utrecht levert al enkele jaren geen gegevens aan en ontbreekt daardoor op de ranglijst.
De best aangeschreven universiteit ter wereld is voor het tiende jaar op rij de Britse universiteit van Oxford. De Amerikaanse technische universiteit MIT is net als vorig jaar tweede. De universiteiten van Princeton (VS) en Cambridge (Verenigd Koninkrijk) delen de derde plaats. Harvard, vorig jaar derde, is gezakt naar een gedeelde vijfde plaats.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Op verschillende plekken in Nederland is brand uitgebroken door blikseminslag. In het hele land geldt code oranje vanwege zware onweersbuien, die gepaard gaan met bliksem.
16 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een concert van Lil Kleine in het Olympisch Stadion in Amsterdam is zaterdagavond voortijdig gestopt wegens het slechte weer. Een bezoeker van het concert heeft dat laten weten aan het ANP.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Er rijden zaterdagavond en zondagochtend geen treinen tussen Utrecht en Den Haag. Door een blikseminslag op het traject is de treindienst verstoord. Wel kunnen reizigers nog naar Gouda, dat halverwege de twee steden ligt.
3 uur geledenSCHARENDIJKE (ANP) - Een medewerker van Concert at Sea die last had van de gevolgen van een blikseminslag bij het terrein van het festival blijft een nacht ter observatie in het ziekenhuis. Dat heeft de organisatie laten weten. Volgens de organisatie maakt deze medewerker het goed.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In heel het land is code oranje van kracht wegens zware onweersbuien, meldt het KNMI. Eerst gold dit weeralarm in slechts vier provincies (Limburg, Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel), maar dat is uitgebreid.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De landelijke technische storing bij Rijkswaterstaat van zaterdag is verholpen. "Alle systemen werken weer", zegt een woordvoerster van de weg- en waterbeheerder. Volgens haar heeft de storing niet geleid tot grote ongeregeldheden in het verkeer en op het water.
4 uur geledenALMERE (ANP) - In Almere zijn twee nachten op rij scooters geroofd onder bedreiging van wapens, meldt de politie. In beide gevallen werden ook persoonlijke eigendommen gestolen.
6 uur geleden