Meeste banken staan er beter voor dan drie jaar geleden
PARIJS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese bankensector is de coronacrisis goed doorgekomen en staat er beter voor dan drie jaar geleden. Dat concludeert de Europese Bankenautoriteit (EBA) aan de hand van een stresstest. Zelfs in het negatiefste scenario voor de komende drie jaar, dat uitgaat van lage rente en een krimpende economie, blijven bij de meeste banken de buffers op peil.
De stresstest, die door EBA in samenwerking met de Europese Centrale Bank (ECB), het Europees Comité voor systeemrisico’s (ESRB) en de nationale centrale banken werd gehouden, kent geen minimumwaarde waar banken aan moeten voldoen om de test te halen. Wel worden de resultaten door de toezichthouders meegenomen en kunnen er aanbevelingen worden gedaan.
Een van de zaken waar naar werd gekeken is de zogeheten CET1-ratio, die weergeeft hoe groot de kapitaalbuffer van een bank is. De vijftig grootste banken uit de eurozone hebben een gemiddelde ratio van 15 procent, ruim meer dan de minimumeis. In het slechtste scenario daalt dat tot gemiddeld net boven de 10 procent, waarmee de banken nog altijd aan de eisen van toezichthouders voldoen, al verdwijnt er dan wel 265 miljard euro.
Nederlandse banken
De grote Nederlandse banken ING, Rabobank en ABN AMRO voldeden allemaal aan de eisen van EBA en ECB, net als de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) en de Nederlandse Waterschapsbank (NWB). De Italiaanse bank Monte dei Paschi di Siena zag in het negatiefste scenario zijn volledige buffer verdwijnen. Die bank praat overigens al met UniCredit over een fusie om zo de Italiaanse bankensector sterker te maken. Ook Deutsche Bank en Société Générale komen relatief slecht uit dat donkerste scenario.
De ECB keek vervolgens ook naar vijftig iets kleinere banken zoals De Volksbank. Ook die bank, die merken als BLG Wonen, SNS, ASN Bank en RegioBank voert, had in alle scenario's voldoende geld over om aan de buffereisen te voldoen. De Nederlandsche Bank (DNB) stelt in een reactie dat de stresstest aantoont dat het Europese bankensysteem "weerbaar is in een uitdagend macro-economisch scenario".
De resultaten uit de stresstest zullen onder meer worden meegenomen bij het bepalen of banken weer dividend kunnen uitbetalen en aandelen in kunnen kopen. Dat mocht tijdens de coronacrisis tijdelijk niet, maar vanaf september verdwijnt die regel. Dan wordt er per geval bekeken of banken hun aandeelhouders weer mogen belonen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse president Emmanuel Macron gaat de Europese Unie vragen om het krachtige "antidwanginstrument" in te zetten als de Verenigde Staten tarieven opleggen vanwege het conflict over Groenland. Dat heeft zijn team zondag gemeld.
3 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen "een fout" genoemd. Ze voegde eraan toe dat ze Trump over haar mening had verteld.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een grote Duitse brancheorganisatie voor machine- en fabrieksbouw heeft de Europese Commissie opgeroepen maatregelen te nemen tegen het plan van Donald Trump. De Amerikaanse president wil extra importheffingen opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict over Groenland.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.
11 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
17 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
17 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
18 uur geleden