Meerdere provinciewebsites onbereikbaar door ddos-aanval
HAARLEM (ANP) - De websites van de provincies Noord-Holland en Noord-Brabant zijn maandag niet of maar deels bereikbaar. Ook de sites van Groningen en Overijssel kampten met problemen, maar die waren halverwege de middag opgelost.
Noord-Holland, Groningen en Overijssel laten weten dat het gaat om een ddos-aanval. De site wordt dan overspoeld met verkeer, waardoor die niet of moeilijk bereikbaar is. Wie erachter zit, is onduidelijk.
Groningen meldt dat de site door een tijdelijke oplossing weer werkt en er weer subsidies en vergunningen kunnen worden aangevraagd. "Er volgt nog onderzoek naar de oorzaak en eventuele gevolgen van deze ddos-aanval", aldus een woordvoerder.
Cyberbedreigingen
Volgens FalconFeeds, een platform voor informatie over cyberdreigingen, is de verantwoordelijkheid voor de ddos-aanval opgeëist door de pro-Russische hackersgroep NoName05716. De aanval zou een vergelding zijn voor het Nederlandse besluit om F-16-straaljagers aan Oekraïne te geven.
NoName05716 bestookte in Nederland eerder de sites van onder meer de rechtspraak, de Eerste Kamer, de Kamer van Koophandel, de Bank Nederlandse Gemeenten, OV-NL, Maastricht Aachen Airport en de havens van Rotterdam, Amsterdam, Vlissingen, Terneuzen, Den Helder en Eemshaven/Delfzijl.
Onbekende groep
NoName05716 is een relatief onbekende groep 'hacktivisten" die vaker ddos-aanvallen uitvoert op bondgenoten van Oekraïne en tegenstanders van Rusland. In de afgelopen dagen werden sites in onder meer Griekenland en Luxemburg aangevallen
Bij een ddos-aanval wordt zoveel verkeer gestuurd naar een server, dat die de toestroom niet aankan. Dat gaat meestal via gekaapte apparaten. De server bezwijkt onder de druk, waardoor de website onbereikbaar wordt. Zulke aanvallen zijn vrij eenvoudig uit te voeren, en online kunnen ze ook worden besteld, het vergt niet veel kennis. Voor een slachtoffer is zo'n ddos-aanval vervelend, maar de schade valt mee als de achterliggende systemen niet worden geraakt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal regio's waar natuurbranden kunnen ontstaan, neemt snel toe. In Twente en Noord- en Oost-Gelderland geldt nu ook het hoogste waarschuwingsniveau door de aanhoudende droogte. Deze fase 2 is afgekondigd door de brandweer.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse militair van de speciale eenheden is donderdag opgepakt omdat hij zou hebben gewed op het vertrek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro, kort voordat diens gevangenneming bekend werd. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Justitie.
7 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
18 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
18 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
19 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
19 uur geleden