Meerdere provincies: niet direct probleem door klappen akkoord
LELYSTAD (ANP) - Het klappen van het landbouwakkoord tussen de regering en LTO is voor de plannen in Flevoland niet direct een probleem, zegt gedeputeerde Jan-Nico Appelman. Volgens hem is het vertrouwen dat landelijk ontbreekt er wel in de gesprekken tussen de provincie en de boerensector. Ook voor Noord-Holland is er vooralsnog geen probleem voor de gebiedsplannen, omdat deze al in de maak waren en er ook "goed contact is met onze agrariërs", aldus een woordvoerder.
"Het akkoord zou een zetje in de goede richting zijn, maar niet randvoorwaardelijk", zegt Appelman. Hij zegt dat de provincie op de goede weg is, onder meer door inzet van de boeren.
Voor het Flevolands Programma Landelijk Gebied (FPLG) voorziet de gedeputeerde ook geen grote problemen. "In Flevoland zijn we goed in gesprek met de sector. Ik hoop dat we ons hier niet laten leiden door landelijke sentimenten en dat we in gesprek blijven." Het ontbrak bij de landelijke gesprekken volgens Appelman aan een langetermijnvisie voor de hele keten. Die probeert de provincie wel te bieden aan de boeren.
Noord-Holland
Het landelijke landbouwakkoord kan ook niet een-op-een worden vertaald naar Flevoland, omdat in de provincie andere problemen spelen, zegt Appelman. "De context in Flevoland wijkt enorm af van andere regio's. De problemen zijn hetzelfde, maar de opgaven en oplossingen verschillen per regio." In Flevoland zijn geen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, hoewel de provincie wel grenst aan gebieden zoals De Wieden in Overijssel en de Veluwe.
De provincie Noord-Holland laat weten dat er al een beginversie was van de gebiedsplannen die 1 juli aangeleverd moeten worden door provincies. De provincie had gehoopt de eerste versie van het gebiedsplan te kunnen actualiseren als er een landbouwakkoord zou zijn. De provincie zegt in gesprek te blijven met het ministerie van Landbouw en mee te denken met boeren. Met hen is "goed en intensief contact", zegt een woordvoerder. "We praten met iedereen en gaan daarmee door. We komen een heel eind." De provincie zegt wel "nog na te gaan wat het staken van het overlegproces precies betekent".
In Friesland is het voor de korte termijn ook geen probleem dat er geen akkoord is, zegt gedeputeerde Klaas Fokkinga. Op de lange termijn kan het wel problemen opleveren, aldus Fokkinga. Op het inleveren van het Friese PPLG (of FPLG) heeft het uitblijven van het akkoord geen effect.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof is er "altijd wel van uitgegaan" dat zijn kabinet op een moment zou vallen, zei de demissionair premier na zijn laatste ministerraad. "Omdat je weet dat het ingewikkeld is en in de traditie van Nederland kabinetten eigenlijk zelden de hele rit uitzitten." Hij zegt dat hij weinig spijt heeft en dat hij weer ja zou zeggen als hem werd gevraagd premier te worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Blijf thuis als je verkouden bent, roept demissionair minister Jan Anthonie Bruijn van Volksgezondheid op. "Ga in dat geval zelfs niet naar carnaval. Ik begrijp dat dit wel veel gevraagd is. Maar als je ziek bent, ga ook niet hossen op straat, want je maakt iedereen om je heen ziek."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-ministers Sophie Hermans en Vincent Karremans vinden het goed dat de aanstaande premier een partij achter zich heeft. Het experiment van het huidige kabinet met een partijloze premier was lastig voor Dick Schoof, zei Karremans (Economische Zaken).
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De beloning van sommige politici mag best wat hoger, vindt demissionair minister Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB). Hij vindt bijvoorbeeld dat de beloning van bestuursleden van waterschappen "best wel wat omhoog" kan, maar vindt zijn eigen salaris "uitstekend". Daarmee reageert hij op een rapport waarin het Adviescollege Rechtspositie Politieke Ambtsdragers (Arpa) ervoor pleit de salarissen van politici flink te verhogen.
2 dagen geledenRIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.
2 dagen geleden