'Meer Wmo-aanvragen door nieuwe eigen bijdrage'
HILVERSUM (ANP) - Gemeenten zien het aantal aanvragen van huishoudelijke hulp binnen de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) fors toenemen. Volgens een groot deel van de gemeenten komt dat mede door de gelijkgetrokken eigen bijdrage, waarvan vooral hogere inkomens zouden profiteren. Dat blijkt uit een onderzoek van EenVandaag en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG).
Ouderen die via de Wmo huishoudelijke hulp willen, moeten daarvoor een eigen bijdrage betalen. Dat bedrag was vóór 2019 inkomensafhankelijk, maar is nu een standaardtarief van 19 euro per maand. Vrijwel alle ondervraagde gemeenten krijgen hierdoor meer aanvragen te verwerken dan in 2018, blijkt uit het onderzoek waar 149 gemeenten aan meededen.
Van de gemeenten denkt 42 procent dat de toename vooral komt door aanvragen van hogere inkomens, die voorheen zelf hun huishoudelijke hulp regelden. Ze maken zich zorgen over de extra kosten. Negen van de tien gemeenten willen dan ook terug naar de inkomensafhankelijke bijdrage.
Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) zegt in de uitzending van EenVandaag dat het standaardtarief bewust is ingevoerd om het voor mensen gemakkelijker te maken. Zijn advies aan de gemeenten luidt: "Ga het goeie gesprek aan en ga kijken of mensen recht hebben op die voorziening."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 56.000 vmbo-leerlingen moeten door een technische fout een dag langer wachten op de uitslag van het praktijkdeel van hun examen. Dat is "onwijs vervelend" voor de leerlingen en zorgt voor extra werk voor docenten, zegt bestuurder Kim van Strien van de Algemene Onderwijsbond (AOb).
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Ye, ook bekend als Kanye West, is voor de behandeling van het kort geding over zijn mogelijke inreisverbod al naar Nederland gekomen. Dat bevestigt Anis Boumanjal, de advocaat van de organisator van zijn aankomende concerten in Arnhem. Het kort geding wordt woensdagmiddag behandeld in de rechtbank van Amsterdam.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib vreest dat de parlementaire enquête corona, waarin zij als getuige is opgeroepen, te veel draait om vooruitkijken en lessen leren voor de toekomst. "Prima, maar ik mis de nadruk op waarheidsvinding, op verantwoording afleggen", zei zij aan het einde van haar openbare verhoor.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Volgens het College voor de Rechten van de Mens heeft omroepvereniging Ongehoord Nederland (ON!) zich schuldig gemaakt aan discriminatie. Dat oordeelde het onafhankelijke mensenrechteninstituut woensdag naar aanleiding van een vacaturetekst die de omroep in 2024 plaatste.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël zit het Iraanse regime nog "stevig" in het zadel. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) woensdag in een Kamerdebat over de situatie in Iran. Er is verder "geen enkele aanwijzing" dat het bewind een gematigdere koers gaat varen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat een deel van het ambassadepersoneel "binnenkort" terug kan gaan naar de Iraanse hoofdstad Teheran. De Nederlandse ambassademedewerkers werden begin maart tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe.
15 uur geleden