Meerderheid Kamer eist onderzoek naar effecten coronamaatregelen
DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer wil dat het kabinet nut en noodzaak van de scholensluiting, de avondklok en de mondkapjesplicht tijdens de coronacrisis afzonderlijk laat onderzoeken. Tot nu weigert het kabinet dat. De maatregelen waren zo ingrijpend dat een onderzoek naar het effect ervan op het bestrijden van de pandemie op zijn plaats is, ook om lessen te kunnen trekken voor toekomstige pandemieën. Dat vinden onder meer coalitiepartijen VVD, D66 en CDA, en de oppositiepartijen PVV, GroenLinks, PvdA, SP en SGP.
Ook DENK en Groep Van Haga willen drie aparte onderzoeken, zo werd duidelijk tijdens een debat in de Tweede Kamer over de coronapandemie.
Als er beter inzicht is in het effect van de verschillende maatregelen kan dat "helpen bij het creëren en behouden van draagvlak. Succes van beleid is afhankelijk van draagvlak", zei VVD-Kamerlid Judith Tielen. De onderzoeken zijn ook belangrijk voor het draagvlak als er bij een volgende pandemie opnieuw maatregelen moeten worden genomen, stelt ook de oppositie.
Foutenerkenning avondklok
De PVV wil daarnaast erkenning van het kabinet dat het fouten heeft gemaakt bij de invoering van de avondklok, de mondkapjesplicht en de scholensluiting.
De Kamer debatteert een groot deel van de dag over het tweede onderzoek naar de kabinetsaanpak van de coronacrisis, dat is uitgevoerd door de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV). Ook de OVV adviseert de afzonderlijke maatregelen te onderzoeken.
Communicatie maatregelen
De Kamer was kritisch op zowel de communicatie naar alle Nederlanders over de te nemen maatregelen als op de gebrekkige onderbouwing daarvan. Zo bleek uit het onderzoek van de OVV dat de tweede scholensluiting vooral was bedoeld om ouders thuis te houden. "Kinderen zijn ingezet als enkelband om ouders thuis te houden", zei PvdA-Kamerlid Julian Bushoff.
"De kinderen betaalden de prijs", zei GroenLinks-Kamerlid Lisa Westerveld. Zeker kinderen uit kwetsbare gezinnen hebben leerachterstanden opgelopen en veel jongeren kregen mentale problemen. Een deel van de jongeren kampt daar nog steeds mee.
Onderzoeksopdracht uitbreiden
Zorgminister Ernst Kuipers gaat de onderzoeksopdracht aan ZonMw en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) uitbreiden, zo zegde Kuipers toe. Beide hebben al de opdracht van het ministerie om de effecten van alle coronamaatregelen tezamen te onderzoeken. Ze moeten nu ook, zo veel als mogelijk, het effect van elke individuele maatregel in kaart brengen, waaronder de avondklok.
Meer uit Politiek
HILVERSUM (ANP) - Mark Boumans, burgemeester van Doetinchem (VVD) en vicevoorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), vindt de uitspraak van Ruben Brekelmans (VVD) over de opvang van asielzoekers "gevaarlijk", zei hij in het tv-programma Buitenhof. Hij vindt dit niet alleen van Brekelmans, maar ook van Kamerleden en fractievoorzitters van rechtsere partijen die "het land intrekken en zeggen dat de wet kennelijk niet geldt". Brekelmans zei eerder dat het aan gemeenten zelf is om te bepalen of ze wel of geen asielopvang willen.
6 uur geledenRIGA (ANP/RTR/AFP) - De Letse president Edgars Rinkēvičs heeft Andris Kulbergs, lid van de conservatieve oppositie, voorgedragen als de volgende minister-president. De zittende premier Evika Siliņa maakte deze week bekend terug te treden na een politieke crisis rond Oekraïense drones die het Letse luchtruim waren binnengevlogen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
2 dagen geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
4 dagen geleden