Meerdere zwaargewonden bij betoging tegen Frans waterreservoir
SAINTE-SOLINE (ANP) - Tijdens een demonstratie tegen de bouw van een enorm waterbassin bij het dorp Sainte-Soline in het zuidwesten van Frankrijk zijn zware gevechten uitgebroken tussen betogers en politie. Daarbij is een aantal mensen zwaargewond geraakt.
Naar schatting 6000 betogers stonden tegenover 3200 politieagenten. Er is sprake van 24 gewonde agenten. Een van hen is er erg aan toe en moest met een helikopter worden afgevoerd. Ook minstens zeven demonstranten raakten gewond. Betogers zelf spreken van tientallen gewonden.
De agenten werden aangevallen met molotovcocktails en vuurwerk. Zelf gebruikten ze traangas om de betogers uit elkaar te drijven. Er zijn zeker tien arrestaties verricht. Minstens drie politievoertuigen zijn in vlammen opgegaan. Minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin zegt dat "ultralinkse milieuactivisten er ongekend veel geweld" hebben gebruikt tegen de duizenden agenten die ernaartoe waren gestuurd.
Gevaar voor lokale landbouw
Het is de tweede grote manifestatie tegen de aanleg van een heel groot bassin dat moet dienen als waterreserve. In oktober betoogden al duizenden inwoners tegen het project. Boeren en milieuactivisten zien de kolossale reservoirs als een gevaar voor de lokale landbouw en het milieu in de streek.
De 'megabassins' zijn bedacht om eventuele waterschaarste op te vangen nu er als gevolg van de klimaatverandering steeds vaker lange periodes van droogte zijn. Maar volgens plaatselijke boerenbedrijven en milieuactivisten zijn ze schadelijk. De reservoirs moeten ongeveer driehonderd olympische zwembaden water bevatten. Daarvoor wordt een kunstmatig meer van 650.000 kubieke meter uitgegraven.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte kijkt ernaar uit om samen te werken met het nieuwe bewind in Hongarije, dat een einde maakte aan zestien jaar Orbán. Rutte heeft zondagavond meteen met aankomend premier Péter Magyar gebeld, laat hij weten.
28 minuten geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Een centrum van het Rode Kruis in Libanon is maandag aangevallen, zegt de hulporganisatie. Het is niet duidelijk of daarbij hulpverleners gewond raakten. Het Internationale Comité van het Rode Kruis zegt in een reactie zich zorgen te maken over de aanvallen op hulpverleners. Zondag kwam een vrijwilliger van de organisatie om het leven door een aanval van een Israëlische drone.
50 minuten geledenBOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar stuurt na zijn verkiezingsoverwinning aan op een aanpassing van de grondwet. Hij wil dat premiers in de toekomst maximaal twee ambtstermijnen kunnen krijgen. Magyar verklaarde dat op een persconferentie nadat hij met zijn Tisza-partij de nationalistische premier Viktor Orbán had verslagen na zestien jaar aan de macht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zeevaarders gewaarschuwd voor de aanstaande maritieme blokkade in het Midden-Oosten. Die geldt voor schepen uit alle landen en wordt om 16.00 uur Nederlandse tijd ingesteld in de Golf van Oman en de Arabische Zee, ten oosten van de Straat van Hormuz.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is bezorgd dat gesprekken over veiligheid in het Midden-Oosten ontsporen door "de aanhoudende aanvallen op Libanon". Ze hamert erop dat de aanvallen op Libanon moeten stoppen. "Je kunt geen stabiliteit in het Midden-Oosten of de Golfregio hebben zolang Libanon in brand staat."
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil goede banden met Hongarije aanhouden na de verkiezingsuitslag, meldde Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft zondag de verkiezingen gewonnen van premier Viktor Orbán. "Hongaren hebben hun keuze gemaakt en wij respecteren hun keuze", aldus Peskov.
2 uur geledenALGIERS (ANP/AFP/RTR) - De paus is ondanks kritiek van de Amerikaanse president Donald Trump van plan zich te blijven uitspreken tegen oorlog. Dat verklaarde Leo tijdens zijn vlucht naar Algerije. Hij is de eerste paus die dat land bezoekt en begint daar aan een rondreis van anderhalve week door Afrikaanse landen.
4 uur geleden