Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meerdere stembureaus zetten gebarentolk in op verkiezingsdag

Meerdere stembureaus zetten gebarentolk in op verkiezingsdag

DEN HAAG (ANP) - Meerdere gemeenten schakelen bij de komende Tweede Kamerverkiezingen een gebarentolk in om mensen met een gehoorbeperking te ondersteunen bij het stemmen. In onder meer Almere, Utrecht, Zwolle, Katwijk, Leeuwarden, Zoetermeer, Nijmegen en Groningen is in zeker één stembureau gedurende de hele of een deel van de verkiezingsdag een tolk Nederlandse Gebarentaal aanwezig. In een rondgang van het ANP langs ongeveer 250 gemeenten zeggen zo'n twintig gemeenten een gebarentolk te hebben geregeld, ter plaatse of op afstand via een videoverbinding.

De gemeente Amsterdam laat weten dat sommige leden van het stembureau aan de Stadhouderskade, waar de Stichting Welzijn Doven Amsterdam gevestigd is, slechthorende of dove kiezers kunnen ondersteunen met gebarentaal. Ook in Arnhem gaan mensen met een gehoorbeperking op 22 november aan de slag als stembureaulid.

Sommige gemeenten zetten geen gebarentolk ter plaatse in, maar maken gebruik van een digitale tolk Nederlandse Gebarentaal, via een livevideoverbinding. De organisatie Tolkcontact biedt daarvoor software aan die stembureaus op de verkiezingsdag gratis mogen gebruiken. Volgens een woordvoerster van Tolkcontact hebben zeker 24 gemeenten interesse getoond in dit aanbod. In hoeveel stemlokalen de voorziening uiteindelijk zal worden gebruikt, kan ze moeilijk inschatten. "Er is ook nog veel onbekendheid bij de doven en slechthorenden zelf", zegt ze. "Een project van de lange adem dus."

Andere gemeenten

De gemeente Assen laat weten dat inderdaad nog wordt gekeken naar de eventuele inzet van een tolk op afstand. De Utrechtse gemeente Veenendaal heeft daar al een besluit over genomen en zal op 22 november voor het eerst gebruikmaken van de digitale tolk van Tolkcontact. Ook Oude IJsselstreek in Gelderland en de Twentse gemeenten Enschede en Losser weten al dat ze op de verkiezingsdag een digitale tolk inzetten. In Tilburg en Zaltbommel kunnen kiezers met een gehoorbeperking zelf een QR-code scannen waarna ze in contact komen met een gebarentolk. In Woerden en Oudewater is een tolkentelefoon beschikbaar.

Volgens belangenvereniging Dovenschap neemt het aantal stemlokalen dat geschikt is voor slechthorende of dove mensen toe, maar moet er op dat vlak nog wel veel gebeuren. "Heel veel stembureaus zijn nog helemaal niet toegankelijk", zegt een woordvoerster. Volgens haar komt dat doordat nog niet alle gemeenten zich bewust zijn van alle mogelijkheden die ze daartoe hebben.

Meer uit Binnenland

Dokkum viert Koningsdag ook in het weekend en met een koningslied

DOKKUM (ANP) - In Dokkum en de Friese dorpen in de buurt zijn al veel festiviteiten in het weekend vóór Koningsdag, wanneer de koninklijke familie op bezoek komt. Dinsdag is een groot deel van het programma bekendgemaakt. Er zijn optredens van onder meer de Bankzitters, Kris Kross, Kraantje Pappie en Miss Montreal, en er is een speciaal geschreven koningslied.

2 uur geleden
Stichting Vluchteling ziet nood in Libanon 'razendsnel' toenemen

DEN HAAG (ANP) - Nu bijna een miljoen mensen op de vlucht zijn geslagen, stijgen de noden in Libanon "razendsnel". Dat zegt Benoit de Gryse, directeur van Stichting Vluchteling, vanuit Beiroet. De Gryse vertrok afgelopen zondag naar de hoofdstad van Libanon om te onderzoeken hoe zijn stichting het beste hulp kan bieden en om aandacht te vragen voor het menselijk lijden.

3 uur geleden
Maatregelen Groningen tegen aanvaringen met kleine windmolens

GRONINGEN (ANP) - De provincie Groningen neemt maatregelen om het aantal vogels en vleermuizen dat in aanraking komt met kleine windturbines te verminderen. Groningen kijkt onder meer of het mogelijk is de turbines in de maand augustus 's nachts stil te zetten.

3 uur geleden
Hardenberg legt COA dwangsom op om sluiting azc af te dwingen

HARDENBERG (ANP) - De gemeente Hardenberg heeft het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) definitief een last onder dwangsom opgelegd voor het niet volgens afspraak sluiten van twee asielopvanglocaties binnen de gemeente. Dat heeft het gemeentebestuur dinsdag besloten. Het COA krijgt van de gemeente een week om de overtreding te beëindigen.

5 uur geleden
Advocaten: Promes geeft steken met mes familielid toe

AMSTERDAM (ANP) - Oud-topvoetballer Quincy Promes (34) heeft toegegeven dat hij tijdens een feest in Abcoude een ver familielid "eenmaal met een zakmesje heeft gestoken". Dat zei een van de advocaten van Promes dinsdag tijdens een voorbereidende zitting in de strafzaak tegen hem. Promes heeft volgens raadsvrouw Carry Knoops zijn eerdere stilzwijgen doorbroken en "voor het eerst echt openheid van zaken gegeven".

6 uur geleden
OM eist 7 maanden cel en contactverbod tegen rapper Kempi

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in de rechtbank in Den Haag een celstraf van zeven maanden geëist tegen rapper Kempi, op verdenking van onder meer bedreiging en poging tot dwang. Ook wil het OM dat er een contactverbod van drie jaar wordt opgelegd aan de artiest, die eigenlijk Jerrely Slijger heet.

7 uur geleden
Ruim 100 tips over explosies Zuidas en joodse school in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft ruim honderd tips binnengekregen over twee explosies in Amsterdam. Veel daarvan gaan over de scooter waarmee de verdachten bij de joodse school aan de Zeelandstraat aankwamen voordat daar een explosie plaatsvond, laat een woordvoerder weten.

8 uur geleden