Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meerdere stembureaus zetten gebarentolk in op verkiezingsdag

Meerdere stembureaus zetten gebarentolk in op verkiezingsdag

DEN HAAG (ANP) - Meerdere gemeenten schakelen bij de komende Tweede Kamerverkiezingen een gebarentolk in om mensen met een gehoorbeperking te ondersteunen bij het stemmen. In onder meer Almere, Utrecht, Zwolle, Katwijk, Leeuwarden, Zoetermeer, Nijmegen en Groningen is in zeker één stembureau gedurende de hele of een deel van de verkiezingsdag een tolk Nederlandse Gebarentaal aanwezig. In een rondgang van het ANP langs ongeveer 250 gemeenten zeggen zo'n twintig gemeenten een gebarentolk te hebben geregeld, ter plaatse of op afstand via een videoverbinding.

De gemeente Amsterdam laat weten dat sommige leden van het stembureau aan de Stadhouderskade, waar de Stichting Welzijn Doven Amsterdam gevestigd is, slechthorende of dove kiezers kunnen ondersteunen met gebarentaal. Ook in Arnhem gaan mensen met een gehoorbeperking op 22 november aan de slag als stembureaulid.

Sommige gemeenten zetten geen gebarentolk ter plaatse in, maar maken gebruik van een digitale tolk Nederlandse Gebarentaal, via een livevideoverbinding. De organisatie Tolkcontact biedt daarvoor software aan die stembureaus op de verkiezingsdag gratis mogen gebruiken. Volgens een woordvoerster van Tolkcontact hebben zeker 24 gemeenten interesse getoond in dit aanbod. In hoeveel stemlokalen de voorziening uiteindelijk zal worden gebruikt, kan ze moeilijk inschatten. "Er is ook nog veel onbekendheid bij de doven en slechthorenden zelf", zegt ze. "Een project van de lange adem dus."

Andere gemeenten

De gemeente Assen laat weten dat inderdaad nog wordt gekeken naar de eventuele inzet van een tolk op afstand. De Utrechtse gemeente Veenendaal heeft daar al een besluit over genomen en zal op 22 november voor het eerst gebruikmaken van de digitale tolk van Tolkcontact. Ook Oude IJsselstreek in Gelderland en de Twentse gemeenten Enschede en Losser weten al dat ze op de verkiezingsdag een digitale tolk inzetten. In Tilburg en Zaltbommel kunnen kiezers met een gehoorbeperking zelf een QR-code scannen waarna ze in contact komen met een gebarentolk. In Woerden en Oudewater is een tolkentelefoon beschikbaar.

Volgens belangenvereniging Dovenschap neemt het aantal stemlokalen dat geschikt is voor slechthorende of dove mensen toe, maar moet er op dat vlak nog wel veel gebeuren. "Heel veel stembureaus zijn nog helemaal niet toegankelijk", zegt een woordvoerster. Volgens haar komt dat doordat nog niet alle gemeenten zich bewust zijn van alle mogelijkheden die ze daartoe hebben.

Meer uit Binnenland

Ook CNV ziet niets in motie voor 'verzachten' AOW-ingreep

DEN HAAG (ANP) - Ook CNV zegt fel tegenstander te zijn van de Kamermotie die de door het kabinet beoogde ingrepen in de AOW moet verzachten. Volgens CNV-voorzitter Piet Fortuin moet ieder plan om de pensioenleeftijd sneller te laten stijgen van tafel, omdat het om een schending van eerdere afspraken tussen vakbonden, werkgevers en de politiek gaat. Eerder beklaagde FNV zich over die motie.

1 uur geleden
JA21 is niet op zoek naar het conflict, zegt Eerdmans

DEN HAAG (ANP) - "JA21 is niet op zoek naar het conflict", zo sloot partijleider Joost Eerdmans zijn betoog af in het debat over de regeringsverklaring. "Wij zijn op zoek naar de oplossing en we hopen dat het kabinet deze handschoen oppakt."

1 uur geleden
Aanhoudingen na vondst duizenden xtc-pillen en kilo's amfetamine

ROTTERDAM (ANP) - In een woning in Rotterdam heeft de politie dinsdag twee mensen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij de productie van en handel in verdovende middelen. In de woning en bijbehorende berging aan de Verschoorstraat vond de politie duizenden xtc-pillen, ruim 5 kilo amfetamine, jerrycans met amfetamineolie en een vuurwapen.

2 uur geleden
Herdenking Februaristaking: sprekers leggen link met heden

AMSTERDAM (ANP) - "Hoe verhoud je je tot de opkomst van modern fascisme? Wat vind je van de hedendaagse onverdraagzaamheid en intolerantie? Welke offers zijn wij bereid te brengen voor een menswaardige samenleving?" Die vragen stelde de Amsterdamse locoburgemeester Rutger Groot Wassink bij de 85e herdenking van de Februaristaking van 1941, bij het beeld van de Dokwerker.

2 uur geleden
Vrijspraak voor 2 verdachten in hoger beroep doodsteken 17-jarige

DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft woensdag twee verdachten vrijgesproken van betrokkenheid bij het doodsteken van de 17-jarige Myron in mei 2021 op de Rijswijksestraat in Den Haag. In hoger beroep is een derde verdachte, Jermain D., veroordeeld tot een celstraf van acht jaar en zes maanden.

4 uur geleden
Warmterecord verbroken: 19,3 graden gemeten in Maastricht

MAASTRICHT (ANP) - In Maastricht is woensdagmiddag 19,3 graden gemeten. Niet eerder werd het op een plek in Nederland zo warm op 25 februari, meldt Weeronline. Het laatste record stamde uit 2019, toen werd 19,1 graden gemeten in Gilze-Rijen.

5 uur geleden
FNV ook niet eens met 'verzachting' van ingrepen in AOW

UTRECHT (ANP) - FNV is het niet eens met voorstellen waarmee een meerderheid in de Tweede Kamer de ingreep in de AOW wil "verzachten". Volgens de grootste vakbond van Nederland komt het nog steeds neer op een schending van gemaakte afspraken in het pensioenakkoord uit 2019 tussen bonden, werkgevers en de politiek.

5 uur geleden