Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Meest agressieve' centrale bank verhoogt rente naar 200 procent

'Meest agressieve' centrale bank verhoogt rente naar 200 procent

HARARE (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van Zimbabwe heeft zijn belangrijkste rentetarief opgevoerd tot een recordhoogte. Dat doen de beleidsmakers van wat door deskundigen bij persbureau Bloomberg ook wel 's werelds meest agressieve centrale bank wordt genoemd om de torenhoge inflatie in het Afrikaanse land te beteugelen. Ook hopen ze de wisselkoers van de Zimbabwaanse dollar enigszins stabiel te krijgen.

Het belangrijkste rentetarief bij de centrale bank was met 80 procent al extreem hoog. Maar dat wordt nu 200 procent, heeft gouverneur John Mangudya aangekondigd. Volgens hem is de ingreep nodig omdat de prijzen de pan uit rijzen en het consumentenvertrouwen in Zimbabwe daardoor wordt ondermijnd.

De recente hoge prijzen in Zimbabwe hebben min of meer dezelfde oorzaak als de hoge inflatie elders in de wereld, alleen in Zimbabwe zijn de problemen vele malen erger. Aangewakkerd door de verstoring van toeleveringsketens als gevolg van de oorlog in Oekraïne en coronalockdowns, is de inflatie in het land opgelopen tot bijna 192 procent. En de Zimbabwaanse dollar is dit jaar al 69 procent in waarde gedaald.

Hyperinflatie komt vaker voor in Zimbabwe. De laatste jaren nemen veel Zimbabwanen daarom ook al hun toevlucht tot buitenlandse munten om eten, brandstof en bijvoorbeeld medicijnen te kopen. Minister van Financiën Mthuli Ncube heeft aangegeven dat de Amerikaanse dollar voor tenminste vijf jaar ook echt wordt gelegaliseerd als te gebruiken munt.

Meer uit Financieel

Nederlanders winkelen dit jaar nog meer online, verwacht ABN AMRO

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten blijven ook in 2026 vaker online winkelen. Dit verwacht ABN AMRO in een nieuwe prognose voor de retail. De bank voorziet een stijging van 6 procent van de aankopen via webwinkels. In 2025 nam dit met 6,6 procent toe en het jaar daarvoor met 9,6 procent.

1 uur geleden
Nederlanders winkelen dit jaar nog meer online, verwacht ABN AMRO

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten blijven ook in 2026 vaker online winkelen. Dit verwacht ABN AMRO in een nieuwe prognose voor de retail. De bank voorziet een stijging van 6 procent van de aankopen via webwinkels. In 2025 nam dit met 6,6 procent toe en het jaar daarvoor met 9,6 procent.

4 uur geleden
Clouddivisie Amazon groeit opnieuw hard

SEATTLE (ANP) - Amazon heeft in het vierde kwartaal opnieuw een hogere omzet en winst behaald. Het techconcern bleef profiteren van groei bij de divisie die clouddiensten aanbiedt. Ook groeiden de inkomsten uit advertenties.

6 uur geleden
Wall Street sluit met verlies, Alphabet bij dalers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. De stemming was opnieuw negatief, na zware koersverliezen in de techsector eerder deze week.

6 uur geleden
Vliegverkeer luchthaven Berlijn stilgelegd om ijzel

BERLIJN (ANP/DPA) - Het vliegverkeer op de internationale luchthaven van Berlijn is tijdelijk stilgelegd vanwege ijzel. Dat is te lezen op de website van de luchthaven. Er kunnen hierdoor geen vliegtuigen meer landen of opstijgen. Het is niet duidelijk wanneer het vliegverkeer weer wordt hervat.

7 uur geleden
Danone roept nog meer babyvoeding terug in Oostenrijk

WENEN (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft in Oostenrijk een nieuwe terugroepactie van babyvoeding aangekondigd. Dat meldt de Oostenrijkse autoriteit voor voedselveiligheid Ages. Sinds december hebben Danone en verschillende andere fabrikanten in tientallen landen babyvoeding teruggeroepen die mogelijk besmet is met een giftige stof.

9 uur geleden
Reuters: 2 miljoen vaten Venezolaanse olie gaan naar Spanje

MADRID (ANP/RTR) - Ongeveer 2 miljoen vaten aan Venezolaanse olie gaan naar raffinaderijen in Spanje om te worden verwerkt door het Spaanse olie- en gasconcern Repsol. Dat meldt persbureau Reuters op basis van scheepvaartgegevens. Repsol heeft de olie gekocht van grondstoffenhandelaar Trafigura, aldus Reuters. Dat bedrijf is samen met branchegenoot Vitol door de Amerikaanse regering ingeschakeld om olie uit Venezuela op de markt te brengen.

10 uur geleden