
Meerderheid voor Griekse regeringspartij onzeker door nieuwe wet
ATHENE (ANP) - De Grieken gaan zondag naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. De conservatieve partij van premier Kyriakos Mitsotakis hoopt weer een meerderheid te behalen om zonder coalitiepartner te kunnen regeren, maar door een nieuwe wet is dat niet zeker. Een tweede stemronde is waarschijnlijk nodig.
Mitsotakis' partij Nieuwe Democratie staat wel voor in de peilingen op zijn rivaal Alexis Tsipras en zijn linkse partij Syriza. Maar geen van beiden lijkt een absolute meerderheid te kunnen behalen. Door de nieuwe regels worden de zetels evenredig verdeeld, terwijl bij de vorige verkiezingen de grootste partij nog een bonus kreeg van vijftig zetels. Daardoor kon de winnende partij vaak alleen regeren.
Mitsotakis heeft aangegeven ook nu een regering te willen vormen zonder coalitiepartners. Als de grootste partij geen meerderheid haalt en niet binnen drie dagen een coalitie kan vormen, dan volgt in juli een tweede stemronde. In die ronde krijgt de grootste partij wel een bonus van minstens twintig zetels, die kan oplopen tot vijftig. Er zijn in totaal driehonderd zetels in het Griekse parlement.
Syriza lijkt wel bereid om een coalitie te vormen met een andere linkse partij als het als grootste uit de bus komt na de verkiezingen van zondag. Tsipras heeft aangegeven dat hij de peilingen niet vertrouwt en denkt dat zijn partij kan winnen.
Een groot deel van de populariteit van de premier is te danken aan de economische groei van de laatste jaren, al is de werkloosheid nog altijd hoog, vooral onder jongeren.
De afgelopen vier jaar waren er ook roerige periodes voor de regering. Er was bijvoorbeeld een afluisterschandaal dat leidde tot een motie van wantrouwen tegen Mitsotakis. Die motie overleefde hij, omdat zijn partij een meerderheid heeft in het parlement. De oppositie heeft ook veel kritiek op hem vanwege het strenge vluchtelingenbeleid. Volgens mensenrechtenorganisatie stuurt de Griekse grenswacht veel migranten illegaal terug naar Turkije.
Mitsotakis kreeg in februari en maart te maken met grote protesten na de grote treinramp waarbij 57 mensen om het leven kwamen. Demonstranten verwijten de regering het gebrekkige onderhoud van de spoorwegen waardoor het ongeluk kon plaatsvinden. Spoorwegpersoneel staakte wekenlang. Dat was een klap voor de populariteit van Nieuwe Democratie, maar de laatste weken gaat het beter in de peilingen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Het uitbesteden van asielprocedures naar landen buiten de EU is theoretisch mogelijk, maar in de praktijk lastig uit te voeren. Dat blijkt uit een evaluatie door het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken. Het ministerie overwoog drie opties voor de derdelandenbenadering: het Rwanda-model, een Albanië-model en een Away-model.
3 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/RTR) - De ruim 2 miljoen bezoekers van het concert van Lady Gaga op het strand van Rio de Janeiro zijn zaterdagavond ontsnapt aan een bomaanslag. De aangehouden verdachten zouden bezoekers, onder wie minderjarigen, hebben geronseld om "gecoördineerde aanvallen met geïmproviseerde explosieven en molotovcocktails" uit te voeren.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Premier van Israël Benjamin Netanyahu heeft gezegd de raketaanval op een Israëlisch vliegveld te zullen vergelden. De Jemenitische Houthi's hebben de beschieting opgeëist. Zeker een raket trof zondag de luchthaven Ben-Gurion bij Tel Aviv en richtte daar schade aan. Volgens Israëlische hulpdiensten raakten acht mensen gewond.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat hij veel nadenkt over zijn opvolging. Hij stelt in een film over zijn kwart eeuw aan de macht dat de Russen daarover moeten beslissen.
7 uur geledenPRAAG (ANP/AFP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn vrouw Olena zijn in Praag aangekomen voor een tweedaags bezoek. Ze werden ontvangen door de Tsjechische minister van Buitenlandse Zaken Jan Lipavsky. Belangrijkste gespreksonderwerp is een initiatief om Oekraïne verder te voorzien van munitie voor artillerie.
8 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse regering denkt nog enkele dagen nodig te hebben om de oorzaak van de grote stroomstoring in Spanje en Portugal van afgelopen week te achterhalen. "We houden nog altijd rekening met alle mogelijke scenario's, waaronder ook een cyberaanval", aldus de Spaanse milieuminister Sara Aagesen tegen de krant El País.
9 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's in Jemen hebben de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval bij de Israëlische luchthaven Ben-Gurion. Een woordvoerder van de groep zei op televisie dat de beschieting laat zien dat het vliegveld "niet meer veilig is" voor vliegverkeer.
10 uur geleden