Meer zzp’ers dekken zich in tegen arbeidsongeschiktheid
DEN HAAG (ANP) - Zelfstandig ondernemers lijken financieel iets meer rekening te houden met het risico dat zij arbeidsongeschikt kunnen raken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en onderzoeksinstituut TNO had 65 procent van alle zzp’ers aan het begin van dit jaar hiertegen een financiële voorziening getroffen. Dat is een lichte stijging ten opzichte van 2021.
Toen gaf 63 procent van de ondervraagden aan zich in te dekken tegen arbeidsongeschiktheid, in 2019 was dat 59 procent. Dat doen zij bijvoorbeeld door een verzekering af te sluiten of zich aan te melden bij een broodfonds. De cijfers komen naar voren uit de Zelfstandigen Enquête Arbeid, een tweejaarlijks onderzoek van het CBS en TNO waar 6800 zzp’ers aan meededen.
Zelfstandigen zijn niet verplicht verzekerd te zijn tegen arbeidsongeschiktheid, in tegenstelling tot werknemers. Het aandeel dat zich desondanks toch laat verzekeren is sinds 2019 gelijk gebleven op ongeveer een vijfde, constateert het CBS. De meeste zzp’ers (37 procent) geven aan terug te kunnen vallen op spaargeld of beleggingen, mochten zij hun werk onverhoopt niet langer kunnen uitvoeren.
Wetsvoorstel
De reden dat veel mensen niet kiezen voor een verzekering, is vaak financieel van aard. Zo gaf 46 procent van de ondervraagden aan dat de kosten van een verzekering niet opwegen tegen de baten. Iets meer dan drie op de tien zzp’ers zei de premie voor een dergelijke verzekering niet te kunnen betalen.
Het kabinet was voornemens om de arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen verplicht te maken. Een wetsvoorstel daarvoor zou naar verwachting in het voorjaar van 2024 naar de Tweede Kamer gaan. Maar met de val van kabinet Rutte IV is het onduidelijk in hoeverre die plannen stand houden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street zijn maandag flink hoger geëindigd, gesteund door hoop dat er spoedig een einde komt aan de nu al veertig dagen durende shutdown van de federale overheid. In de Senaat worden stappen gezet om een einde te maken aan de langste shutdown in de Amerikaanse geschiedenis.
7 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Een groep Zweedse bedrijven, waaronder energieconcern Vattenfall, ingenieursgroep ABB en staalbedrijf SSAB, gaat investeren in de bouw van de eerste kernreactoren van het land sinds de jaren tachtig. De kernreactoren zijn nodig om te kunnen voldoen aan de sterk groeiende vraag naar stroom in Zweden.
8 uur geledenEELDE (ANP) - Bloemenveiling Royal FloraHolland sluit zijn locatie in Eelde. Volgens het bedrijf is de bijna honderd jaar oude veiling in het noorden van Drenthe niet meer rendabel. Royal FloraHolland, met het hoofdkantoor in Aalsmeer, heeft in Nederland ook vestigingen in Naaldwijk en Rijnsburg.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Britse olie- en gasconcern Shell trekt zich terug uit twee windparken in de Noordzee, voor de oostkust van Schotland. Na "een strategische herziening" stopt het bedrijf met de projecten MarramWind en CampionWind.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn de nieuwe handelsweek met plussen begonnen. Ook aan het Amsterdamse Damrak waren beleggers hoopvol door een mogelijk einde aan de shutdown van de overheid in de Verenigde Staten. Die heeft steeds meer invloed op de economie in het land, onder meer door de vele annuleringen van vluchten, maar een oplossing lijkt nabij.
11 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo heeft de prijzen van koffie in de supermarkt opnieuw verhoogd. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van Distrifood. Volgens het vakmedium gaat het bijvoorbeeld bij een pak van 500 gram Aroma Rood van Douwe Egberts om een prijsverhoging van ruim 10 procent tot 8,99 euro, even duur als bij Albert Heijn en Plus.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gezegd dat luchtverkeersleiders in de Verenigde Staten weer aan het werk moeten. De Amerikaanse president dreigde met straffen voor degenen die dat niet doen. Daarnaast stelde Trump een bonus van 10.000 dollar voor voor elke luchtverkeersleider die geen vrij heeft genomen tijdens de shutdown.
12 uur geleden