Meerderheid Nederlanders wil minder asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - Ruim zeven op de tien Nederlanders vinden dat Nederland minder asielzoekers zou moeten opnemen. Dat komt naar voren uit cijfers van Kieskompas. Die analyseerde ruim 800.000 antwoorden uit de stemhulp rond de Tweede Kamerverkiezingen.
De mening over asielopvang hangt sterk af van iemands leeftijd en opleidingsniveau. Zo vindt 85 procent van de Nederlanders met een praktische opleiding dat Nederland minder asielzoekers moet opnemen, onder mensen met een hbo of universitaire opleiding is dit 59 procent. Ook vinden 65-plussers vaker dat het aantal asielzoekers niet omhoog moet dan volwassenen tot 34 jaar.
Vooral in delen van West-Brabant, Noord-Limburg, Overijssel en Drenthe is de groep inwoners die vindt dat Nederland minder asielzoekers moet opvangen groot. Zo is in Nederweert en Urk zeker 89 procent van de inwoners het eens met de stelling 'Nederland moet minder asielzoekers opvangen'. Opvallend genoeg horen beide gemeenten bij de groep waar sinds 2012 geen enkele vorm van asielopvang is geregeld, bleek begin februari uit onderzoek van RTV Noord.
Randstad
In gemeenten in de Randstad zoals Amsterdam, Leiden en Utrecht en provinciehoofdsteden zoals Zwolle en Leeuwarden is het percentage mensen dat vindt dat Nederland minder asielzoekers moet opvangen het laagst.
Dinsdag stemde de Eerste Kamer in met de zogenoemde spreidingswet. Daarmee kunnen gemeenten verplicht worden om asielzoekers op te vangen.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Op drie trajecten rondom Utrecht rijden sinds vrijdagmiddag 14.30 uur minder treinen door een tekort aan verkeersleiders, meldt ProRail. De spoorwegbeheerder verwacht dat dit nog tot in de loop van de avond gaat duren. In de reisinformatie van de NS wordt ongeveer 23.15 uur als verwachte eindtijd genoemd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat een overleden vrouw die vrijdagochtend is gevonden in het water aan de Amsteldijk in Amsterdam-Zuid door een misdrijf om het leven is gekomen. Het gaat om een 29-jarige vrouw uit Amsterdam die sinds zondag 4 oktober werd vermist.
6 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het in financiële nood verkerende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) in Pieterburen heeft inmiddels 1,1 miljoen euro aan donaties binnengekregen. Dat zei Sander van Dijk, hoofd educatie van het WEC, vrijdagavond in het EO-radioprogramma Dit is de Dag.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet van de EU-lidstaten met aangescherpte migratievoorstellen komen, zo willen de EU-regeringsleiders. Die nieuwe voorstellen moeten zorgen voor nog betere bescherming van de Europese buitengrenzen tegen het bewust inzetten van migranten als politiek of geopolitiek drukmiddel, zei premier Rob Jetten na afloop van de tweedaagse EU-top.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vorige week zijn er duizenden insulinepennen gestolen van een Nederlandse groothandel, bevestigt een woordvoerder van Novo Nordisk na berichtgeving van het Financieele Dagblad. De maker van de pennen waarschuwt dat ze kunnen worden doorverkocht aan mensen die ze gebruiken tegen overgewicht. Dat kan volgens Novo Nordisk ernstige gezondheidsrisico's met zich meebrengen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Twee van de vijf genomineerde essays voor de Joost Zwagerman Essayprijs dingen niet meer mee naar de prijs. De jury meldde vrijdag dat een scan met AI-detector Pangram heeft uitgewezen dat de teksten (deels) met behulp van kunstmatige intelligentie tot stand zijn gekomen. De auteurs van deze essays hebben hun inzendingen ingetrokken. Een en ander volgde op een melding van studentenblad Propria Cures.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Bouwend Nederland stelt dat het grootste probleem met de nieuwe infrastructuurkeuzes van het kabinet niet is opgelost. Er is en blijft volgens de brancheorganisatie te weinig geld om de huidige infrastructuur goed te onderhouden.
7 uur geleden