Meeste kanshebbers in de verkiezingen zijn tegen vuurwerkverbod
DEN HAAG (ANP) - De meeste partijen die hoog staan in de peilingen zijn tegen een algeheel vuurwerkverbod. GroenLinks-PvdA is de enige partij in de top vijf van Peilingwijzer die vindt dat consumentenvuurwerk moet worden vervangen door bijvoorbeeld professionele vuurwerkshows. De populaire nieuwkomer Nieuw Sociaal Contract van Pieter Omtzigt is tegen een verbod en gelooft meer in handhaving van de huidige regels, laat een woordvoerder weten. VVD, PVV en BBB zijn al langer uitgesproken tegenstander.
Sinds 2020 geldt een verbod op rotjes, vuurpijlen en ander vuurwerk met een hoog risico op verwondingen. Dat heeft de jaarlijks oplaaiende discussie over een algeheel vuurwerkverbod niet verstomd. Een derde van de vuurwerkverwondingen bij de spoedeisende hulp kwam vorig jaar door legaal vuurwerk, blijkt uit cijfers van VeiligheidNL. Gemeenten en oogartsen bepleiten al jaren dat vuurwerk afsteken alleen aan professionals moet worden overgelaten. Ook burgemeester Jan van Zanen (VVD) van Den Haag vindt dat, in tegenstelling tot het standpunt van zijn landelijke partij.
In de huidige Tweede Kamer zijn de voorstanders van een verbod nog altijd in de minderheid. Afgaande op de peilingen lijkt hier geen verandering in te komen na de verkiezingen van 22 november. Niet alleen omdat NSC en BBB tegen zijn en afstevenen op zetelwinst, maar ook omdat voorstander D66 er slecht voor staat in de peilingen.
'Maatschappelijke gevolgen'
Ingrid Michon van de VVD denkt dat het meer zin heeft om de regels die al bestaan beter te handhaven. De politica benoemt dat een groot deel van het probleem ligt bij vuurwerk dat al verboden is. De politie moet er volgens haar voor zorgen dat zo veel mogelijk vuurwerk is ingenomen "voordat de avond valt" met de jaarwisseling. Bovendien denkt ze dat er meer kan worden gedaan om te voorkomen dat mensen illegaal vuurwerk kopen over de grens. Partijen als NSC en ook de SP staan er vergelijkbaar in.
"Als mensen met hun zoontje een vuurpijl af willen steken, dan moet dat gewoon kunnen", vindt partijleider Joost Eerdmans van JA21. Wat hem betreft worden vuurpijlen weer toegestaan. Ook de PVV en BBB benoemen steevast in debatten dat ze vuurwerk afsteken een waardevolle traditie vinden die behouden moet blijven.
D66 erkent dat de vrijheid om vuurwerk af te steken voor veel mensen belangrijk is, maar vindt dat niet opwegen tegen de "maatschappelijke gevolgen voor de veiligheid van hulpverleners, de impact op de natuur, de gezondheid van mensen en de kosten van de schade die het aanricht." ChristenUnie, Partij voor de Dieren en GroenLinks-PvdA zijn om vergelijkbare redenen voor een verbod.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Oud-studenten gaan op de lange termijn toch meer dan 2,5 procent rente betalen over hun studielening. D66, VVD en CDA hadden een maximum opgeschreven in het coalitieakkoord, maar onderwijsminister Rianne Letschert constateert in een Kamerbrief dat de gereserveerde 40 miljoen euro per jaar niet genoeg is om de rente voldoende te drukken.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het feit dat veel websites offline zijn gehaald vanwege twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP "heeft impact in onze digitale samenleving", aldus justitieminister David van Weel. Het is de eerste reactie van het kabinet, op het moment dat er al een oplossing beschikbaar is gesteld door PHP.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Websites van meerdere politieke partijen zijn woensdag offline. In de nacht van dinsdag op woensdag werd gewaarschuwd voor kwetsbaarheden in de veelgebruikte programmeertaal PHP.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende zorgwoordvoerders in de Tweede Kamer willen verandering zien in het zorgstelsel. Die herhaalde oproep doen ze nadat zorgverzekeraar DSW woensdag bekendmaakte de premie voor de basisverzekering volgend jaar met 14,75 euro per maand te verhogen. Het ministerie van Volksgezondheid ging op Prinsjesdag nog uit van een stijging van 12,50 euro per maand.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten zal rond de geboorte van zijn kind enkele dagen met verlof gaan. Dat blijkt uit een Q&A op de site van D66. Maandag kondigden Jetten en zijn partner Nicolás Keenan aan komend voorjaar een kind te verwachten.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en zijn partner Nicolás Keenan verwachten in 2027 een kind. De twee kondigden dat maandag aan op Instagram. Bij een foto waarop ze een echofoto vasthouden, schrijven ze dat ze hun eiceldonor, hun draagmoeder Lisa en hun gezinnen "super dankbaar" zijn.
3 dagen geleden