Meerderheid internationaal handelende bedrijven gebruikt AI
DEN HAAG (ANP) - Het merendeel van de Nederlandse ondernemers die internationaal handelen gebruikt kunstmatige intelligentie (AI) in de bedrijfsvoering. Dat komt naar voren uit een peiling door de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) onder ruim duizend bedrijven. Bijna 60 procent van de bedrijven maakt gebruik van AI en 56 procent van de ondernemers zegt AI belangrijk te vinden voor zakendoen in de toekomst.
Het gebruik van AI varieert van gratis toepassingen die beschikbaar zijn, tot bedrijven waar de helft van het werk door AI-algoritmes wordt gedaan. Een op de tien bedrijven maakt daarnaast actief gebruik van algoritmes voor het zogenoemde machine learning in bepaalde bedrijfsprocessen. Machine learning is een onderdeel van AI dat zich toespitst op technieken waarmee computers kunnen bijleren op basis van ingevoerde data.
Het RVO meldt daarnaast dat 61 procent van de ondernemers hinder ondervindt door de oorlog in Oekraïne. Ook merken ze een negatieve impact van het conflict tussen Israël en Hamas en de spanningen tussen de Verenigde Staten en China. Ondernemers ondervinden die hinder het meest in de vorm van stijgende kosten van transport, energie en lonen. Toch is het overgrote deel van de ondervraagde ondernemers positief en verwacht 80 procent in de nabije toekomst meer te gaan exporteren.
De brexit had vorig jaar geen grote impact meer, terwijl in 2022 nog een derde van de ondernemers aangaf daar last van te hebben. Europa bleef vorig jaar de belangrijkste afzetmarkt voor Nederlandse bedrijven. De totale exportwaarde nam wel af door dalingen in Duitsland en België. De grootste toename van de Nederlandse export binnen Europa was naar Zweden, Ierland en het Verenigd Koninkrijk. De export naar Azië nam licht toe in 2023, waarbij China goed was voor ongeveer 40 procent van de Nederlandse export naar Azië.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/RTR) - Italië heeft woensdag de accijns op brandstoffen verlaagd om huishoudens en bedrijven tegemoet te komen, nu de energiekosten flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. "We verlagen de brandstofprijs met 25 cent per liter, voor iedereen", heeft premier Giorgia Meloni aangekondigd.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is woensdag met stevige verliezen gesloten, nadat de Federal Reserve de Amerikaanse rentetarieven onveranderd liet en slechts één renteverlaging voor dit jaar voorspelde. Volgens kenners was het rentebesluit evenwel in lijn met de verwachtingen. De oorlog in het Midden-Oosten bleef de gemoederen echter bezighouden. De olieprijzen zijn flink verder opgelopen, mede door een Iraanse aanval op een belangrijke gasinstallatie in Qatar.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De bewindvoerders van het bedrijf achter onlinewoonwinkel Fonq willen de websites van Fonq en Naduvi toegankelijk houden voor consumenten. Op dit moment kunnen echter geen bestellingen worden geplaatst en geen betalingen worden gedaan. Ondertussen zoeken de bewindvoerders naar mogelijkheden om het bedrijf of delen ervan voort te zetten.
6 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Branden veroorzaakt door Iraanse aanvallen hebben "uitgebreide schade" aangericht aan de belangrijkste gasinstallatie van het staatsenergiebedrijf van Qatar. Dat heeft QatarEnergy woensdagavond laten weten. Dit gebeurde nadat de Iraanse regering had aangekondigd een aanval op hun eigen energie-infrastructuur te zullen vergelden met een soortgelijke tegenaanval.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve houdt vast aan zijn verwachting om dit jaar nog een keer de rente te verlagen in de Verenigde Staten ondanks de toegenomen inflatiezorgen door de Iranoorlog. De beleidsbepalers rekenen nu wel op een sterkere stijging van het prijspeil in de VS dit jaar, maar stellen bij hun rentebesluit ook dat de gevolgen van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten voor de Amerikaanse economie "onzeker" zijn.
8 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo verkoopt weer vlees voor stuntprijzen. Twee jaar geleden stopte de supermarktketen met tijdelijke aanbiedingen voor vers rund-, varkens- en kippenvlees om de verkoop van plantaardige eiwitten aan te jagen. Maar dat kostte het bedrijf geld, terwijl het resultaat van de maatregel "onvoldoende" was, stelt Jumbo na berichtgeving van NRC.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de aandelenbeurzen in Europa waren woensdag overwegend verliezen te zien door de aanhoudende Iranoorlog. De olieprijzen lijken almaar verder te stijgen en beleggers vrezen dat een escalatie van de strijd in het Midden-Oosten tot meer verstoringen op energiemarkten en een hogere inflatie zou kunnen leiden.
10 uur geleden