Meeste mensen bewaren oude mobieltjes thuis
DEN HAAG (ANP) - Ruim de helft van de Nederlanders van 16 jaar of ouder bewaart oude mobieltjes thuis en 13 procent leverde ze dit jaar in voor recycling. Bijna een kwart heeft het oude apparaat verkocht of weggegeven. Oude mobieltjes bij het afval gooien deed 2 procent. Dat meldt het CBS op basis van een onderzoek naar het ICT-gebruik van personen en huishoudens in 2022.
Ook oude laptops of tablets worden vaak thuis bewaard. Ongeveer 40 procent gaf aan dat dit jaar te hebben gedaan.
Met grotere apparaten zoals oude pc’s gaan mensen anders om. Deze worden vaker aangeboden voor recycling. Dit jaar koos 36 procent van de mensen hiervoor. Minder dan een kwart (23 procent) bewaart de apparaten thuis en 18 procent verkoopt ze of geeft ze weg.
Bij het kopen van een nieuw apparaat let 60 tot 70 procent van de mensen vooral op de snelheid en geheugencapaciteit. Ongeveer de helft vindt de prijs het belangrijkst. De duurzaamheid van het product telt minder mee. Pakweg 10 procent van de mensen houdt rekening met het energieverbruik.
Op het moment van het onderzoek had 91 procent van de enquêtedeelnemers een smartphone. Ruim 70 procent had een laptop en ruim de helft een tablet. Zeker 30 procent bezat een pc. Zo’n 8 procent van de mensen van 16 jaar of ouder had geen smartphone, tablet, laptop of pc.
Het CBS heeft het onderzoek tussen april en juli uitgevoerd onder 5800 mensen van 16 jaar en ouder.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag bij de rechtbank in Amsterdam betoogd dat de Amerikaanse straf van de 81-jarige Jaitsen Singh in Nederland moet worden omgezet naar een levenslange gevangenisstraf. Singh kreeg in 1986 in Californië, waar hij destijds woonde, een straf van 56 jaar tot levenslang, voor de moord op zijn vrouw en stiefdochter en de uitlokking daarvan.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft D66 de schuld dat de asielnoodmaatregelenwet dinsdag geen meerderheid kreeg in de Eerste Kamer. Die wet sneuvelde, omdat een aanpassing die hulp aan illegalen niet langer strafbaar maakt het ook niet haalde. Die was nodig voor het CDA en de SGP om de wet aan een meerderheid te helpen.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - "Het Rode Kruis is opgelucht dat mensen zonder geldige verblijfspapieren niet strafbaar worden", reageert een woordvoerder op de stemming hierover in de Eerste Kamer. Een meerderheid van de senatoren stemde tegen de asielnoodmaatregelenwet, wat volgens de hulporganisatie "een flinke zorg minder" zal zijn voor deze groep vluchtelingen. "Hun veiligheid zou met de strafbaarstelling in het geding komen."
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een "lichtpuntje", zo noemt VluchtelingenWerk Nederland het dat de Eerste Kamer strafbaarstelling van mensen zonder geldige verblijfspapieren heeft verworpen. Dit voorkomt volgens de organisatie "directe schade voor deze mensen en voor iedereen die hen ondersteunt", staat in een reactie op de stemming over de asielnoodmaatregelenwet.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt het "een gemiste kans" dat de Eerste Kamer de asielnoodmaatregelenwet van zijn voorganger Marjolein Faber (PVV) heeft weggestemd. Hij wil zo snel mogelijk met alternatieve routes komen om een aantal maatregelen die daardoor niet doorgaan, alsnog bij wet te regelen.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De fracties van regeringspartijen D66 en CDA in de Eerste Kamer willen dat asielminister Bart van den Brink (CDA) eventuele nationale aanscherpingen van het Europese migratiepact in een nieuw wetsvoorstel opneemt. Dat hebben senatoren Boris Dittrich (D66) en Madeleine van Toorenburg (CDA) gezegd in stemverklaringen waarin zij uitlegden waarom hun fracties tegen de strenge asielwet van voormalig PVV-minister Marjolein Faber stemden.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Jan van Zanen, de burgemeester van Den Haag, had in 2024 een demonstratie van de Partij voor de Dieren (PvdD) niet mogen beperken tot tien personen, aldus de rechtbank in Den Haag. Die oordeelt dat de onderbouwing van de beslissing niet voldeed.
26 minuten geleden