Meerderheid senaat ziet nog weinig in nieuwe regeling zonnestroom
DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Rob Jetten moet de senaatsfractie van GroenLinks-PvdA overtuigen dat het ook zonder de huidige subsidie aantrekkelijk genoeg blijft om te investeren in zonnepanelen. Het lijkt de enige manier om ook in de Eerste Kamer een meerderheid te krijgen voor zijn voorstel om de zogeheten salderingsregeling af te bouwen.
Makkelijk zal het niet worden, want senator Ferd Crone van de linkse combinatie laat in een debat in de senaat weinig heel van het wetsvoorstel. Hij wijst erop dat de investeringen in zonnepanelen nu al zijn ingezakt door onzekerheid over de terugverdientijd. "Dat kunnen we niet hebben."
De beoogde nieuwe regeling laat volgens Crone te veel over aan de grillen van een "oligopolie" van drie grote energiemaatschappijen. Hij vreest dat die te veel vrijheid krijgen om te bepalen wat bezitters van zonnepanelen op zonnige dagen krijgen voor hun teruggeleverde stroom. "Als ik een energiebedrijf zou zijn, dan zou ik het wel weten, ik zou op nul gaan zitten."
Geen steun
Op steun van BBB, de grootste partij in de senaat, hoeft Jetten niet te rekenen. Senator Tekke Panman vindt het "niet het juiste moment" voor afbouw van de huidige regeling, net nu zonnepanelen ook haalbaar zijn voor mensen met een kleinere beurs. Ook de SP en de Partij voor de Dieren zullen tegenstemmen, viel op te maken uit de bijdragen van de senatoren Bastiaan van Apeldoorn en Ingrid Visseren.
In de huidige regeling mogen klanten de opgewekte stroom die zij niet zelf gebruiken, wegstrepen tegen stroom die zij op andere momenten afnemen. Omdat stroom doorgaans veel goedkoper is als het aanbod van zonne-energie groot is, pakt dit ongunstig uit voor energiebedrijven. Die wentelen de kosten die zij daardoor moeten maken af op mensen zonder zonnepanelen.
Terugleververgoeding
Jetten meent dat de minimale terugleververgoeding in de wet voldoende bescherming biedt. Zonnepanelen zijn de afgelopen jaren veel goedkoper en efficiënter geworden, waardoor mensen hun investering ook met de nieuwe regeling in zo'n zeven jaar kunnen terugverdienen. Dat maakt de salderingsregeling overbodig, vindt het demissionaire kabinet.
Crone vindt dat "te optimistisch". Hij wijst onder meer op de gestegen rente en op de elektriciteitsprijzen die weer fors zijn gedaald na de scherpe piek die volgde op de Russische inval in Oekraïne. Hij denkt dat de terugverdientijd naar "misschien wel vijftien jaar" gaat. "Ik kan mijn achterban niet geruststellen, huurders noch kopers."
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Arie Kievit heeft dit jaar de Zilveren Camera gewonnen. De fotograaf kreeg de belangrijke prijs voor fotojournalistiek in Nederland voor zijn fotoserie van de rellen na een demonstratie voor strenger asielbeleid. Kievit ontving de prijs vrijdag in Hilversum uit handen van Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Hij maakte de serie in opdracht van de Volkskrant.
33 minuten geledenRIDDERKERK (ANP) - De politie heeft donderdag een man aangehouden in Ridderkerk die onbedoeld toegang had gekregen tot politiedocumenten. Hij werd opgeroepen deze documenten terug te geven, maar gaf daaraan geen gehoor. Daarop is hij aangehouden wegens computervredebreuk.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De uitspraak van de rechtbank in Den Bosch in de zaak rond het dodelijke ongeluk met de Stint is een "zeer terechte en heel zuivere", zei advocaat Geert-Jan Knoops vrijdag. De rechtbank sprak zijn cliënten, de twee Stintondernemers die door het Openbaar Ministerie strafrechtelijk aansprakelijk zijn gesteld voor het ongeval, vrij.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Martini Ziekenhuis in Groningen heeft besloten ongeveer twintig operaties af te zeggen die vrijdag en komende maandag gepland waren. Als gevolg van ziekte door griep is er minder personeel beschikbaar in het ziekenhuis.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - In drie verschillende onderzoeken zijn aan het begin van dit jaar ruim 13 miljoen illegale sigaretten in beslag genomen, meldt de Fiscale Inlichtingen- en OpsporingsDienst (FIOD). Als de sigaretten waren verkocht, zou de Nederlandse staat zo'n 4,2 miljoen euro zijn misgelopen.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil hoger beroep aantekenen in de zaak over het dodelijke ongeluk met de Stint. "We zijn zeker van plan in hoger beroep te gaan tegen het in onze ogen teleurstellende vonnis van de rechtbank", zegt een woordvoerder van het OM.
2 uur geleden