Meeste medisch gebruik cannabis is zonder doktersrecept
UTRECHT (ANP) - De meeste mensen die cannabis medisch gebruiken doen dat zonder een voorschrift van een arts, meldt het Trimbos-instituut op basis van de Nationale Drug Monitor. Ongeveer 480.000 Nederlanders hebben in 2020 cannabisproducten gebruikt voor medische doeleinden en ruim 90 procent van hen deed dat zonder doktersrecept. Het instituut heeft afgelopen jaar meer aandacht besteed aan het medisch gebruik van cannabis dan in voorgaande jaren.
De laatste jaren zijn volgens het Trimbos-instituut veel producten op de markt gekomen met cannabidiol (CBD). Mits deze producten niet de psychoactieve stof THC bevatten, zijn ze vrij verkrijgbaar zonder voorschrift. Veel gebruikers zien medische voordelen in deze middelen. CBD-olie is het meest gebruikt voor medicinale doeleinden. Bijna de helft van de gebruikers met medische doeleinden zegt CBD-olie te nemen. Ongeveer een derde gebruikt wiet en minder dan een vijfde gebruikt THC-olie.
Volgens het instituut is er momenteel nog weinig bekend over hoe effectief CBD-producten zijn bij de kwalen waarvoor veel mensen die gebruiken, zoals angststoornissen of parkinson. Wel is bekend dat CBD-producten positief kunnen werken voor patiënten met het syndroom van Dravet, een vorm van epilepsie die vooral bij jonge kinderen voorkomt.
Ketamine
Het Trimbos-instituut schrijft ook in de Monitor dat er een toename is in het gebruik van ketamine, een verdovingsmiddel dat ook als recreatieve drug wordt gebruikt. Ongeveer 130.000 mensen gaven aan in 2020 ketamine te hebben genomen, terwijl dat er in 2018 nog 80.000 waren. Ketaminegebruik was vooral populair onder mensen van 25 tot 29 jaar oud.
Het gebruik van xtc was gestegen in 2019 ten opzichte van een jaar eerder, maar in 2020 was het gebruik toch weer iets gedaald. Mogelijk komt dit door de coronamaatregelen, waardoor uitgaansgelegenheden werden gesloten en festivals niet doorgingen. Het is mogelijk dat de coronapandemie meer invloed heeft gehad op het drugsgebruik in Nederland, maar volgens het Trimbos-instituut kan daar op basis van de nieuwe cijfers geen harde uitspraak over worden gedaan.
Het Trimbos-instituut voert het onderzoek voor de Nationale Drug Monitor uit samen met het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De cijfers zijn afkomstig uit de jaarlijkse Gezondheidsenquête en de tweejaarlijkse Aanvullende Module Middelen van de Leefstijlmonitor.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) weet nog niet hoe het om zal gaan met de tien Nederlanders aan boord van het cruiseschip Hondius waar het hantavirus is uitgebroken. "We werken nog aan een plan. Daarvoor moeten we kijken wat passend bij de situatie is", zegt de woordvoerder Infectieziektebestrijding van het RIVM.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) overlegt nog onder meer met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en Spanje voordat duidelijk wordt wanneer en hoe de opvarenden van cruiseschip Hondius terug naar huis gaan. Op het schip zijn nog tien Nederlanders, zowel passagiers als bemanningsleden. Berendsen zegt dat Nederland "zich verantwoordelijk voelt voor het schip en alle mensen die aan boord zijn".
8 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - De Nederlandse vrouw die op 26 april aan het hantavirus overleed is een dag eerder "korte tijd" aan boord geweest van een KLM-vliegtuig in Johannesburg. Dat meldt de vliegtuigmaatschappij, na geïnformeerd te zijn door het RIVM. "Vanwege de gezondheidstoestand van de passagier op dat moment heeft de crew besloten om de passagier niet mee te nemen op de vlucht", aldus KLM in een verklaring.
10 uur geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Tata Steel heeft zijn gietwalsinstallatie nog niet herstart, omdat er nog steeds een te hoge uitstoot is van chroom-6. Deze voor de gezondheid zeer schadelijke stof is nog niet voldoende teruggebracht, zo heeft de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied geconstateerd. In april werd de zogeheten Direct Sheet Plant (DSP) stilgelegd omdat de uitstoot in maart veel te hoog was. Na drie dagen proefdraaien bleek dat de vergunde norm nog steeds werd overschreden, aldus de dienst.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een patiënt van het cruiseschip MV Hondius die mogelijk is besmet met het hantavirus zal worden opgevangen in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Wanneer de patiënt in Nederland aankomt en wordt overgebracht naar het LUMC is nog niet exact bekend, meldt het ziekenhuis op de website.
12 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, denkt niet dat de dodelijke uitbraak van het hantavirus op cruiseschip Hondius lijkt op het begin van de covidpandemie. Dat zegt hij tegen persbureau AFP.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) worden voorbereidingen getroffen voor de mogelijke komst van zeker één patiënt van het cruiseschip MV Hondius, zegt een woordvoerder. "Het LUMC is beschikbaar om een patiënt op te vangen en we hebben er de expertise voor in huis."
18 uur geleden