Meerdere bewindslieden moesten zakelijke belangen opzij zetten
DEN HAAG (ANP) - Een aantal bewindslieden had zakelijke belangen die zij moesten melden of opzij moesten zetten om minister te worden. Dat staat in het eindverslag van formateur Richard van Zwol. Het is voor het eerst dat de verschillende zakelijke belangen van bewindslieden inzichtelijk zijn voordat zij aantreden.
VVD'er Vincent Karremans (staatssecretaris Jeugd, Preventie en Sport) heeft zijn zeggenschap in een bv ondergebracht in een stichting. Vanuit die bv had Karremans onder meer aandelen in vacaturesite Magnet.me. Ook beoogd BBB-minister van Volkshuisvesting Mona Keijzer, NSC-staatssecretaris Teun Struycken (Rechtsbescherming), en PVV-staatssecretaris Zsolt Szabó (Digitalisering) hebben zakelijke belangen in een stichting ondergebracht.
PVV-minister Dirk Beljaarts (Economische Zaken) heeft twee huizen in Nederland, die niet worden verhuurd. Reinette Klever, PVV-minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, heeft een vakantiehuis in Nederland en een in Zwitserland. Ook die huizen worden niet verhuurd.
Belastingparadijs
PVV-minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) heeft niet alleen een woning in de Verenigde Staten, ook bezit zij aandelen in Amerikaanse bedrijven. Vicky Maeijer, PVV-staatssecretaris voor Langdurige Zorg, heeft aandelen in Amerikaanse bedrijven. Faber en Maeijer hebben toegezegd de aandelen niet te verhandelen tot zij minstens zes maanden geen bewindspersoon meer zijn.
NSC-staatssecretaris Folkert Idsinga (Fiscaliteit) heeft veruit de meeste zakelijke belangen genoemd. Zo heeft hij belangen in een bv, een vakantiewoning die wordt verhuurd, participaties in Nederlandse vastgoedfondsen, aandelen in bedrijven, rentedragende vorderingen op MKB-ondernemingen, en een aantal garageboxen die hij verhuurt. Ook heeft hij een meerderheidsbelang in een bedrijf dat "niet vervuilende algen" voor voeding produceert. Hij heeft zijn zakelijke belangen op afstand gezet.
Zakelijke belangen van bewindslieden leidden eerder tot problemen. Zo had oud-minister van Financiën Wopke Hoekstra eerder investeringen gedaan via de Britse Maagdeneilanden, die bekendstaan als belastingparadijs. Hij had die al wel afgestoten voordat hij minister werd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof is er "altijd wel van uitgegaan" dat zijn kabinet op een moment zou vallen, zei de demissionair premier na zijn laatste ministerraad. "Omdat je weet dat het ingewikkeld is en in de traditie van Nederland kabinetten eigenlijk zelden de hele rit uitzitten." Hij zegt dat hij weinig spijt heeft en dat hij weer ja zou zeggen als hem werd gevraagd premier te worden.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Blijf thuis als je verkouden bent, roept demissionair minister Jan Anthonie Bruijn van Volksgezondheid op. "Ga in dat geval zelfs niet naar carnaval. Ik begrijp dat dit wel veel gevraagd is. Maar als je ziek bent, ga ook niet hossen op straat, want je maakt iedereen om je heen ziek."
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-ministers Sophie Hermans en Vincent Karremans vinden het goed dat de aanstaande premier een partij achter zich heeft. Het experiment van het huidige kabinet met een partijloze premier was lastig voor Dick Schoof, zei Karremans (Economische Zaken).
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beloning van sommige politici mag best wat hoger, vindt demissionair minister Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB). Hij vindt bijvoorbeeld dat de beloning van bestuursleden van waterschappen "best wel wat omhoog" kan, maar vindt zijn eigen salaris "uitstekend". Daarmee reageert hij op een rapport waarin het Adviescollege Rechtspositie Politieke Ambtsdragers (Arpa) ervoor pleit de salarissen van politici flink te verhogen.
19 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.
1 dag geleden