Meerderheid volgens peiling voor verbod op wegwerpplastic
ZEIST (ANP) - Wegwerpplastic moet worden verboden, vindt een ruime meerderheid van de Nederlandse deelnemers aan een peiling die onderzoeksbureau Ipsos heeft gehouden. In opdracht van het Wereld Natuur Fonds (WWF) vroeg het bureau ruim 500 mensen in ons land wat ze vinden van de stelling "plastic voor eenmalig gebruik moet zo snel mogelijk worden uitgebannen". Daar was 71 procent het mee eens.
Ook in andere landen heeft het WWF de meningen over plastic en regelgeving laten peilen door Ipsos. Een verbod op wegwerpplastic wordt in landen als Argentiniƫ en Australiƫ door ongeveer acht op de tien ondervraagden gesteund. In de Verenigde Staten ligt dat percentage een stuk lager: daar is 55 procent voor een verbod.
Volgens de onderzoeksresultaten is in alle 28 landen waar de peiling is gehouden een grote meerderheid te vinden voor het sluiten van een internationaal bindend verdrag tegen plasticvervuiling. In totaal deden aan de peiling meer dan 20.000 mensen mee. Ook de meeste Nederlandse respondenten vinden zo'n verdrag een goed idee: 57 procent vindt het "heel belangrijk" of zelfs "essentieel", bijna 30 procent ziet het als "redelijk belangrijk". Van de resterende minderheid vindt ruim 8 procent het niet belangrijk, ruim 5 procent zegt het niet te weten.
In dezelfde peiling was 84 procent van de Nederlanders het eens met de stelling dat fabrikanten en verkopers verantwoordelijk zijn voor het verminderen van het plasticgebruik en voor hergebruik. "Een beter milieu begint bij de overheid en het bedrijfsleven en niet bij consumenten", concludeert het WWF. "De huidige plasticcrisis is hiervoor te groot."
Het WWF waarschuwde eerder dit jaar al in een ander rapport voor een sterke toename van het plasticafval in de oceanen in de komende decennia. Zonder actie dreigt deze vervuiling volgens de organisatie te verviervoudigen tegen 2050. De organisatie ziet in een top van het VN-Milieuprogramma, die volgende week wordt gehouden in Kenia, een goed moment om zo'n verdrag op te stellen.
Meer uit Binnenland
HEEMSKERK (ANP) - Zo'n honderd mensen demonstreren donderdagavond voor de deur van het gemeentehuis in Heemskerk tegen een nog te openen asielzoekerscentrum, ziet een verslaggever van het ANP. De gemeenteraad vergadert 's avonds over de kwestie. Demonstranten hebben Nederlandse vlaggen bij zich met de tekst 'Nee azc' en ook is er een Prinsenvlag te zien.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Enkele tientallen mensen zijn donderdagavond in Utrecht afgekomen op een demonstratie tegen politiegeweld. Het protest begon op het Vredenburgplein en verplaatste zich daarna naar het hoofdbureau van de politie. De demonstratie is naar aanleiding van het geweldsincident eerder deze week onder het bollendak op het Utrechtse stationsplein.
2 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Het gebied rond het gemeentehuis van Heemskerk en de omgeving van het station in de Noord-Hollandse plaats zijn donderdag aangewezen als veiligheidsrisicogebied. Burgemeester Alexander Luijten heeft dat besluit genomen omdat er demonstraties zijn aangekondigd rond de gemeenteraadsvergadering van donderdagavond. Tijdens die vergadering wordt onder meer gesproken over een asielzoekerscentrum in de gemeente.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kan de industrie in zijn geheel kwijtraken als de politiek geen keuzes maakt over verduurzaming. Dat signaleert de Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR) donderdag in een belangrijk rapport over de industrie op de vooravond van een nieuw kabinet.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel heeft 8,5 miljoen euro moeten betalen, omdat de staalproducent te veel schadelijke stoffen zou hebben uitgestoten. Het is een van de hoogste straffen ooit voor Tata Steel, gevestigd in de Noord-Hollandse IJmond. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft die miljoenen ingevorderd op basis van metingen van het bedrijf zelf.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie is bekend met bedreigingen aan het adres van de politieman die maandag betrokken was bij een geweldsincident onder het bollendak op het stationsplein in Utrecht. "Wij zien natuurlijk ook bepaalde berichten online jegens collega's en hebben daar uiteraard aandacht voor", reageert een politiewoordvoerder na berichtgeving door RTV Utrecht.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Rotterdammers die gebruikmaken van de plaatselijke voedselbank kunnen sinds deze week een gratis noodpakket ophalen. De pakketten worden ingekocht door de gemeente en uitgedeeld in de vestigingen van de voedselbank.
6 uur geleden