
Meerdere provincies: niet direct probleem door klappen akkoord
LELYSTAD (ANP) - Het klappen van het landbouwakkoord tussen de regering en LTO is voor de plannen in Flevoland niet direct een probleem, zegt gedeputeerde Jan-Nico Appelman. Volgens hem is het vertrouwen dat landelijk ontbreekt er wel in de gesprekken tussen de provincie en de boerensector. Ook voor Noord-Holland is er vooralsnog geen probleem voor de gebiedsplannen, omdat deze al in de maak waren en er ook "goed contact is met onze agrariërs", aldus een woordvoerder.
"Het akkoord zou een zetje in de goede richting zijn, maar niet randvoorwaardelijk", zegt Appelman. Hij zegt dat de provincie op de goede weg is, onder meer door inzet van de boeren.
Voor het Flevolands Programma Landelijk Gebied (FPLG) voorziet de gedeputeerde ook geen grote problemen. "In Flevoland zijn we goed in gesprek met de sector. Ik hoop dat we ons hier niet laten leiden door landelijke sentimenten en dat we in gesprek blijven." Het ontbrak bij de landelijke gesprekken volgens Appelman aan een langetermijnvisie voor de hele keten. Die probeert de provincie wel te bieden aan de boeren.
Noord-Holland
Het landelijke landbouwakkoord kan ook niet een-op-een worden vertaald naar Flevoland, omdat in de provincie andere problemen spelen, zegt Appelman. "De context in Flevoland wijkt enorm af van andere regio's. De problemen zijn hetzelfde, maar de opgaven en oplossingen verschillen per regio." In Flevoland zijn geen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, hoewel de provincie wel grenst aan gebieden zoals De Wieden in Overijssel en de Veluwe.
De provincie Noord-Holland laat weten dat er al een beginversie was van de gebiedsplannen die 1 juli aangeleverd moeten worden door provincies. De provincie had gehoopt de eerste versie van het gebiedsplan te kunnen actualiseren als er een landbouwakkoord zou zijn. De provincie zegt in gesprek te blijven met het ministerie van Landbouw en mee te denken met boeren. Met hen is "goed en intensief contact", zegt een woordvoerder. "We praten met iedereen en gaan daarmee door. We komen een heel eind." De provincie zegt wel "nog na te gaan wat het staken van het overlegproces precies betekent".
In Friesland is het voor de korte termijn ook geen probleem dat er geen akkoord is, zegt gedeputeerde Klaas Fokkinga. Op de lange termijn kan het wel problemen opleveren, aldus Fokkinga. Op het inleveren van het Friese PPLG (of FPLG) heeft het uitblijven van het akkoord geen effect.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders stapt uit de coalitie als het merendeel van zijn tien voorstellen over migratie niet wordt toegevoegd aan het coalitieakkoord, schrijft hij op X. Toen de radicaal-rechtse politicus zijn plannen vorige week presenteerde, dreigde hij ook om weg te lopen, maar liet hij in het midden wanneer hij dat precies zou doen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz vindt dat het militaire bondgenootschap NAVO moet afspreken om 5 procent van de economie uit te geven aan defensie, zoals Donald Trump wil. De VVD-leider staat al langer achter een norm van 3,5 procent voor militaire uitgaven. Maar in het praatprogramma Buitenhof ging ze ook mee in het voorstel van NAVO-chef Mark Rutte om daarbovenop 1,5 procent naar gerelateerde zaken als infrastructuur te laten gaan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Chinese cyberaanval op het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken is "onacceptabel", vindt minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC). Hij sluit zich aan bij de verklaring van EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Die roept China op om meteen te stoppen met deze praktijken.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het openbaar maken van de archieven moet "zorgvuldig" worden afgewogen tegen het belang van privacy voor betrokkenen. Dat zei minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) na afloop van de ministerraad in een reactie op de kritiek van de Autoriteit Persoonsgegevens op zijn voorstel om de Archiefwet aan te passen.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken, NSC) gaat opnieuw nadenken of ze nog steeds achter het hoofdlijnenakkoord staat als de coalitiepartijen dit gaan verbouwen, zoals de PVV wil. Ze zal dan "wegen" of "ik daar dan nog achter sta". Maar de vraag van een journalist of ze dan misschien opstapt, gaat haar "veel te snel".
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Gijs Tuinman (Defensie) snapt de zorgen die zijn eigen partij heeft over Lelystad Airport. Hij wil daar een militaire vliegbasis in combinatie met een commerciële luchthaven. De BBB wil onder meer eerst dat PAS-melders worden gelegaliseerd. De bewindsman vindt die eis "reëel".
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber (PVV) heeft voor aanvang van de ministerraad flink uitgehaald naar coalitiepartners VVD en NSC, die haar eerder deze week verweten dat zij nog weinig resultaten heeft laten zien. Zij zei dat NSC "leeft in een papieren werkelijkheid" en dat de VVD na meer dan tien jaar in de regering "een veel te grote broek aantrekt" over migratie.
4 dagen geleden