Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meerdere stembureaus zetten gebarentolk in op verkiezingsdag

Meerdere stembureaus zetten gebarentolk in op verkiezingsdag

DEN HAAG (ANP) - Meerdere gemeenten schakelen bij de komende Tweede Kamerverkiezingen een gebarentolk in om mensen met een gehoorbeperking te ondersteunen bij het stemmen. In onder meer Almere, Utrecht, Zwolle, Katwijk, Leeuwarden, Zoetermeer, Nijmegen en Groningen is in zeker één stembureau gedurende de hele of een deel van de verkiezingsdag een tolk Nederlandse Gebarentaal aanwezig. In een rondgang van het ANP langs ongeveer 250 gemeenten zeggen zo'n twintig gemeenten een gebarentolk te hebben geregeld, ter plaatse of op afstand via een videoverbinding.

De gemeente Amsterdam laat weten dat sommige leden van het stembureau aan de Stadhouderskade, waar de Stichting Welzijn Doven Amsterdam gevestigd is, slechthorende of dove kiezers kunnen ondersteunen met gebarentaal. Ook in Arnhem gaan mensen met een gehoorbeperking op 22 november aan de slag als stembureaulid.

Sommige gemeenten zetten geen gebarentolk ter plaatse in, maar maken gebruik van een digitale tolk Nederlandse Gebarentaal, via een livevideoverbinding. De organisatie Tolkcontact biedt daarvoor software aan die stembureaus op de verkiezingsdag gratis mogen gebruiken. Volgens een woordvoerster van Tolkcontact hebben zeker 24 gemeenten interesse getoond in dit aanbod. In hoeveel stemlokalen de voorziening uiteindelijk zal worden gebruikt, kan ze moeilijk inschatten. "Er is ook nog veel onbekendheid bij de doven en slechthorenden zelf", zegt ze. "Een project van de lange adem dus."

Andere gemeenten

De gemeente Assen laat weten dat inderdaad nog wordt gekeken naar de eventuele inzet van een tolk op afstand. De Utrechtse gemeente Veenendaal heeft daar al een besluit over genomen en zal op 22 november voor het eerst gebruikmaken van de digitale tolk van Tolkcontact. Ook Oude IJsselstreek in Gelderland en de Twentse gemeenten Enschede en Losser weten al dat ze op de verkiezingsdag een digitale tolk inzetten. In Tilburg en Zaltbommel kunnen kiezers met een gehoorbeperking zelf een QR-code scannen waarna ze in contact komen met een gebarentolk. In Woerden en Oudewater is een tolkentelefoon beschikbaar.

Volgens belangenvereniging Dovenschap neemt het aantal stemlokalen dat geschikt is voor slechthorende of dove mensen toe, maar moet er op dat vlak nog wel veel gebeuren. "Heel veel stembureaus zijn nog helemaal niet toegankelijk", zegt een woordvoerster. Volgens haar komt dat doordat nog niet alle gemeenten zich bewust zijn van alle mogelijkheden die ze daartoe hebben.

Meer uit Binnenland

Nog deze maand nieuw paneel Margraten, belooft ambassadeur VS

DEN HAAG (ANP) - Nog deze maand komt er een nieuw paneel op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten, vertelt de Amerikaanse ambassadeur Joseph Popolo vrijdag in een interview met EW Magazine. "En dat gaat specifiek over de rol van Afro-Amerikaanse soldaten die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van Nederland."

4 uur geleden
Voorganger Tom de Wal vrijgelaten na aanhouding in Tilburg

TILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is door de politie weer vrijgelaten. Dat laat hij in een onlinevideo weten. De Wal werd vrijdagavond aangehouden in Tilburg omdat hij er een genezingsdienst hield die door de gemeente verboden was. Hij laat weten dat hij onder meer boetes krijgt.

4 uur geleden
Qbuzz houdt bussen in noorden zaterdagochtend binnen

LEEUWARDEN (ANP) - Nu het KNMI code oranje voor Friesland en Groningen heeft verlengd tot zaterdag 09.00 uur, heeft Qbuzz besloten de bussen in die provincies langer binnen te houden. In Friesland blijven de bussen tot zeker 11.00 uur in de remise, in Groningen tot 09.00 uur. Vrijdag reed Qbuzz de hele dag niet in het noorden vanwege de weersomstandigheden.

4 uur geleden
Code oranje in noorden verlengd tot zaterdagochtend

DE BILT (ANP) - Het KNMI verlengt de duur van code oranje voor de provincies Groningen en Friesland en de Waddeneilanden tot zaterdag 09.00 uur. De weerwaarschuwing is al van kracht sinds middernacht.

9 uur geleden
Omstreden voorganger Tom de Wal aangehouden in Tilburg

TILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is vrijdagavond aangehouden in Tilburg. Dat gebeurde bij een zogenoemde gebedsgenezingsdienst, die door de gemeente was verboden. Een woordvoerder van de gemeente bevestigt berichtgeving daarover van Omroep Brabant.

9 uur geleden
Rijkswaterstaat stelt dit weekend koudeprotocol in

UTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat stelt zaterdag vanaf 18.00 uur het zogenoemde koudeprotocol in. Dit betekent dat dit weekend extra bergers en weginspecteurs aan het werk zijn. De verwachting is dat het zaterdag en zondag behoorlijk gaat vriezen in Nederland. Het protocol geldt voor alle provincies, tot maandagochtend.

10 uur geleden
Ruim 70 procent gemeenten huisvest te weinig statushouders

DEN HAAG (ANP) - Ruim zeven op de tien gemeenten maken te weinig woonruimte vrij voor statushouders. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van de recentste cijfers van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Minder dan een derde van de gemeenten, 98 in totaal, voldeed op 1 januari 2026 aan de taakstelling die de overheid hun oplegt.

10 uur geleden