Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meeste Nederlandse groente en fruit in supermarkt 'PlanetProof'

Meeste Nederlandse groente en fruit in supermarkt 'PlanetProof'

AMSTERDAM (ANP) - Het aanbod van groente, fruit en aardappelen in de meeste Nederlandse supermarkten heeft een duurzaamheidsslag gemaakt. Groente, fruit en aardappelen die in Nederland zijn geteeld, voldoen in bijna alle supermarkten aan de regels van het keurmerk 'On the way to PlanetProof'. Die conclusie trekt Greenpeace na onderzoek onder supermarkten en telers.

Het keurmerk eist onder meer dat telers het gebruik van bestrijdingsmiddelen drastisch verminderen. Volgens Greenpeace kunnen ze met de helft minder van die middelen dezelfde opbrengst produceren. De milieuorganisatie toonde zich eerder kritisch over PlanetProof, maar beschouwt het inmiddels als "een belangrijke tussenstap naar biologische teelt". De meeste supermarkten gingen in 2018 met het keurmerk in zee.

Greenpeace plaatst wel kanttekeningen. Zo ziet het ernaar uit dat telers onvoldoende worden gecompenseerd voor de extra kosten die ze maken om aan de criteria van het keurmerk te voldoen. De meeste supermarkten zeggen een meerprijs te betalen, maar uit een peiling onder 137 telers blijkt dat zij die vaak te laag vinden.

Positief is Greenpeace op dit punt over HAK, dat telers 10 procent meer betaalt voor PlanetProof-rode kool en 30 procent meer voor PlanetProof-spinazie. Ook de aardappelcoöperaties Nedato en Agrico doen het goed: zij betalen telers die volgens de regels van het keurmerk werken duizend euro extra per hectare.

Van de grote ketens doet alleen marktleider Albert Heijn niet mee aan het keurmerk. AH stelt zelf eisen aan telers om het aanbod te verduurzamen. De supermarkt heeft het grootste aanbod aan biologische producten, maar loopt volgens Greenpeace achter met het verduurzamen van het gangbare aanbod. Volgens de milieuorganisatie is dat in proefprojecten alleen gelukt met enkele producten, zoals aardbeien en tomaten.

Albert Heijn laat in een reactie weten dat ongeveer 85 procent van zijn Nederlandse leveranciers inmiddels een hoeveelheid bestrijdingsmiddelen gebruikt die in lijn is met de eis die PlanetProof hieraan stelt. De supermarkt voegt daaraan toe dat telers vorig jaar nog maar 9 bestrijdingsmiddelen gebruikten van een lijst van 27 middelen waarvan het gebruik moet worden ingeperkt. In 2016 waren dat er nog 13. Eind dit jaar wil AH de milieubelasting van alle telers inzichtelijk hebben, zodat die verder omlaag kan worden gebracht.

Meer uit Binnenland

Alle 218 aangehouden demonstranten bij datacentrum weer vrij

AMSTERDAM (ANP) - Alle 218 demonstranten die vrijdag zijn aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft in Amsterdam zijn weer vrij. Een van hen heeft de nacht in een politiecel doorgebracht en mocht in de loop van de dag naar huis, zegt een politiewoordvoerder zaterdag.

11 uur geleden
Politie vindt bijna 10.000 cobra's in garagebox in Dinteloord

DINTELOORD (ANP) - De politie heeft deze week in het Brabantse dorp Dinteloord bijna 10.000 cobra's, lawinepijlen en zware shells (mortierbommen) gevonden in een garagebox aan de De Vriesstraat. Een 25-jarige man uit Dinteloord is woensdagavond aangehouden en vrijdagavond nog een 42-jarige man uit Steenbergen, meldt de politie zaterdag.

12 uur geleden
Stichting: massadonor Simon tekent contract over spermadonaties

DEN HAAG (ANP) - Massadonor Simon heeft afspraken gemaakt met de Stichting Donorkind over het doneren van zijn sperma. De stichting meldt dat Simon een contract heeft getekend waarin staat dat hij geen zaad meer mag doneren en ook niet aan nieuwe wensouders mag laten weten dat hij dat zou willen. Ook moet de donor het zaad dat nog bij klinieken ligt opgeslagen laten vernietigen.

16 uur geleden
Eerste officiële vorst, temperatuur in De Bilt onder nul

DE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.

20 uur geleden
A32 open na spoedreparaties, ook inspecties andere aquaducten

GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.

1 dag geleden
Kind van gehuwd stel krijgt niet meer automatisch naam van vader

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.

1 dag geleden
Politie houdt 150 tot 200 demonstranten aan bij datacentrum

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.

1 dag geleden