Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Meerderheid zorgwerknemers tevreden ondanks hoge werkdruk'

'Meerderheid zorgwerknemers tevreden ondanks hoge werkdruk'

DEN HAAG (ANP) - Ruim de helft van de werknemers in de ziekenhuiszorg, jeugdzorg en kinderopvang ervaart een (veel) te hoge werkdruk. Het ziekteverzuim is in deze bedrijfstak, samen met de industrie, het hoogst. Toch is ruim driekwart van de werknemers in zorg en welzijn tevreden met het werk. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) tot en met het tweede kwartaal van 2020.

Bij werknemers in de ziekenhuiszorg, jeugdzorg en kinderopvang ervaart meer dan de helft een te hoge werkdruk, in overig zorg- en sociaal werk was dat aandeel iets minder dan 40 procent. Die ervaren werkdruk is bovengemiddeld vergeleken met andere bedrijfstakken. Zo was de hoeveelheid werk en het aantal werkgerelateerde psychische vermoeidheidsklachten alleen in het onderwijs groter.

Toch was de meerderheid van de werknemers in de zorg (78 procent) eind 2019 tevreden tot zeer tevreden met het werk, zo blijkt uit de nu gepresenteerde cijfers. Zo noemden zorgmedewerkers hun werk leuk, zinvol en afwisselend. Daarnaast had een ruime meerderheid geen probleem om werk in zorg en welzijn te combineren met de zorg voor kinderen of mantelzorg. Onder werknemers in de huisartsenzorg en universitaire ziekenhuizen was het aandeel (zeer) tevreden werknemers eind vorig jaar het grootst, met respectievelijk 84 en 81 procent. In de kinderopvang en gehandicaptenzorg (beide 76 procent) was dit aandeel het kleinst.

In het tweede kwartaal van 2020 was het ziekteverzuim in de hele bedrijfstak 6,1 procent. Dat betekent dat van elke duizend te werken dagen er 61 werden verzuimd wegens ziekte. Daarmee kende zorg en welzijn het hoogste ziekteverzuim van alle bedrijfstakken, net als in hetzelfde kwartaal een jaar eerder (5,7 procent). Dit aantal is beduidend hoger dan het gemiddelde in de gehele economie: 44 dagen, ofwel 4,4 procent. Het ziekteverzuim in zorg en welzijn is al jarenlang bovengemiddeld hoog en de laatste jaren boven de andere bedrijfstakken uitgestegen, aldus het CBS. Vooral werknemers in verpleging, verzorging en thuiszorg verzuimen vaker. In die branche was het verzuim het tweede kwartaal van dit jaar 8,0 procent.

Hoewel het CBS cijfers tot en met het tweede kwartaal van dit jaar heeft gebruikt, is er volgens het statistiekbureau niet gekeken naar het effect van de coronacrisis op de bovenstaande ontwikkelingen in de zorg.

Meer uit Binnenland

Inwoners Engelen overhandigen petitie voor gastvrije asielopvang

DEN BOSCH (ANP) - Aan de gemeenteraad van Den Bosch is maandag een petitie overhandigd met het verzoek de vijftig jonge asielzoekers die de gemeente wil opvangen, gastvrij te ontvangen. De petitie is zo'n achthonderd keer ondertekend. Volgens de indieners vooral door inwoners van het dorp Engelen, waar de opvang is gepland.

4 uur geleden
ME ingezet bij bezetting VU-gebouw, universiteit doet aangifte

AMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid heeft maandagavond ingegrepen bij een pro-Palestijns protest bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, laat een woordvoerder van de politie weten. Actievoerders bezetten daar verschillende delen van de universiteit. Volgens de politiewoordvoerder ging het om tientallen demonstranten, van wie er 22 zijn aangehouden. De VU zegt aangifte te hebben gedaan van lokaalvredebreuk.

4 uur geleden
Opnieuw Nederlander van flotilla-boot gehaald door Israël

DEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.

6 uur geleden
Bemanning cruiseschip Hondius gaat in komende uren van boord

ROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.

9 uur geleden
Techkenners willen transparantie bij besluit overname Solvinity

ROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.

9 uur geleden
Twee Nederlanders op Gaza-flotilla door Israël van boot gehaald

DEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.

9 uur geleden
Chat politie offline na verkeerd antwoord over Palestijnen

DEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.

10 uur geleden