Meerdere bewindslieden moesten zakelijke belangen opzij zetten
DEN HAAG (ANP) - Een aantal bewindslieden had zakelijke belangen die zij moesten melden of opzij moesten zetten om minister te worden. Dat staat in het eindverslag van formateur Richard van Zwol. Het is voor het eerst dat de verschillende zakelijke belangen van bewindslieden inzichtelijk zijn voordat zij aantreden.
VVD'er Vincent Karremans (staatssecretaris Jeugd, Preventie en Sport) heeft zijn zeggenschap in een bv ondergebracht in een stichting. Vanuit die bv had Karremans onder meer aandelen in vacaturesite Magnet.me. Ook beoogd BBB-minister van Volkshuisvesting Mona Keijzer, NSC-staatssecretaris Teun Struycken (Rechtsbescherming), en PVV-staatssecretaris Zsolt Szabó (Digitalisering) hebben zakelijke belangen in een stichting ondergebracht.
PVV-minister Dirk Beljaarts (Economische Zaken) heeft twee huizen in Nederland, die niet worden verhuurd. Reinette Klever, PVV-minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, heeft een vakantiehuis in Nederland en een in Zwitserland. Ook die huizen worden niet verhuurd.
Belastingparadijs
PVV-minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) heeft niet alleen een woning in de Verenigde Staten, ook bezit zij aandelen in Amerikaanse bedrijven. Vicky Maeijer, PVV-staatssecretaris voor Langdurige Zorg, heeft aandelen in Amerikaanse bedrijven. Faber en Maeijer hebben toegezegd de aandelen niet te verhandelen tot zij minstens zes maanden geen bewindspersoon meer zijn.
NSC-staatssecretaris Folkert Idsinga (Fiscaliteit) heeft veruit de meeste zakelijke belangen genoemd. Zo heeft hij belangen in een bv, een vakantiewoning die wordt verhuurd, participaties in Nederlandse vastgoedfondsen, aandelen in bedrijven, rentedragende vorderingen op MKB-ondernemingen, en een aantal garageboxen die hij verhuurt. Ook heeft hij een meerderheidsbelang in een bedrijf dat "niet vervuilende algen" voor voeding produceert. Hij heeft zijn zakelijke belangen op afstand gezet.
Zakelijke belangen van bewindslieden leidden eerder tot problemen. Zo had oud-minister van Financiën Wopke Hoekstra eerder investeringen gedaan via de Britse Maagdeneilanden, die bekendstaan als belastingparadijs. Hij had die al wel afgestoten voordat hij minister werd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma hoopt dinsdag het resultaat te kunnen presenteren van de onderhandelingen tussen D66 en CDA tot dusver. Dat heeft hij gezegd na weer een avond van gesprekken over een aantal belangrijke thema's waar de partijen zich de afgelopen weken over hebben gebogen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten zou het "heel netjes" vinden als informateur Sybrand Buma met de fractievoorzitters van alle partijen in de Tweede Kamer gaat praten over het resultaat van de onderhandelingen van de afgelopen weken tussen zijn partij en het CDA. Dat zei hij net voordat hij een nieuwe overlegronde inging.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vervroegde Tweede Kamerverkiezingen kunnen sneller na de val van een kabinet worden gehouden dan nu het geval is. De voorbereidingsperiode is nu ongeveer vijf maanden, en dat kan worden verkort naar drie maanden, mits bijvoorbeeld gemeenten en politieke partijen zorgen dat zij altijd klaarstaan voor verkiezingen. Dat schrijft de Kiesraad maandag in een advies.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA hopen nog deze week klaar te zijn met het schrijven van een document dat de kabinetsformatie verder moet helpen. "Dat is wel de ambitie", zei D66-leider Rob Jetten na afloop van een nieuwe onderhandelingsronde. Maar: "Het is af als het af is." De partijen praten maandagavond verder.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het advies van het Nationaal Burgerberaad Klimaat kent "veel onderwerpen die tot actie kunnen leiden", vindt demissionair premier Dick Schoof. Hij herkent de wens van het kabinet voor een "haalbaar en betaalbaar" klimaatbeleid in de aanbevelingen van 175 burgers. "Maar ik hoor ook: 'denk groot', dus we gaan kijken hoe we dat gaan doen."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is nog helemaal niemand afgevallen, zei D66-leider Rob Jetten maandag voordat hij opnieuw in gesprek ging met CDA-leider Henri Bontenbal over politieke samenwerking. "Het is aan de informateur om de komende week te gaan kijken welke partijen willen meedoen."
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Burgerberaad Klimaat heeft tien van zijn eigen voorstellen uiteindelijk niet aangenomen. Dertien aanbevelingen zijn wel in het eindadvies opgenomen. Bijvoorbeeld een voorstel voor een klimaatbonus voor iedereen, die betaald wordt door een meerprijs op luxeproducten.
17 uur geleden