Meerdere provinciewebsites onbereikbaar door ddos-aanval
HAARLEM (ANP) - De websites van de provincies Noord-Holland en Noord-Brabant zijn maandag niet of maar deels bereikbaar. Ook de sites van Groningen en Overijssel kampten met problemen, maar die waren halverwege de middag opgelost.
Noord-Holland, Groningen en Overijssel laten weten dat het gaat om een ddos-aanval. De site wordt dan overspoeld met verkeer, waardoor die niet of moeilijk bereikbaar is. Wie erachter zit, is onduidelijk.
Groningen meldt dat de site door een tijdelijke oplossing weer werkt en er weer subsidies en vergunningen kunnen worden aangevraagd. "Er volgt nog onderzoek naar de oorzaak en eventuele gevolgen van deze ddos-aanval", aldus een woordvoerder.
Cyberbedreigingen
Volgens FalconFeeds, een platform voor informatie over cyberdreigingen, is de verantwoordelijkheid voor de ddos-aanval opgeëist door de pro-Russische hackersgroep NoName05716. De aanval zou een vergelding zijn voor het Nederlandse besluit om F-16-straaljagers aan Oekraïne te geven.
NoName05716 bestookte in Nederland eerder de sites van onder meer de rechtspraak, de Eerste Kamer, de Kamer van Koophandel, de Bank Nederlandse Gemeenten, OV-NL, Maastricht Aachen Airport en de havens van Rotterdam, Amsterdam, Vlissingen, Terneuzen, Den Helder en Eemshaven/Delfzijl.
Onbekende groep
NoName05716 is een relatief onbekende groep 'hacktivisten" die vaker ddos-aanvallen uitvoert op bondgenoten van Oekraïne en tegenstanders van Rusland. In de afgelopen dagen werden sites in onder meer Griekenland en Luxemburg aangevallen
Bij een ddos-aanval wordt zoveel verkeer gestuurd naar een server, dat die de toestroom niet aankan. Dat gaat meestal via gekaapte apparaten. De server bezwijkt onder de druk, waardoor de website onbereikbaar wordt. Zulke aanvallen zijn vrij eenvoudig uit te voeren, en online kunnen ze ook worden besteld, het vergt niet veel kennis. Voor een slachtoffer is zo'n ddos-aanval vervelend, maar de schade valt mee als de achterliggende systemen niet worden geraakt.
Meer uit Binnenland
NIJKERK (ANP) - De schade van een explosie vrijdagavond bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland) is beperkt gebleven, "maar de impact is groot". Dat stelt het centrum zaterdagochtend op zijn website. Bij een hek om het pand is een voorwerp ontploft en de politie doet onderzoek. Niemand raakte gewond.
34 minuten geledenSINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft dinsdagmiddag een man aangehouden die in het Brabantse Sint-Michielsgestel meerdere woningen binnendrong en bij een vrouw de keel dichtkneep. Dat bevestigt een politiewoordvoerster na berichtgeving van Omroep Brabant. Het gaat om een 28-jarige man. Zijn woonplaats is bij de politie niet bekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na jaren van stijging is het aantal meldingen van wolvenaanvallen op vee in het eerste kwartaal voor het eerst afgenomen. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen er 255 meldingen binnen bij BIJ12, de organisatie die namens de provincies wolvenzaken afhandelt. In dezelfde periode vorig jaar lag dat aantal nog aanzienlijk hoger op 385 meldingen, blijkt uit een data-analyse van het ANP.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het treinverkeer rond Den Bosch wordt zaterdagochtend hervat. Eerder was er geen treinverkeer mogelijk tussen Den Bosch en Tilburg en Den Bosch en Boxtel vanwege een spoorverzakking bij Vught.
7 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - In Vlissingen is een politieactie om hulp te bieden bij een persoon met "onbegrepen gedrag" vrijdagavond geëindigd met een aanhouding waarbij een schot is gelost, meldt de politie Zeeland. Tijdens de actie in de Kasteelstraat raakte een diensthond gewond.
10 uur geledenNIJKERK (ANP) - Bij het Israëlcentrum in het Gelderse Nijkerk heeft vrijdagavond laat een explosie plaatsgevonden. Het centrum van de organisatie Christenen voor Israël beschrijft het pand op zijn website als 'een ontmoetingsplek voor christenen met hart voor Israël'.
10 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
17 uur geleden