Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meerderheid Nederlanders wil legale wietteelt en -handel

Meerderheid Nederlanders wil legale wietteelt en -handel

DEN HAAG (ANP) - Zes op de tien Nederlanders vinden dat de productie, levering en verkoop van wiet en hasj legaal zou moeten zijn. Op dit moment is het verboden om cannabis te kweken en mogen telers het ook niet leveren aan coffeeshops, maar de overheid gedoogt de verkoop ervan. Slechts 11 procent vindt dat dit huidige beleid goed werkt en dat er dus niets hoeft te veranderen. Dat concluderen Kieskompas en het ANP op basis van een enquête die door meer dan 6000 Nederlanders is ingevuld.

In bijna alle provincies is een meerderheid voor legalisering. In Groningen en Flevoland is deze groep met zo'n 70 procent het grootst. Drentenaren en Zeeuwen zien legalisering het minst vaak zitten, en vinden ook het vaakst dat wiet ook helemaal niet gedoogd zou moeten worden.

Stemgedrag hangt sterk samen met de mening over het cannabisbeleid. Mensen die tijdens de Tweede Kamerverkiezingen van vorig jaar op GroenLinks-PvdA, Volt of Partij voor de Dieren stemden zijn het vaakst voor volledige legalisering. Kiezers van PVV, Forum voor Democratie en JA21 willen het vaakst het huidige gedoogbeleid voortzetten. SGP-kiezers zijn met afstand het vaakst tegen zowel legalisering als het gedoogbeleid.

Wietproef

In tien gemeenten wordt de komende jaren de zogeheten "wietproef" uitgevoerd. In Tilburg en Breda is dit experiment al gestart en steden als Almere, Groningen en Maastricht beginnen later dit jaar. Met dit experiment wordt gekeken hoe wiettelers op een legale manier op kwaliteit gecontroleerde cannabis kunnen leveren aan coffeeshops. Het doel is onder meer om (ondermijnende) criminaliteit terug te dringen. Even was het onzeker of het project door zou kunnen gaan, omdat de PVV de wietproef wilde pauzeren tot een nieuw kabinet aantreedt. De Tweede Kamer stemde daar vorige maand echter tegen.

In Duitsland is blowen sinds maandag legaal. In onder andere Portugal, Malta, Uruguay en enkele Amerikaanse staten was wiet al volledig legaal voor recreatief gebruik.

De enquête is tussen eind maart en begin april uitgevoerd door Kieskompas en werd ingevuld door een representatieve groep van 6501 volwassen Nederlanders. Zij gaven daarin hun mening over het volledig legaliseren van de productie, levering en verkoop van cannabis voor recreatief gebruik.

Meer uit Binnenland

Burgemeester Utrecht kritisch over beveiliging universiteit

UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma vindt dat de Universiteit Utrecht meer had moeten doen om de gebouwen te beveiligen tegen bezettingsacties. Haar woordvoerder bevestigt dat na een bericht van RTV Utrecht vrijdag. In de afgelopen jaren hebben pro-Palestijnse activisten meerdere universiteitsgebouwen in het centrum van de stad bezet gehouden.

1 uur geleden
Gevangenisorganisatie DJI getroffen door datalek

DEN HAAG (ANP) - Door een datalek zijn gegevens van medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) gelekt. Een woordvoerster van de organisatie zegt na berichtgeving van Argos hierover dat het gaat om mailadressen, telefoonnummers en beveiligingscertificaten van DJI-medewerkers.

1 uur geleden
Drie vermiste tieners die wegliepen uit Sleeuwijk weer terecht

SLEEUWIJK (ANP) - De drie jonge tieners die sinds woensdagavond werden vermist nadat ze vermoedelijk te voet vanuit het Noord-Brabantse dorp Sleeuwijk waren vertrokken, zijn terecht, meldt de politie.

2 uur geleden
Weeronline: februari was zachter dan normaal

HOUTEN (ANP) - Februari was een zachte maand, maar ook somber. De gemiddelde temperatuur lag hoog, met 5,8 graden tegen 4,4 graden normaal. Het aantal zonuren viel tegen, meldt Weeronline. De zon scheen gemiddeld 76 uur over het land, normaal is dat in februari 95 uur. De hoeveelheid regen verschilde niet veel van normaal: dit jaar viel 58 millimeter neerslag tegen een klimaatgemiddelde van 65 millimeter.

2 uur geleden
Schrijvers eisen dat AI van Meta hun werk niet meer gebruikt

AMSTERDAM (ANP) - Vertegenwoordigers van Nederlandse schrijvers, vertalers en journalisten sommeren techconcern Meta per direct te stoppen met het gebruik van auteursrechtelijk beschermd werk voor de training van AI-modellen.

4 uur geleden
Bruls biedt excuses aan voor rol Nijmegen in slavernijsysteem

NIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen in het Lindenberg Cultuurhuis. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse Radboud Universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.

13 uur geleden
Iran ontbiedt Nederlandse ambassadeur om Starlink in bagage

TEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.

15 uur geleden