Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meerderheid EU-landen wil importstop Russische energie voor 2028

Meerderheid EU-landen wil importstop Russische energie voor 2028

LUXEMBURG (ANP) - Het overgrote deel van de lidstaten heeft ermee ingestemd dat de EU voor 2028 stopt met de import van Russische energie, zoals olie, gas en kernenergie. In 2026 moet de EU al geen nieuwe Russische gasdeals meer maken en eind 2027 moet de import van Russisch gas zijn stopgezet, staat in het voorstel. Twee lidstaten hebben niet ingestemd met de plannen, laat een EU-functionaris weten.

Naar alle waarschijnlijkheid zijn de landen die niet instemden Hongarije en Slowakije. Deze lidstaten hebben al meermaals laten weten niet af te willen stappen van Russische energie, omdat ze er grotendeels afhankelijk van zijn.

Het plan was een voorstel van de Europese Commissie en werd vorige week goedgekeurd door het Europees Parlement.

Import niet-Russisch gas simpeler maken

De lidstaten vragen de Commissie wel om het importeren van niet-Russisch gas simpeler te maken. Daardoor moet het makkelijker en goedkoper worden om gas uit andere plekken dan Rusland te halen.

Het parlement en de lidstaten gaan nog verder onderhandelen over details voordat de importstop officieel is goedgekeurd. Voor het uitvoeren van het plan moeten lidstaten een nationale routekaart aanleveren die aantoont hoe ze van plan zijn Russische energie uit te faseren. Ook moet erin staan waar EU-landen energie vandaan willen halen om Russisch gas en olie te vervangen.

De Commissie heeft als onderdeel van het 19e sanctiepakket voorgesteld de importstop van Russisch vloeibaar gas (lng) een jaar te vervroegen, naar 2027. Om die maatregelen in te laten gaan is unanimiteit van alle 27 lidstaten nodig, zoals gebruikelijk bij het goedkeuren van sanctiepakketten. Ook hier zijn Hongarije en Slowakije de dwarsliggers.

Meer uit Financieel

Nederlandse chipfabrikant NXP ziet omzet en winst stijgen

EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.

5 uur geleden
Boeing zakt op Wall Street na verlaging leveringsdoel

NEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.

6 uur geleden
Chipbedrijf ASMI boekt recordomzet, maar toelevering onder druk

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.

9 uur geleden
Besi wint in AEX-index na uitbreiding belang Applied Materials

AMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.

9 uur geleden
ING verwacht dat mensen wereldwijd volgend jaar vaker vliegen

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.

9 uur geleden
Scheepsbouwer Damen schrapt 225 banen in Nederland

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".

11 uur geleden
Porsche niet van plan auto's in VS te produceren

STUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.

12 uur geleden