Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meerderheid Nederlanders vindt excuses slavernijverleden onnodig

Meerderheid Nederlanders vindt excuses slavernijverleden onnodig

AMSTERDAM (ANP) - Een meerderheid van de Nederlanders vindt het niet nodig dat excuses worden aangeboden voor het slavernijverleden. Dat meldt Trouw op basis van een in opdracht van de krant door I&O Research uitgevoerde enquête.

Van de deelnemers aan het onderzoek vindt 56 procent dat Nederland een ernstige rol heeft gespeeld in de geschiedenis van de slavernij. Maar toch vindt 55 procent niet dat dit hoeft te leiden tot excuses, tegenover 31 procent die vindt dat dit wel moet gebeuren.

Van de Nederlanders zonder migratieachtergrond vindt 62 procent het niet nodig dat excuses worden gemaakt, terwijl onder Nederlanders met een Surinaamse of Antilliaanse achtergrond juist 70 procent vindt dat dit wel moet gebeuren. Ook twee op de drie Turkse en Marokkaanse Nederlanders vinden dat Nederland excuses moet maken.

Begin januari maakte het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam bekend te overwegen zijn excuses aan te bieden voor het slavernijverleden, na een aantal onderzoeken naar het slavernijverleden van de stad. Zo concludeerde het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV) dat Rotterdam "tot over de oren in de slavernij zat". Ook Amsterdam is bezig met de kwestie.

Tijdens de anti-racismedemonstraties vorig jaar laaide de discussie over het Nederlandse slavernijverleden op. Premier Mark Rutte zei geen excuses te willen aanbieden voor het slavernijverleden, dat zou volgens hem leiden tot polarisatie. Wel is Rutte voorstander van een herdenkingsjaar over slavernij in 2023.

Meer uit Binnenland

Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland een wolf gezien

DEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.

1 uur geleden
Peter Gillis in hoger beroep tegen vonnis in belastingfraudezaak

DEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis gaat in hoger beroep tegen de gevangenisstraf en de boete die hij donderdag kreeg opgelegd wegens belastingontduiking. Dat laat zijn advocaat vrijdag aan het ANP weten. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de realityster, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, tot een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten de ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen.

4 uur geleden
Van den Brink wil stoppen met controles aan de grens

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.

4 uur geleden
Hantavirus 'totaal niet te vergelijken' met corona, zegt Jetten

DEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.

4 uur geleden
Nederlands vliegtuig naar Tenerife om passagiers op te halen

DEN HAAG (ANP) - Er gaat een Nederlands vliegtuig naar Tenerife om de Nederlandse passagiers van cruiseschip m/v Hondius op te halen. Dat heeft buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van de ministerraad gemeld. Het is nog niet bekend wanneer en waar deze mensen dan terugkeren in Nederland. De Nederlanders aan boord zijn hierover geïnformeerd.

4 uur geleden
Moeder verdacht van doodsteken dochter blijft 90 dagen vastzitten

MAASTRICHT (ANP) - De moeder die verdacht wordt van het doodsteken van haar 14-jarige dochter in haar ouderlijk huis in Blerick blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Limburg.

5 uur geleden
Regioleider: Hondius na vertrek passagiers meteen naar Nederland

SANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius moet "als de laatste passagier van boord is" meteen doorvaren naar Nederland. Dat zei de regionale leider van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Volgens de topbestuurder is het niet zinvol om de Hondius nog dagen voor anker te laten liggen bij de eilandengroep.

5 uur geleden