Meerderheid Nederlanders wil minder asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - Ruim zeven op de tien Nederlanders vinden dat Nederland minder asielzoekers zou moeten opnemen. Dat komt naar voren uit cijfers van Kieskompas. Die analyseerde ruim 800.000 antwoorden uit de stemhulp rond de Tweede Kamerverkiezingen.
De mening over asielopvang hangt sterk af van iemands leeftijd en opleidingsniveau. Zo vindt 85 procent van de Nederlanders met een praktische opleiding dat Nederland minder asielzoekers moet opnemen, onder mensen met een hbo of universitaire opleiding is dit 59 procent. Ook vinden 65-plussers vaker dat het aantal asielzoekers niet omhoog moet dan volwassenen tot 34 jaar.
Vooral in delen van West-Brabant, Noord-Limburg, Overijssel en Drenthe is de groep inwoners die vindt dat Nederland minder asielzoekers moet opvangen groot. Zo is in Nederweert en Urk zeker 89 procent van de inwoners het eens met de stelling 'Nederland moet minder asielzoekers opvangen'. Opvallend genoeg horen beide gemeenten bij de groep waar sinds 2012 geen enkele vorm van asielopvang is geregeld, bleek begin februari uit onderzoek van RTV Noord.
Randstad
In gemeenten in de Randstad zoals Amsterdam, Leiden en Utrecht en provinciehoofdsteden zoals Zwolle en Leeuwarden is het percentage mensen dat vindt dat Nederland minder asielzoekers moet opvangen het laagst.
Dinsdag stemde de Eerste Kamer in met de zogenoemde spreidingswet. Daarmee kunnen gemeenten verplicht worden om asielzoekers op te vangen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De meeste gemeenten lopen ver achter met het vinden van huizen voor vluchtelingen met een verblijfsvergunning. Het kabinet stelt elk halfjaar vast hoeveel van deze statushouders gemeenten moeten huisvesten en dat lukt al jaren niet. Bij elkaar opgeteld zouden gemeenten volgens de wet nog 12.049 mensen een huis moeten bieden. Nu verblijven zij in asielzoekerscentra, die al overvol zijn.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep artsen en gezondheidsfondsen dient vrijdag een klacht in bij de Reclame Code Commissie tegen een campagne van Philip Morris International (PMI). Volgens de artsen is de campagne misleidend. Met een "sturende" AI-tool zou PMI "op oneerlijke wijze" invloed proberen uit te oefenen op de Europese besluitvorming over tabaks- en nicotineproducten. "Dit is een georkestreerde lobbycampagne van een industrie die wereldwijd jaarlijks miljoenen mensen ziek maakt en doodt", zegt Hans Snijder, directeur van de Hartstichting.
2 uur geledenMAASSLUIS (ANP) - Leefbaar Maessluys en de plaatselijke VVD zien geen reden om in hun coalitieakkoord de passage over het beoogde asielbeleid in de gemeente aan te passen. Dat bleek donderdagavond tijdens een raadsvergadering. In het akkoord staat het voornemen om in te zetten op "nul asielopvangplekken" in Maassluis.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende bedrijf dat een deel van DigiD gaat beheren, moet Europees zijn. Staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de aanbesteding voor het contract na augustus 2028 loopt via de Aanbestedingswet Defensie en Veiligheid (ADV).
9 uur geledenARNHEM (ANP) - Er zijn tot nu toe drie demonstraties bij de gemeente Arnhem aangemeld rondom het concert van rapper Ye aanstaande zaterdag in de GelreDome. Dat zegt de Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch. Het gaat om een demonstratie van het CIDI en twee "individuen".
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een minimumleeftijd voor sociale media moet binnen de Europese Unie worden geregeld, zei staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Zij wil daarmee voorkomen dat er een "lappendeken" ontstaat.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat het kabinet gaat doen om beïnvloeding door buitenlandse actoren op sociale media tegen te gaan. Niet alle partijen zien hetzelfde gevaar, maar een ruime meerderheid van de Kamer wil wel dat er meer gebeurt om de mogelijkheden tot beïnvloeding te verkleinen.
13 uur geleden